İngilizce Nasıl Öğrenilir? İngilizce Öğrenmenin Etkili Yolları

İngilizce Nasıl Öğrenilir? İngilizce Öğrenmenin Etkili Yolları

İngilizce, günümüzde geçerliliği en fazla olan dildir. Bu yazımızda sıfırdan başlayan ve kendini geliştirmek isteyenler için İngilizce nasıl öğrenilir? İngilizce öğrenmeye nereden başlamalıyım? sorularının cevaplarını verirken, önemli tekniklere de yer verdik.

İngilizce çağımızın temel taşlarından biri olarak hayatımızda yerini almıştır. Artık kariyerinde ilerlemek isteyen herkesin önceliklerinden biri İngilizce öğrenmek haline gelmiştir. Fakat İngilizceyi hiç bilmeyenler için öğrenmeye başlamak o kadar da kolay olmayabilir.

Bir dili anlayabilmek için öncelikle o dilin kurallarıyla aşina olmalısınız. Bu çabaya yardımcı olması için yapabileceğiniz birçok etkinlik mevcuttur. Bunların arasında gramer bilgileri içeren kitaplar yer alır. İnternet üzerinden veya kitapçılardan edinebileceğiniz kitapların yardımıyla gramer, noktalama ve imla kurallarını öğrenebilir, İngilizce eğitiminize ilk adımınızı atabilirsiniz. Bunun yanı sıra, internet üzerinde karşılaşabileceğiniz bazı siteler ücretsiz eğitimler veriyor olabilir. Bu tarz siteleri kısa bir araştırma üzerine bulmanız mümkündür ve bu sitelerin çoğunluğuysa bir dili yeni öğrenmeye başlayan insanlara yöneliktir. Böylece dilin en temek kurallarını öğrenerek kendinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz.

İngilizce Öğrenmeye Nereden Başlanmalı?

Eğitici Kitaplar

İngilizce öğrenmek isteyenlerin en çok vakit ayırmaları gereken şeyler kitaplardır. Gramer hakkında kitapları okuyup, bilginizden emin olduğunuz zaman, artık dil bilginizi geliştirmenin zamanı gelmiştir. Bu uğraşta size yardımcı olabilecek ve aynı zamanda okurken keyif alabileceğiniz birçok kitap mevcuttur. Tek sayfada hem İngilizcenin hem de Türkçenin varolduğu kitaplar sayesinde bilginizi ölçerken aynı anda eğlenceli edebi eserleri farklı bir bakış açısından değerlendirmiş olabilirsiniz. Müşterisi olduğunuz kitapçılardan yardım istediğiniz takdirde bu kitaplara yönlendirilebilirsiniz. Bunun sonucundaysa günlük kullanımda daha sık geçen İngilizce kullanımını öğrenmeye başlarsınız.

Film, Dizi ve Tiyatro

Sadece okuyarak yetinmeyerek, sinemaya gittiğinizde filmleri seslendirmeli izlemek yerine altyazılı izleyerek konuşulan İngilizceyi öğrenmenizi hızlandırabilirsiniz. Filmlerdeki diyaloglar genellikle üst seviye olsa da, bu tarz konuşma stillerine alışkanlık kazanacak ve daha basit konularda aklınıza takılan bazı püf noktalarını daha iyi anlayabileceksiniz. Aynı şekilde, televizyonda gördüğünüz yabancı dizileri ve programları, eğer televizyonunuzda böyle bir ayar varsa, İngilizce dilinde ve Türkçe altyazılı izleyebilir, daha doğal bir konuşma stiline dair bilgi edinebilirsiniz. Filmlerde olduğunun aksine dizilerde ve belgesellerde kullanılan dil çoğunlukla daha basit ve daha kolay anlaşılır olur. Böylece üzerinde çok vakit harcamadan İngilizce öğrenmeye başlayabilirsiniz.

İngilizceyle İçli Dışlı Olmak

Bu yöntem, İngilizce dilini öğrenmeye başlamak isteyen kişiler için de, kendini geliştirmek isteyenler için de çok önemlidir. Normalde Türkçe olarak gerçekleştirdiğiniz işlemleri, mümkün olduğunca İngilizce dilinde yaparsanız, dilin hayatınızda daha fazla yer etmesinden ötürü yavaş yavaş öğrenmeye başladığınızı fark edeceksinizdir. Her ne kadar İngilizce öğrenmek zaman alan bir uygulama olsa da, ne kadar fazla zaman ayırırsanız o kadar çabuk ilerleme kaydedeceksinizdir.

İngilizce Öğrenme Yolları

Temel Bilgiler

İngilizce dilini anlamak için öncelikle kurallarını bilmeniz gerekir. Bu bağlamda önceliğiniz gramer ve noktalama gibi temel konularda bilgilenmektir. Bunun için herhangi bir kitapçıdan edinebileceğiniz bir çok çeşit kitap bulunmaktadır ve aynı zamanda internet üzerinden bulabileceğiniz siteler ve elektronik kitaplar da çok yardımcı olacaktır. Sadece okuyarak edinebileceğiniz bilgi kısıtlı olsa da temel bilgilerinizin doğru kaynaklardan edinilmiş olması büyük önem taşımakta. Bu tarz kitapları okurken ve internet üzerinden eğitimlere katılırken aynı zamanda kelime dağarcığınızı da geliştireceksiniz ve gelecekte karşılaşacağınız cümlelere ve atasözlerine karşı daha duyarlı olacaksınız.

Duymak ve Dinlemek

Dilleri öğrenmenin iki yolu vardır, öğrenme ve edinme olarak ikiye ayrılır. Bir dili kitap okuyarak ve hakkında derslere katılarak öğrenebilirsiniz. Edinme ise dili doğal ortamında duyarak, dinleyerek ve duyduğunuz kelimeleri seçerek öğrenmeye verilen isimdir. Dil öğrenmenin temel gereksinimlerinden biri kendinizi o dille aşina etmenizdir. Dil öğrenmek için yurt dışına çıkmak mümkün değilse bile, turistlerin çoğunlukla ikamet ettiği yerlerde dolaşarak konuşulanlara kulak misafiri olmak, yabancı diziler ve filmler izlemek, spor etkinliklerinin yorumcularına kulak vermek İngilizce duymanız için hemen şimdi ulaşabileceğiniz yerlerden sadece bir kaçıdır. Daha etkili bir tecrübe için televizyonunuzdaki yabancı kanalları İngilizce dilinde Türkçe alt yazılı dinleyebilir, alt yazıyla duyduklarınız karşılaştırıp anlayabildiğiniz kelimeleri aradan seçebilir ve anlayamadıklarınız yavaş da olsa öğrenebilirsiniz.

Yazılı Materyallerin Yardımı

Günlük hayatınızda kitap, dergi ve gazete okuyorsanız, İngilizce öğrenme çabalarınız arasına bunları da katabilirsiniz. Düzenli olarak kitap okuduğunuzda kelime dağarcığınız genişler ve her yeni kelime yavaşça zihninizde yer eder. Aynı şekilde, İngilizce okumaya biraz alıştıktan sonra, İngilizce dilindeki dergilere göz gezdirebilir, anlam çıkarabildiğiniz cümleleri anlayamadıklarınızdan ayırt edebilir ve bu dilin inceliklerine ait bir kaç ipucu kapabilirsiniz. Yine bu şekilde Türkçesini okuduğunuz bir kitabın tercümesini okuyarak hem kelime dağarcığınızı, hemde cümle düzenine dair bilginizi arttırabilirsiniz. Bu tarz bir egzersiz için iki dili de içinde barındıran kitaplar edinebilirsiniz.

İngilizce Düşünmek

Düşünürken Türkçe dilini kullanırız. İngilizceyi düzenli olarak okuyabilir hale geldikten ve konuşulan dili anlamaya başladıktan sonra, kendinizi İngilizce ile sarmalamak kalır geriye. Bunun en etkili yollarından biriyse İngilizce düşünmektir. İlk başta zor gelebilecek bir  egzersiz olsa da zamanla İngilizce ile daha aşina oldukça ve dili öğrenmek için vakit ayırdıkça fark edeceksiniz ki İngilizce düşünmeye başlamışsınız. Belki İngilizce okurken, belki de dinlerken olsa da yavaşça kendinizi İngilizce düşünmeye zorlarsanız, kendi yaptığınız hataları fark edecek ve iç sesinize bir lisan daha kazandırmış olacaksınız.

YAZAR HAKKINDA

Eser Tekin Eser Tekin Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesinde okudum ve fen bilgisi öğretmeni olarak mezun oldum. Ancak belli bir yerde kalmanın bana göre olmadığını anlamam ile beraber öğretmenlik yapmamaya karar verdim. Hayatımı gezip, görerek geçiriyorum. Çoğu zaman gezilerim kamp yaparak, otostop çekerek oluyor. Dinler, kültür ve sanat ilgi alanlarım arasında. Bilgizma.com sitesinde, tecrübelerimi okuyucularla paylaşmayı çok seviyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM