Goji Berry Nedir? Nasıl Kullanılır? Yararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Goji Berry Nedir? Nasıl Kullanılır? Yararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Kurt üzümü olarak da bilinen goji berry her derde deva olan meyvelerden birisidir. Goji berry nasıl bir meyvedir? Nasıl kullanılması gerekiyor? Hangi hastalık ve sorunlar için kullanılabilir? Yararları ve zararları nelerdir? sorularının cevaplarını sizin için detaylı olarak hazırladık.

Bilhassa zayıflama amacı olan bayanların merakla araştırdığı goji berry, Türkçe ismiyle kurt üzümü olarak bilinmektedir. Faydalarıyla adından söz ettiren kurt üzümü, son zamanların gözde besini. Birçok zayıflama küründe yerini alan goji berry, aynı zamanda sağlıklı yaşam dengesi de kurmaktadır. Kökeni Asya’ya dayanan meyve, bolca demir içermesi ve A, C, B12 vitaminlerini taşıması nedeniyle oldukça tercih edilmektedir. Son dönemin en sevilen ve popüler meyvesi seçilmesi ise faydalarını merak etmeyi zorunlu kılıyor.

Goji Berry, Uzakdoğu insanlarının sağlık ve güzelliğinin en büyük sırları arasında yer alıyor. Yüksek c vitamini miktarının yanı sıra kan şekerini düzenleme, yağ yakma etkileri bulunuyor. Ayrıca Uzakdoğu ülkelerinin kadınlarının neden daha genç göründüğünün ve pürüzsüz bir cilde sahip olduklarının cevaplarından bir tanesi.

Goji Berry’nin Yararları Nelerdir?

Yaşlanma Karşıtı Bir Meyvedir

Cilt için en faydalı meyveler arasında olan goji berry, vücudunuzun yaşlılık ile mücadele etmesine yardım eder. Bununla beraber kullanım şekline bağlı olarak faydaları da değişkenlik göstermektedir.

Özellikle yüz ve kol altında sarkmaların meydana gelmesi, yaşlılık ile ortaya çıkan doğal sonuçlardır. Bu sarkıklara engel olmak adına goji berry tüketmeye özen göstermelisiniz. Yaşlanmaya engel olan bir diğer özelliği de kırışıklıkları yok etme özelliğine sahip olmasıdır. Özellikle lifli yapısı cildinizin kendini yenilemesini ve gergin kalmasını sağlamaktadır. Bu gerginlik, elbette zamanı durdurmaya yetmez; ancak cildinizin yaşlanma sonucu ortaya çıkacak kırışıklıklardan kurtulmasına yardım eder.

Psikolojik Rahatsızlıklara Çaredir

Goji berry, düzenli olarak kullanıldığında vücutta bulunan olumsuz enerji yok olmaktadır. İçinde bulunduğunuz depresyon ya da ruhsal hastalık varsa bu meyveye bir şans vermelisiniz. Asırlardır Asya’da kullanılan kurt üzümü, temel olarak yaşam enerjisini arttırdığı için tüketilmektedir. Bununla beraber bulundurduğu B12 vitamini panik atak, depresyon gibi bazı eksikliklerden ortaya çıkan hastalıkları yatıştırır.

Kullanılan meyvenin sizi depresyondan çıkaracağına inanmakta güçlük çekebilirsiniz. Fakat hastalıklar, vücudunuzda bulunan eksikliklerin habercisidir. Bu yüzden tüketmeden önce ön yargılı olmamaya özen gösterin. Olumlu sonuçlar alınan bir meyve olduğunu da aklınızın bir köşesinde bulundurun.

Bağışıklığınızı Güçlendirir

C vitaminin insan hayatı açısından önemini bilmeyen yoktur. Bağışıklık sisteminiz ne kadar güçlü olursa o kadar enerjik ve sağlıklı kalırsınız. Kapacağınız her hastalık önce bağışıklık sisteminizle mücadele etmek zorundadır. Bu mücadelede, kaybeden siz olursanız gripten kansere kadar pek çok hastalıkla uğraşmak zorunda kalırsınız. Bu yüzden kendinize ne kadar ve nasıl baktığınız önemlidir.

Goji berry meyvesi, içinde bulundurduğu C vitamini ile bağışıklık sisteminizi devamlı ayakta tutacaktır. Bununla beraber sağlıklı yaşamak için ihtiyacınız olan dengeyi de sağlayacaktır. Gün içinde portakal yiyerek aldığınız C vitamini bile sizi hastalıklardan korurken içinde 3 kat C vitamini bulunduran kurt üzümünü muhakkak denemelisiniz. Çok daha hızlı kendinizi toplamanızı sağlayacaktır.

Zayıflamanıza Yardımcı Olur

Özellikle bayanların, zayıflamak amacıyla denemediği meyve ya da kür kalmamıştır. İçinde bulunan 12 farklı amino asit ile vücudunuzda bulunan yağları yakmaya birebirdir.

Vermek istediğiniz kiloları, sağlığınızı bozmak yerine meyve yiyerek verebilmeniz mümkün. Hem kilo verip hem de kas yenilenmesi fırsatı sunan nadir besinlerden olan goji berry, aynı zamanda kaslarınızın büyümesine de yardımcı olacaktır. Vücudunuzun kısa süre içinde kendini toplayıp kilolardan kurtulup kas yapmasını istiyorsanız kesinlikle bu meyveyi tüketmelisiniz.

Zayıflama sürecinde goji berry kullanmak isteyenler bu süreçte çok fazla su tüketmeleri gerektiğini unutmamalılar.

Mide Sorunlarına Çözüm Olacaktır

Midenizin sindirim sorunu yaşaması, hayat kalitenizi düşüren bir sorundur. Ne yerseniz yiyin ya yanma ya da gaz olarak size geri döner. Bu yanma ya da gazın temel nedeni midenin görevini yerine getirememesidir. Farklı nedenlerle ortaya çıkabilen sindirim sorununuzu, goji berry yiyerek yatıştırabilirsiniz. Midenizin sağlıklı sindirim yapması, gastrit ya da reflü gibi hayatınızı mahvedecek rahatsızlıkları uzaklaştırması açısından bu meyve çok iyi gelecektir. Henüz kullanmaya başladığınız süre içerisinde, çok geçmeden faydasını göreceğiniz kurt üzümü, sorununuzu sonlandıracaktır.

Mide sorunları için goji berryi tane olarak tüketmektense, su olarak tüketmek çok daha sağlıklı olacaktır. Kurt üzümü suyu, midenin birçok rahatsızlıktan arınmasını sağlar.

Kısırlık İçin Olumlu Sonuçlar Verir

Uzak Doğu’da goji berrynin daha çok kısırlık tedavisinde kullanıldığı dikkat çekiyor. Erkekler için sperm canlılığı kazandıran meyve, stres kaynaklı sperm kaybının önüne geçiyor. Bayanlar içinse doğurganlığı iki katı kadar arttırıyor.

Meyvenin olumlu sonuç verdiği, birçok kısırlık sorunu yaşayan birey tarafından görülmüştür. Doğurganlık artışı ve hamilelik ihtimallerini sıklaştıran meyveyi günlük rutininizde kullanabilirsiniz.

Şeker Hastaları İçin Önerilmektedir

Dünya üzerinde en sık görülen diyabet türü tip 2, aşılması zor, hayatı zorlaştıran bir hastalıktır. Tip 2 diyabet görülen bireylerin vücutlarında insülin üretimi azdır. Buna bağlı olarak kullanımları da neredeyse hiç yoktur. İnsülin dengenizi sağlayabilmek adına, goji beryy kullanabilirsiniz. Vücudunuzun üretim yapmasını sağlayacak, aynı zamanda hastalık sürecini rahat geçirmenize yardımcı olacaktır.

Şeker hastalığı için tedavi gören hastaların, özellikle ilaç tedavisi sırasında goji berry kullanımıyla ilgili doktorlarına başvurmaları gerekmektedir. Kafanıza göre meyve kullanmanız sağlığınız için risk taşıyabilir.

Görme Sorunu İçin İdealdir

Goji berry içinde yüksek oranda A vitamini bulundurmaktadır. A vitamini ise zeaksantin, beta karoten gibi göz sağlığı için oldukça önemli maddelere sahiptir. Özellikle gözde meydana gelecek katarakt için kurt üzümü önerilen bir meyvedir. Bununla orantılı olarak gözünüzde meydana gelmesi ihtimal olan diğer rahatsızlıkların da önüne geçmektedir.

Goji berrynin yaşlanmaya dayalı olarak ortaya çıkan görme sorununa da engel olduğu bilinmektedir.

Güne Enerji Dolu Başlanmasını Sağlar

Goji berrynin kanıtlanan en güzel faydası, enerji vermesidir. Güne başlarken tükettiğiniz bir miktar kurt üzümü, sizin tüm gün enerjik hissetmenizi sağlar. Bununla beraber zihninizin devamlı açık olmasını, odaklanma sorununun ortadan kalkmasını da mümkün kılmaktadır. Meyveyi kullanırken gece uyumadan önce kullanmamaya özen göstermelisiniz. Sabah aldığınızda çok daha faydalı olacaktır.

Goji Berry Nasıl Kullanılır?

Goji berry meyvesini tüketirken farklı seçenekler olduğunu göreceksiniz. Sulu ve bir o kadar da lezzetli olan meyvenin tadı bir nevi yaban mersini ile kiraz arasıdır. Yapraklarını demleme şeklinde kullanmanız mümkün. Kendisini ise dilerseniz suyunu dilerseniz kurutulmuş ya da taze olarak tercih edebilirsiniz.

İthal meyvelerden olan goji berry, bu sebeple taze kullanım konusunda biraz sorun çıkarmaktadır. Bulmak çok zor olduğu için kurutulmuşunu tüketmeniz çok daha kolay olacaktır. Bunun yanında hazır satılan goji berry sularını da tercih etmemeye özen göstermelisiniz. Kutudaki ürün size pek fayda sağlamaz. Sağlık açısından da uygun olan, kurutulmuş olandır. Gün içinde bir avuç kullanım, kısa sürede iyi hissetmenizi sağlayacaktır ancak düzenli kullanmaya özen göstermelisiniz. 

Goji Berry Kullanımının Yan Etkileri

Her ne yerseniz yiyin muhakkak fazlasının zarar olduğunu bilmelisiniz. Aynı durum, goji berry için de geçerlidir. Eğer kullanımda aşırıya kaçarsanız o zaman olumsuz yan etkilerle karşılaşabilirsiniz.

Goji berry kullanırken özellikle dikkat etmeniz gereken ilk konu kullandığınız ilaçlardır. Etkileşime girecek ilaçlar kullanıyorsanız goji berry tüketmemelisiniz. Diyabet ilaçları ve Coumadin bu ilaçlardan birkaçıdır. Düzenli kullandığınız ilaç varsa muhakkak doktorunuza danışmalısınız.

Meyveyi çok kullanmanız durumunda hiperaktivite ya da huzursuzluk olduğunu görebilirsiniz. Bunun temel nedeni fazla enerji yüklemesi yapmasıdır. Bunun yanı sıra fazla tüketim kan akışını hızlandırdığı için baş dönmesine de neden olabilir. 

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM