Yüzdeki Gözenekleri Temizleme Yöntemleri

Yüzdeki Gözenekleri Temizleme Yöntemleri

Yüzdeki gözenekleri temizleme, pürüzsüz bir cilde sahip olmanın önüne sıklıkla geçen sorunların başında geliyor. Sivilce ve siyah nokta gibi sorunlarında ana nedeni olan gözeneklerin sık sık temizlenmesi ve cildi sıkılaştıran maskelerle kapatılması gerekir. Aksi halde sürekli hava kirliliği ve makyaj gibi dış etkenlere maruz kalan ciltte gözeneklerin çoğalması ve tıkanması kaçınılmazdır.

Yeterince temizlenemeyen bir cildin yüzeyinde oluşan bakteriler tarafından tıkanmış olan yüzdeki gözenekleri temizleme işlemi için birçok kozmetik ürünün yanı sıra doğal malzemelerde etkili bir gözenek temizliği yapmayı sağlamaktadır. Sağlıklı bir cilt için düzenli bakımların yanı sıra zaman zaman da derinlemesine gözenek temizliği yapmanızda fayda var.

İlginizi Çekebilir: Strobing Makyajın Püf Noktaları

Tıkanmış Gözenekleri Temizleme Önerileri

Düzenli bir cilt temizleme alışkanlığı ile gözenekleri her daim temiz tutmak mümkündür. Gözeneklerin tıkalı bir halde giderek büyümesi dış görünüş açısından oldukça rahatsız edicidir. Böyle bir cilde sahip olmamak için mutlaka akşamları yatmadan önce makyajın temizlenerek yatılması gerekir. Makyajla yatılan her gün ciltteki gözeneklerin daha da tıkanmakta olduğu bilinmelidir.

Buhar Maskesi İle Yüzdeki Gözenekleri Temizleme

Buhar maskesi gözeneklerdeki kir ve yağın yumuşayarak daha kolay temizlenmesini sağlayan bir yöntemdir.  Maske yapılırken kaynamış olan derin bir tenceredeki suyun buharı için başa bir havlu kapatarak buharın cilde temas etmesi sağlanır. Yüzdeki gözenekleri temizleme işlemi esnasında bir yandan da cildi beslemek için kaynatma suyunun içerisine çay ağacı bitkisi ya da nane yaprakları tercihe göre eklenebilir.

Cilt Fırçası İle Gözenekleri Açma

Derinlemesine cilt temizliğini daha kolay hale getiren cilt fırçaları son yıllarda uzmanlarında önerileri ile yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Çok fazla sert olmayan ve dal kıllardan üretilen fırçalar tıkanmış gözenekleri temizlemek için birebir bir yöntemdir. Çok fazla bastırmamak ve uzun süre uygulamamak şartıyla dairesel hareketlerle cilt fırçası ile yüz temizlenmelidir.

Yüzdeki hassas noktalara fırça uygulanmamalıdır. Yağlı ciltlerin rahatlıkla uygulayabilecekleri bu yöntemi, kuru ciltler de hafifçe uygulamaları gerekir. Temizleme işleminin ardından ise bol ılık su ile yıkanan yüz, mutlaka nemlendirici krem ile nemlendirilmelidir.

Yüzdeki Gözeneklerden Siyah Noktalar Nasıl Temizlenmeli?

Genişlemiş gözeneklerin zamanla kirlenmesi sonucunda siyah nokta oluşumu olağandır. Artık kadın ya da erkek ayrımı yapmayan bu cilt sorunu, kadınlar kadar erkeklerinde her fırsatta cilt maskesi yaptırmalarına neden olan sorundur.

Siyah noktaları sıkarak temizleme çalışmak hem zararlı hem de zahmetli bir yöntemdir. Bunun yerine cilde uygulanan peelingler tercih edilmelidir. Ciltteki ölü hücreleri temizlerken gözeneklere de etki eden cilt maskeleri sayesinde tertemiz bir cilde sahip olunabilir.

Siyah nokta temizliği için isteğe göre kimyasal içerikli ürünler tercih edilebilir ya da evde doğal ürünlerle peeling hazırlanabilir. Bal ve şeker karışımı ile hazırlanan doğal peeling, yüzdeki siyah noktaları temizlemek için her cilt tipinin uygulayabileceği bir tariftir. Cildin sıkılığını artırmak için bu karışımın içerisine birkaç damla da limon suyu damlatmak faydalı olacaktır.

Yüzdeki Gözenekler Nasıl Sıkılaştırılır?

Gözeneklerle mücadele etmek adına çeşitli cilt temizleme maskeleri tercih edilse de bu cilt sorunu ile gerçek anlamda mücadele için en etkili yol, gözenekleri sıkılaştırmaya çalışmaktadır. Her fırsatta temizlense dahi açık olan gözeneklerin sürekli tıkanması kaçınılmazdır. Ancak cildin sıkılaşarak gözeneklerin kapanmasını sağlayan yöntemler sayesinde cilt yağa ve kire maruz kalsa bile tıkanan gözeneklerin olması söz konusu olmayacaktır.

Limon suyu ve buz uygulaması gibi tarifler ciltteki ölü derinin temizlenerek gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayan yöntemlerdir. Küçük bir buz küpü ile düzenli aralıklarla yüze masaj yapmak cildin sıkılaşması için kolay ve ideal bir yoldur. Limon ise şeker ve asit oranı yüksek bir besin olarak genişlemiş olan gözeneklerin küçülmesine yardımcı olan tekniktir.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM