Uyku Getiren Bitkiler

Uyku Getiren Bitkiler

Uyku getiren bitkiler, uykusuzluk sorunu yaşayan kişiler için ideal olan bitkilerdir. Geceleri uykuya dalmakta sorun yaşıyorsanız ya da uykularınız sık sık bölünüyorsa sizin için uyku getiren bitkiler önemli bir yardımcı olacaktır. Hem uyku sorunu çözen hem de metabolizmayı ciddi anlamda rahatlatan bu bitkiler kısa süre içerisinde etkisini göstermektedir.

Uyku sorunu, yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürmektedir. Gerek tıbbi çözümler gerekse doğal çözümler bu konuda sıkıntı yaşamanıza engel olacaktır. Bunu sağlayabilmek için uyku getiren bitkileri tercih edebilir, sorununuzdan hızla kurtulabilirsiniz.

Uyku Getiren Bitkiler Nelerdir?

  • Uyku getiren bitkisel yağlar olduğu gibi bu yağların çıkarıldığı canlı bitkiler de çok tercih edilmektedir. Gerek bitki çayları gerekse bu bitkilerden elde edilen aromalar, uykuyu pekiştirmekte ve kişinin rahatça uyumasına yardım etmektedir.
  • Bitkisel uyku şurubu hazırlayan kişilerden bitkisel koku keselerine kadar uyku getiren bitkilerin pek çok kullanım alanı bulunmaktadır. Bunlar arasında özellikle melisa ve lavanta en çok tercih edilendir.
  • Melisa çayı uyku yapan en etkili çaylardan biridir. Ayrıca kantaron çayı da bu konuda en etkili çaylar arasında yer almaktadır.
  • Uykusuzluğa ne iyi gelir kadınlar kulübü gibi ortamlarda da sık sık konuşulmaktadır. Bunu yenmek için nane çayı da yardımcı olmaktadır.
  • Kiraz sapı da uyku sorununu aşmak, vücudun rahatlamasını sağlamak için tercih edilen bitkiler arasında bulunmaktadır.

Uyku Getiren Kediotu Bitkisi

Kediotu bitkisi uykusuzluk için sıkça önerilen bitkilerden biridir. Özellikle uyku bozukluğu teşhisi konan kişiler bu bitki sayesinde çok rahatladıklarını, uykularını daha sağlıklı şekilde aldıklarını dile getirmektedirler.

Kediotu bitkisi temelde metabolizma sorunları için kullanılan bir bitkidir. Karın ağrısı, kramplar, adet sancısı gibi durumlar için önerilmektedir. Bunların yanı sıra kaslarda ciddi bir rahatlama sağladığı için stres nedeniyle uyuyamayanlara da çözüm olabilen bir bitkidir.

Merkezi sinir sistemini doğrudan etkileyen kediotu bitkisi, dengeli şekilde tüketilmelidir. Her gün kullanılması sinir sisteminde zayıflığa sebep olabildiği gibi heyecan duygusunu da tetiklemektedir.

Uyku Getiren Ihlamur Bitkisi

En eski dönemlerden itibaren kullanılmaya başlanan ve geleneksel bir uyku ilacı olan ıhlamur bu konuda söz sahibi bitkilerden biridir. Uyku getirmesi için düzenli olarak kullanılması ve şifa olması mümkün olan ıhlamur bitkisi, rahatlamaya yardım etmektedir.

Ihlamur bitkisini her gece yatmadan önce 1 fincan olacak şekilde içmelisiniz. Demleme usulü hazırladığınızda bitkinin, sıcak suda daha faydalı olması mümkündür. Birkaç dakika kaynar suda demleyip sonrasında rahatlıkla içmeniz fayda sağlayacaktır.

Ihlamur yalnızca uykusuzluğa değil aynı zamanda sinirsel sorunlara da iyi gelmektedir. Sinir bozukluğunuz, huzursuzluğunuz nedeniyle uyku problemi yaşıyorsanız ıhlamurla bunu aşabilmeniz mümkündür.

Uyku Getiren Melisa Bitkisi

Melisa bitkisi, kas ağrıları ve gerginlikler için çok önerilen bir bitkidir. Fazla aşırıya kaçmadan içtiğinizde melisa bitkisi ile çok daha rahat uyuyabilmeniz mümkündür. Bunun için günde bir fincan içmeniz yeterli olacaktır. Melisa bitkisi sayesinde hem çok dingin hem de sakin hissetmeniz mümkündür.

Bir su bardağı suyu kaynatıp içerisine melisa bitkisi atmalısınız. 10 dakika kadar demlenmesini bekleyip daha sonra güzelce süzmelisiniz. İçerisine birkaç damla limon damlatabileceğiniz bitki çayını akşam yemeğinden 2 saat sonra içebilirsiniz. Böylece herhangi bir sorun yaşamadan uykunuzu deliksiz uyuyabilirsiniz.

Uyku Getiren Çarkıfelek Bitkisi

Dış görünüşüyle gören herkesi büyüleyen çarkıfelek bitkisi yalnızca güzel bir bitki değil aynı zamanda şifalı bir içecektir. Düzenli şekilde tüketilmesi halinde uyku problemlerinin pek çoğunu aşmaya yardımcı olduğu görülmektedir.

Özellikle kaygı bozukluğu, depresyon, stres gibi psikolojik nedenlere bağlı olarak uykusu kaçan kişilere çarkıfelek bitkisi önerilmektedir.

Birçok fizyolojik hastalığı da yenmeye yardımcı olan bitki, uykusuzluk hastalığına birkaç günde çözüm bulmaktadır. Fazla olmayacak şekilde günde 1 fincan kadar tüketilmesi yardımcı olacaktır.

Uyku Getiren Karabaş Bitkisi

Karabaş otu hakkında yapılan araştırmalar çok büyük faydalarının olduğunu ortaya koymaktadır. Kısa sürede en etkili uyku bitkilerinden biri kabul edilen karabaş, doğal kür şeklinde tüketilmelidir.

1 su bardağı kaynar suyun içerisine 2 çay kaşığı karabaş otu atıp 5 dakika pişirmelisiniz. Sonrasında 5 dakika kadar da demlenmesini beklemelisiniz.

Demlenen bitki çayını süzmeli ve içmelisiniz. Akşamları yatmadan önce içebileceğiniz bu bitki çayı, sorununuza kısa sürede çare olacaktır.

Uyku Getiren Rezene Bitkisi

Rezene bitkisi en eski tarihlerden itibaren kullanılan birçok medeniyette yerini alan şifalı bitkilerden biridir. Başta sinir sistemi olmak üzere kaslar ve mide üzerinde de mucizevi etkilerinin olduğu görülmektedir. Bu etkilerden yararlanabilmek için demleyerek rezene çayı yapabilirsiniz.

Kaynar suyun içinde 5 dakika pişmesi gereken 1 yemek kaşığı rezene bitkisi, 5 dakika da dinlenmelidir. Bunun sonrasında ılık olması beklenmeden süzülmelidir. Sonrasında tüketilebilir.

Bir süre sonra etkisini gösterecek olan rezene tüm kaslarda gevşeme yapacak ve uykunuzun erkenden gelmesini sağlayacaktır.

Uyku Getiren Papatya Bitkisi

Papatya çayının uyku üzerindeki etkisi herkes tarafından bilinmektedir. Yalnızca uyku değil aynı zamanda tüm vücutta da etkisini gösteren özel bir bitkidir.

Kullanırken sıcak suyun içerisine atıp 10 dakika kadar demlenmesini beklemek gerekmektedir. Tatlanması için elma kabuğu ya da bal da ilave edilebilmektedir.

Hazırladığınız karışımı günde 1 fincan yatmadan 1 saat önce içebilirsiniz. Rahatlamanıza ve kısa sürede etkili sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

YAZAR HAKKINDA

Eser Tekin Eser Tekin Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesinde okudum ve fen bilgisi öğretmeni olarak mezun oldum. Ancak belli bir yerde kalmanın bana göre olmadığını anlamam ile beraber öğretmenlik yapmamaya karar verdim. Hayatımı gezip, görerek geçiriyorum. Çoğu zaman gezilerim kamp yaparak, otostop çekerek oluyor. Dinler, kültür ve sanat ilgi alanlarım arasında. Bilgizma.com sitesinde, tecrübelerimi okuyucularla paylaşmayı çok seviyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM