Arı Poleni Nedir? Özellikleri, Faydaları ve Yan Etkileri

Arı Poleni Nedir? Özellikleri, Faydaları ve Yan Etkileri

Arı poleni nedir? Nasıl saklanır? Nasıl kullanılmalı? Yararları nelerdir? Zararı var mı? gibi arı poleni ile ilgili aklınıza takılan pek çok sorunun cevabını içeriğimizde bulabilirsiniz.

İnsanın var olduğu tarihlerden itibaren arı poleninin mucizevi etkileri bilinmekte, insan sağlığına neredeyse her açıdan fayda sağlamaktadır. Arı poleni, en eski besin kaynaklarından biri olup içinde bulundurduğu mineraller ve vitaminlerle eşsiz bir besin değerine sahiptir.

Aradan geçen asırlara rağmen popülaritesini hiç kaybetmeyen arı poleni bugün pek çok firma tarafından piyasada satışa sunulmuştur. Sağlık sorunları ya da düzenli beslenme için arı poleni kullanmak isteyenler, ürünü alırken bazı noktalara dikkat etmeliler.

Aktarlardan eczanelere kadar arı poleni satışının yapıldığı Türkiye’de, aynı zamanda ihracat da söz konusudur. Bu açıdan bolca bulunan ve değerli olan arı poleninin kıymetini bilmeli gün içinde belli bir miktar tüketmeye özen göstermelisiniz.

Arı Poleni Nedir?

Sabah saatlerinde kovanı terk eden arılar gün boyunca birçok çiçekten bal toplarlar. Bal toplama esnasında arıların kanatlarına ve ayaklarına polenler yerleşir. Yerleşen bu polenleri gün boyu biriktiren arı, kovanına geri dönerken polenleri de yanında götürür. Bu şekilde kovanda biriken polene arı poleni denir. Arı poleni, arıların kendi besinleri olduğu gibi insanlara da şifa kaynağıdır. Gün içinde biriktirdiği tüm polenleri yiyerek hayatta kalan arılar, hayatları boyunca aynı görevi yerine getirirler.

Yapılan tüm araştırmalar arı polenlerinin eşsiz bir şifa kaynağı olduğunu ortaya koymaktadır. Bununla beraber bilinçsiz ve aşırı tüketim bazı yan etkilere neden olabilmektedir.

Arı Poleni Nasıl Toplanır?

Arıların gün içinde çalışıp yüzlerce çiçekten topladığı polenler, kovana dönerken kanatlarında ya da ayaklarında bulunmaktadır. Arılara zarar vermeden arı poleni toplayabilmek ise yalnızca uzmanlar tarafından yapılabilecek bir işlemdir. Poleni toplayabilmek için öncelikle arı kovanlarının girişine polen tuzakları kurulmalıdır.

Polen tuzaklarında arıların geçebileceği ancak kanatlarında ve ayaklarında bulunan polenlerin yapışacağı bir sistem bulunur. Bu sistem sayesinde arı kovana girerken tüm poleni bırakarak girer. Bal uzmanlarınca polen tuzağı temizlenir ve geçirilmesi gereken işlemlerden geçirilerek hazırlanır.

Arı Poleninin Özellikleri

Gün içinde bir çay kaşığı arı poleni tüketmek bütün günü enerji dolu geçirmek için yeterlidir. Sağlıklı ve mucizevi bir içeriğe sahip olan arı poleni, belli dozlarda tüketilmelidir. Bu dozlar yetişinler için 25-30 gram, çocuklar için 15-20 gramdır.  Fazla kullanılması olumsuz yan etkilere neden olmaktadır.

Bronşit ve astım gibi solunum yollarında sıkıntı yaşayan kişilerin rahatlıkla kullanabileceği arı poleni nefes açma, bağışıklık güçlendirme özelliğine sahiptir. Belli bir süre kullanılması durumunda vücutta gözle görülebilecek kuvvet artışı ortaya çıkmaktadır. İçinde bulunan karbonhidrat ve protein yoğunluğu arı poleninin eşsiz bir özelliğidir.

Arı Poleninin Faydaları Nelerdir?

Vücudun bitkin ve yorgun düştüğü zamanlarda ayağa kalkmasına yardımcı olan arı poleni, içinde bulunan vitamin ve minerallerle bağışıklığı desteklemektedir. Bunun yanında pek çok cilt sorununa da çözüm olan polen; yara izleri, lekeler, egzama ve sedef hastalığı gibi birçok hastalığa şifa olmaktadır.

Kalp ve damar hastalığı sorunu olanlara tavsiye edilen arı poleni, kan dolaşımını olumlu anlamda etkilemektedir. Kanı temizleyen polen ayrıca damarların tıkanıklığına da engel olmaktadır. Bu nedenle kalp hastalığı teşhisi konulan hastalar, arı polenini düzenli olarak tüketmelidir.

Arı Poleninin Yan Etkileri Nelerdir?

Düzenli olarak tüketildiğinde etkisini kısa sürede hissettiren arı poleni, tehlikeli besinler arasında yer almaktadır. Bunun temel nedeni kişinin arıya alerjik reaksiyon gösterebilme ihtimalidir. Eğer arıya alerjiniz varsa arı poleni tüketmekten kaçınmalısınız. Aksi halde bu besin ölümcül etkilere neden olabilmektedir.

Arı poleni tüketirken dikkat edilmesi gerekmektedir. Aşırı tüketim sonunda mide yanması, tahribatı ve bulantı ortaya çıkabilmektedir. Bunların yanında polenin tansiyon oynaması ve çarpıntı yaptığı da bilinen yan etkiler arasında yer almaktadır. Özellikle kalp hastaları tarafından kullanılan arı poleni, ilaçlarla birlikte sıkıntı yaratabilmektedir. Olumsuz bir sonuç oluşmaması için muhakkak doktora danışılmalıdır. Aksi halde ilaç ve arı poleni reaksiyona neden olabilir.

Arı Poleni Nasıl Seçilmelidir?

Arı poleninin gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu anlamanın bir yolu bulunmaktadır. Tadına baktığınızda dişlerinizin arasında rahatlıkla çiğneyebildiğiniz polenler gerçek polendir. Sert ve dişi zorlayan polenlerin yenmesi oldukça zordur. Bununla beraber bu tarz polenlerin tatlarında biraz ekşimsilik de bulunmaktadır. Ayrıca koyu renkli arı polenlerinin daha az besleyici olduğu bilinmektedir. Bu nedenle siyah oranı yüksek olan arı polenleri yerine renkli olanları tercih etmeniz daha doğru olur.

Gerçek bir arı poleni tatlı ve yumuşaktır. Soğuk alanlarda muhafaza edildiğinde 2 yıl boyunca tazeliğini korumaktadır. Bayat ya da sahte olanlar ise birkaç ay içinde küflenmeye ve acımsı bir tat almaya başlayacaktır.

Arı Poleni Nasıl Saklanır?

Arı poleni, dondurulmuş ve kurutulmuş olarak saklanabilmektedir. Eğer taze olarak arı polenini bulabiliyorsanız, küçük poşetler içerisinde buzlukta saklamalı ve tüketmek için çıkarmalısınız. Böylelikle, polenin besin düzeyi en üst değerde olur. Ancak kovandan yeni çıkarılmış polen bulamıyorsanız kurutulmuş polen alabilir ve oda sıcaklığında saklayabilirsiniz.

Arı Poleni Nerelerde Satılmaktadır?

Arı poleni almak istediğinizde aktarlarda ya da şarküterilerde bulabilmeniz mümkündür. Önemli olan arı poleninin tazesini ve kalitesini almaktır. Bu yüzden poleni alırken dikkat etmeniz gereken noktaları aklınızdan çıkarmamalısınız. Bunlardan ilki tadına bakmaktır. Eğer tadına baktığınızda bayat ya da sahte olduğunu anlarsanız kesinlikle almamalısınız. Market raflarında uzun süre kalan arı polenleri ne yazık ki tazeliğini yitirir. Bunun için tanıdığınız herhangi bir arıcı varsa ondan doğal yapılmış arı poleni almanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. Arı poleni çok yararlı ama öyle aktardan falan almayın. Bir arıcı bulun ve taze alın. Polen dışarıda bekletilmez. Buzlukta saklayın ve günlük 1 yemek kaşığı yiyin. Faydaları saymakla bitmez.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM