İngilizce Kelime Ezberlemenin Püf Noktaları

İngilizce Kelime Ezberlemenin Püf Noktaları

İngilizce öğrenmenin en önemli aşaması kelime ezberlemektir. Peki, İngilizce kelime ezberlenir? Sizin için İngilizce kelime ezberlemenin kolay yollarını inceledik. Üstelik bu işin üstesinden eğlenerek gelmeniz de mümkün.

İngilizce öğrenmenin en önemli aşaması kelime ezberlemektir. Gramer kurallarını öğrenmek uzun zamanınızı almayacaktır; ancak kelime ezberlemeden, bilgilerinizi pratiğe dökmeniz mümkün değildir. Kelime ezberlemenin akabininde doğru telafuz ve speaking egzersizleri ile son derece akıcı bir İngilizceye sahip olabilirsiniz.

Kelime dağarcığınızı genişletmek zaman alan bir uğraştır. Yeteri kadar zaman ayırırsanız günler içinde kurabildiğiniz cümlelerin kalitesinde bir artış görebilirsiniz. Fakat kelime öğrenmenin öncelikli kuralı vakit ayırmaktır.

Kelime ezberlemek için bazı püf noktalardan yararlanırsanız, çok daha kısa sürede kelimelerin dağarcığınızda kalmasını sağlayabilirsiniz. İşte, İngilizce kelime ezberlemenizi sağlayacak eğlenceli yollardan bazıları.

İnternet Üzerinden İngilizce Kelime Öğrenme

İngilizce kelime öğrenmek için internet üzerindeki sayısız siteden yararlanabilirsiniz. Sözlükler ve kelime hazineleri okuyarak daha önceden duymadığınız kelimelerin anlamlarını öğrenebilir ve kullanımlarına dair örnekler görebilirsiniz. Bunun yanı sıra internet üzerinde bir çok site size testler sağlayarak kelime bilginiz ölçebilir ve sizin seviyenize uygun materyallerle kelime dağarcığınızı genişletmeniz için bir fırsat sağlayabilir. Aynı zamanda internette karşılaşabileceğiniz reklamlar, çeşitli videolar ve yabancı kişilere ait günlükler okuyarak günlük konuşmada kullanılan kelimelerle kendinizi aşina edebilir ve siz de kullanarak bilginiz pekiştirebilirsiniz.

Kelime Ezberlemek İçin Kitap ve Dergilerden Yararlanın

Yabancı yazılı eserler kelime dağarcığınızı genişletmek için adeta birer altın ocağıdır. Ünlü kitap serilerine göz atabilir, daha önceden Türkçesini okuduğunuz kitapların İngilizce versiyonlarını okuyabilirsiniz. Aynı şekilde yabancı dergilerin içeriğinde ilginizi çeken makaleleri okuyabilir ve kullandıkları farklı kelimeleri ayırt ederek anlamlarını kendiniz bulmaya çalışarak kelime öğrenmeyi hem eğlenceli bir hale getirebilir, hem de çok değerli bilgilere ulaşabilirsiniz. Daha ileri düzeyde kelimeler öğrenmek isterseniz de, ileri düzey edebi eserleri araştırabilir, tiyatro metinlerini okuyabilir, filozofik konular üzerine kitaplar bulabilirsiniz. Bunları yaptığınız taktirde günlük hayatta daha sık kullanımda olan kelimelerle karşılaşarak duydukça bu kelimelerin anlamını pekiştireceksiniz ve kelime öğrenmeniz bir o kadar kolaylaşacaktır.

Film ve Diziler Bulunmaz Birer Kaynak

Sinemaya gittiğinizde filmleri Türkçe dublajlı izlemek yerine, Türkçe alt yazılı izleyerek konuşulan dilde kullanılan kelimelere daha fazla dikkat edebilirsiniz. Böylece duyduğunuz kelimelerin anlamlarını anında görebilir, daha çok kelime öğrenebilirsiniz. Aynı şekilde, televizyonda veya internette izlediğiniz dizileri dublaj yerine alt yazıyla izlemek kelime dağarcığınızın gelişmesi için önemli bir egzersizdir. Filmler ve diziler genellikle gramer ve imla kurallarına dair çok doğru kullanımlar sergilemezler, ancak farklı kullanımları daha önceden görmediğiniz kelimeler çok sayıdadır.

Müzik Desteğini İhmal Etmeyin

Yabancı şarkılar dinlemek kelime dağarcığınızı genişletmekte büyük bir rol oynar. Radyoda duyduğunuz şarkıların sözlerinin anlamını merak edersiniz ve şarkılar tesadüfen kelime dağarcığınız geliştirmeye yardımcı olabilir.

Dinlediğiniz şarkıların sözlerini araştırabilir, duyduğunuzla yazılanları karşılaştırarak anladığınız doğru kelime sayısını zamanla arttırabilirsiniz. Müziğin hayatınızda büyük bir yer etmesinden dolayı aynı şarkıları isteğinizin dışında bile olsa çok kere duyarsınız ve şarkıların sözlerini tekrar tekrar duydukça önceki dinlemelerinizde fark etmediğiniz kelimeler duyabilir ve daha çok kelime öğrenebilirsiniz.

İngilizce Kelime Ezberleme Oyunları

İngilizce kelime ezberlemek için işin içine biraz eğlence katmakta yarar var. Yaratıcılığınıza kalmış oyunlar sayesinde bildiğiniz İngilizce kelimelerin sayısını arttırabilirsiniz.

Dışarı çıkarken, cebinize küçük küçük kağıtlara yazmış olduğunuz İngilizce kelimeleri atıp fırsat buldukça çıkarıp doğrularını bildiklerinizi diğer cebinize koyabilirsiniz. Böylelikle, cepleriniz arasında aktarım yaparken kelimeleri kısa sürede ezberlediğinizi görürsünüz.

Arkadaşlarınızla beraber, sırasıyla birbirinize kelimeleri ve anlamlarını sorabilir, bilenin puan kazanmasını ya da bilemeyene ceza verilmesini sağlayabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Eser Tekin Eser Tekin Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesinde okudum ve fen bilgisi öğretmeni olarak mezun oldum. Ancak belli bir yerde kalmanın bana göre olmadığını anlamam ile beraber öğretmenlik yapmamaya karar verdim. Hayatımı gezip, görerek geçiriyorum. Çoğu zaman gezilerim kamp yaparak, otostop çekerek oluyor. Dinler, kültür ve sanat ilgi alanlarım arasında. Bilgizma.com sitesinde, tecrübelerimi okuyucularla paylaşmayı çok seviyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM