Florürlü Vernik Uygulaması Nedir? Nasıl Yapılır?

Florürlü Vernik Uygulaması Nedir? Nasıl Yapılır?

Florürlü vernik uygulaması her geçen gün gelişen diş bakım uygulamalarından bir tanesidir. Beslenme düzeninin gün geçtikçe bozulması ve birbirinden zararlı besinlerin tüketilmesi, diş bakımı için yeni yöntemleri doğurmaktadır.

Kişi daha uzun ömürlü kılmak ve bakımlarını tam anlamıyla yapmak adına birçok teknik tercih edilmektedir. Bu tekniklerden bir tanesi de florürlü verniktir.

Özellikle okullarda yapılmaya başlandıktan sonra florürlü vernik uygulaması yorumları çok daha fazla artış göstermiştir. Bilen ve bilmeyen birçok kişinin yorumda bulunması hem aileler için hem de bireylerin kendi için kafa karışıklığına neden olmuştur. Florürlü vernik uygulaması nedir bilmek bu bakımdan büyük bir önem taşımaktadır.

Florürlü Vernik Uygulaması Nedir?

İçerisinde %5 oranında sodyum florür bulunduran florürlü vernik uygulaması, diş minesini güçlendirmek amacıyla uygulanmaktadır. Diş minesinin güçlendirilmesi doğrudan çürükleri azaltmaya yöneliktir. Dolayısıyla kişiler, dişlerini daha uzun süre kullanabilsinler diye sodyum florür ile bakım yapılmaktadır. Yapılan bu bakımla çürükler temizlenmekte ve yerine florür verilmektedir.

Diş macunlarına kıyasla oldukça yüksek bir oran olan %5 sodyum florür akıllarda soru işareti yaratmaktadır. Pek çok kişi florürlü vernik uygulaması zararlı mı sorusunun cevabını merak etmektedir. Yararları ve zararları bilindiğinde onay vermek çok daha kolay olmaktadır.

Florürlü Vernik Uygulaması Zararlı mı?

Florürünün zararları üzerine kısa bir araştırma yapan herkes dişlerine florürlü vernik uygulamaktan korkmaktadır. Ne var ki dişe uygulanan bu işlemde doz ve düzey çok önemlidir.

Florürlü vernik uygulamasının doğru doz ve sürede uygulanması halinde dişinizde sağlık durumu, ciddi oranda düzelme gösterecektir. Aşırıya kaçılması halindeyse bazı problemler baş göstermeye başlayacaktır.

Yüksek oranlı fllorürlü vernik yapıldığında dişte kalıcı renk değişimi kendini gösterecektedir. Bunun yanında akut zehirlenme ve ciltte deri döküntüleri durumu da kendini göstermektedir. Bunlarla beraber florürlü vernik uygulamasının zararları nelerdir sorusuna verilecek bir başka cevap sık yapılan uygulamada florür mideye ulaşırsa mide hasarının ortaya çıkmasıdır.

Dikkatli yapılması insan sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Florürlü Vernik Nasıl Uygulanır?

  • Florürlü vernik uygulamasının yapılacağı zaman öncelikle diş hekimi diş yüzeylerini temizlemektedir. Diş yüzeyleri ince ve detaylı şekilde temizlenmektedir.
  • Tüm yüzeyler doğru şekilde temizlendikten sonra florürlü vernik başta diş yüzeyi daha sonra diş diplerine uygulanır. Sürülerek yapılan bu işlem yalnızca birkaç dakika sürmektedir.
  • Yeterince sürüldükten sonra bal mumu kıvamını alan florürün, diş içerisine salınımı sağlamaktadır.

Florürlü Vernik Uygulamasından Sonra Yemek Yenir mi?

Florürlü vernik uygulamasını yaptıracak olan kişiler öncesinde herhangi bir şey yiyebilirler ancak kendileri diş temizliklerini yaparlarsa doktorun işi biraz daha kolay olur. Dişleri fırçalayıp doktora gitmek kolaylık sağlayacaktır.

Diş hekimi, işlemi yaptıktan sonra en az 1 saat kadar hiçbir şey yiyip içmeniz uygun değildir. Dişe salınım için bu sürece dikkat edilmesi tavsiye edilmektedir.

Florürlü Vernik Uygulamasından Sonra Dişler Fırçalanır mı?

Florürlü vernik uygulamasını yaptıracak olan kişi hazırlıklı şekilde gitmelidir. Uygulama yapıldıktan sonra da kuralları bilerek hareket etmesi büyük kolaylık sağlayacaktır. Bu sayede herhangi bir zorlanma olmadan diş bakımını, dilediği gibi yapabilmiş olacaktır.

Florürlü vernik uygulaması yapıldıktan sonra kişi dişlerini en az 6 saat kadar fırçalamamalıdır. Yapılan incelemeler 8 saatin uygun olduğunu, florürünün ancak etki ettiğini ortaya koymaktadır. Bu açıdan 6 ila 8 saat arasında dişlerinizi fırçalamamanız önerilmektedir.

Florürlü Vernik Uygulamasından Sonra Soğuk Sıcak Hassasiyeti

Florürlü vernik uygulaması yaptıran kişiler bir süre dişlerine dikkat etmeliler. Ne kadar iyi bakarlarsa dişlerde istenilen amaca ulaşmak o kadar kolay olur. Bunun için florürlü vernik sonrasında yediğiniz besinlerin çok sıcak olmamasına özen göstermelisiniz.

Çok sıcak olan besinler, diş yüzeyinde bulunan florürün erimesine ve fayda sağlayamadan yok olmasına neden olacaktır.

Özellikle sıcak, soğuk hassasiyetine dikkat etmek için 5 saat kadar sıcak besinlerden uzak kalınması tavsiye edilmektedir. Aynı dikkat sert besinler için de geçerlidir. Sert besinler de dişe zarar verip florürünün etkisini azaltmaktadır.

Florürlü Vernik Uygulaması Kimlere Yapılır?

Florürlü vernik uygulaması kaç yaşında yapılır sorusu sık sorulmaktadır. Ciddi tartışmalara neden olan bu konu son olarak okul öncesi dönemiyle netleştirilmiştir. Okul öncesi dönemde vernik uygulaması yapılırsa çocukta baş gösterecek çürüme olaylarının önüne geçilmesi mümkün olacaktır.

Florürlü vernik uygulaması 1 yaşından 99 yaşına kadar herkeste uygulanabilen bir yöntemdir. Kişinin yaşının ne kadar yüksek olduğu uygulamayı engellemeyecektir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, kişinin florüre alerjisinin olmamasıdır. Özellikle küçük çocuklarda bu alerjinin tespit edilmesi büyük önem taşımaktadır.

Uygulamanın yapılabildiği bir başka grup, el maniplasyonu gelişmemiş olan bireylerdir. Çoğu zaman çocuklarda görülen bu durum aynı zamanda yetişkinlerde de ortaya çıkabilmektedir. Diş fırçalama konusunda başarısızlığa neden olan soruna bu uygulama ile çare olunabilmektedir.

Kanser Hastalarına Florürlü Vernik Uygulaması Yapılır mı?

Kanser hastaları için florürlü vernik uygulaması sık sık tartışmaya neden olmaktadır. Uygulamanın yapılabileceği bu grup özellikle diş sağlığını muhafaza etmek durumundadır.

Kanser tedavisi sürecinde hastaların hemen hepsi ağız kuruluğundan şikâyet etmektedir. Ağız kuruluğu ise doğrudan çürüme sonucunu doğurmaktadır.

Kemoterapi ilaçlarının yan etkileri arasında görülen dişe zarar verme durumu da florürlü vernik uygulamasını zorunlu kılmaktadır. Bu uygulama ile dişlerin ömrü daha uzun tutulabilmektedir.

Yatalak Hastalara Florürlü Vernik Uygulaması Yapılır mı?

Florürlü vernik uygulaması, diş bakımı konusunda yetersiz kalındığında büyük öneme sahiptir. Dişi uzun ömürlü kıldığı için birçok durumda kurtarıcı olabilmektedir. Bunun için yatalak hastaların da bu uygulamayla dişlerini muhafaza edebilmeleri mümkün olmaktadır.

Yatalak olan, diş bakımı için şartları yeterince uygun olmayan kişiler, florürlü vernik uygulaması sayesinde çürümeleri engelleyebilmektedir. Düzenli olarak yapılan bu uygulama, diş sağlığını muhafaza edebilme bakımından büyük öneme sahiptir.

Hassasiyeti Olan Hastalarda Florürlü Vernik Uygulaması Yapılır mı?

Yapılan araştırmalar sonucunda her 3 kişiden 1 tanesinin diş hassasiyeti problemi olduğu ortaya çıkmıştır. Kişilerin özellikle diş kökleri ve diş etleri kısmında oluşan sızı nedeniyle rahat rahat beslenemedikleri görülmektedir. Bu gibi bir durumda yapılması önerilen işlem oldukça basittir.

Florürlü vernik uygulaması, dişin hassasiyete karşı güçlenmesine de yardımcı olmaktadır. Bu bakımdan pek çok açıdan faydalı olduğunu söylemek mümkündür.

Diş hassasiyeti durumu özellikle diş taşı temizliği sonrasında ortaya çıkmaktadır. Bu hassasiyeti ortadan kaldırabilmek açısından florürlü vernik uygulamasını düzenli olarak yapmak büyük fayda sağlayacaktır.

Florürlü Vernik Uygulaması Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Dişlerde daha sağlıklı bir gelişim görebilmek, çürümeleri olabildiğince ertelemek için florürlü vernik uygulaması önerilmektedir. Bununla beraber sık yapılması, aşırıya kaçılması halinde tahribatlara neden olduğu da son derece iyi bilinmektedir. Bu durumda kişinin dengeli ve belli periyodlarda florürlü vernik uygulaması yaptırması daha büyük hassasiyet gerektirmektedir

Florürlü vernik uygulamasını yapabilmek için her 6 ayda bir adım atılabilmektedir. 6 aylık periyodlarda gerçekleştirilmesi dişlerin korunması açısından fayda sağlayacak ve size herhangi bir zararı da olmayacaktır.

Birçok kişi dişlerime zarar verir mi kaygısı gütmektedir ancak 6 aylık periyodlarda yapılırsa dişleriniz için herhangi bir zararı olmayacaktır.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM