Kalsedon Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları

Kalsedon Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları

Kadıköy taşı olarak da bilinen kalsedon taşı kuvars grubuna ait doğal bir taştır. Opak bir görünümdedir ve doğada genellikle mavi ve beyaz renklerinde bulunmaktadır. Hititler döneminde dahi çıkarılmakta olan taş en çok Anadolu bölgelerinde bulunmaktadır.

Kalsedon taşının oluşumu mağaralarda bulunan sarkıtlardan meydana gelmesi ile olmaktadır. Görselliği ile büyüleyen yapısı nedeniyle pek çok kişi için değerli taşlar arasındadır. Etkileyici görüntüsü şık bir aksesuara sahip olmayı sağlarken, sağlığa olan eşsiz faydaları ile de şifa bulmak mümkündür.

Keşfedilişi çok eski yıllara dayanan kalsedon taşı birçok alanda çoğu medeniyet tarafından kullanılmıştır. Doğal bir taşın fiziksel ve psikolojik faydalarından yararlanmak isteyenler için görünümü ile de ideal bir taştır.

Kalsedon Taşı Nedir?

Temas ettiği insan bedeninden olumsuz tüm enerjileri yok etme kabiliyetine sahip olan kalsedon taşı, psikoloji ve genel beden sağlığı arasındaki dengeyi sağlayan nadir taşlar arasındadır.

Mavi ve beyaz renklerinin yanı sıra sarı, kahverengi ve yeşil gibi renkleri de bulunmaktadır. İnsanlara sağladığı faydaları ise kullanılan renklere göre değişmektedir.

Kalsedon Taşının Özellikleri

İnsanlar arasındaki kardeşliğin simgesi niteliğindeki kalsedon taşı içteki iyi niyeti besleyen bir taştır. Kendi grubundan olan akik taşı ile sıkça karıştırılsa da üzerinde bulunan renk ve beneklerin belirsiz bir şekilde olması kendisine has bir görüntüde olmasını sağlamaktadır.

İyileştirme gücü fazlasıyla çoktur ve açık yaraları dahi kısa zamanda iyileştirme özelliğin sahiptir. Diğer etkileyici bir özelliği ise kadınlarda annelik içgüdüsünü artırması ve buna bağlı olarak da anne sütüne bereket vermesidir.

Tüm bu etkilerinden yararlanmak için kalsedon taşından yapılmış olan kolye, bileklik ve yüzük gibi aksesuarları taşımak faydalı olacaktır.

Renklerine Göre Kalsedon Taşının Özellikleri

Taşıdığı rengin enerjisini kullanıcılarına da yansıtan kalsedon taşının yeryüzünde birden çok renkleri mevcuttur. Mavinin pek çok tonu ile meşhur olmasından dolayı yaratıcı düşüncenin etkin olarak insanda bulunmasını sağlar.

Lacivert kalsedonun ise başarıyı kolayca yakalama konusunda etkili olduğundan söz edilmektedir. Pembe kalsedon nezaketin ve naifliğin simgesi olarak kabul edilmektedir. Kalp sağlığının ve bağışıklığın güçlenmesinde oldukça etkilidir.

Nadir olarak rastlanılan kırmızı kalsedon taşı ise hedeflere ulaşmak için gerekli olan azim duygusunun beslenmesine yardımcı olur. Şifalı bir taşı olarak kan dolaşımının ve basıncının düzenlenmesine katkı sağlar.

Güven veren kırmızı rengi gerçekleşmesi muhtemel rüyalar görmeye ve görülen rüyaları olumlu bir şekilde yorumlamaya neden olur.

Burçlara Göre Kalsedon Taşının Özellikleri

İnsanların karakterini ve ruh hallerini doğrudan etkileyen burçlar kalsedon taşı ile bir araya getirildiğinde olumlu ve olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Yengeç burcunun üzerinde olumlu bir etkiye sahip olan kalsedon yaşamın düzene sokulmasında yardım alınabilecek taşlar arasındadır.

Yay burcu içinde etkili bir taş olarak gergin ruh hali içinde olunan günlerde kalsedon taşından destek alınabilir. Negatifliklerin tamamen pozitife dönüşmesinde rol oynayan doğal taş ılımlı bir kişilik yapısına da sahip olmayı mümkün kılmaktadır. Aslan, terazi ve başak burçlarının da uğurlu taşları olarak kalsedon gösterilmektedir.

Kalsedon Taşının Faydaları

Ruhu ve bedeni aynı anda iyileştirme etkisine sahip ola kalsedon taşı asırlar öncesinden günümüze kadar kullanılagelmiş özel taşlardan biridir. En çok nazara karşı korunmak amacıyla taşınan bir taş olsa da birçok hastalığın tedavisinde ve ruhsal çöküntülerde bu taştan yararlanılmıştır.

Kalsedon Taşının Fiziksel Faydaları

Kalsedon taşı içeriğinde insan bedenine faydalı birçok minerali taşıdığı için doğal olarak vücuttaki eksikliğin giderilmesine yardımcı olmaktadır. İlaçlarla tedavisi mümkün olmayan kronik hastalıklara bile iyi gelen kalsedon taşı sebepsiz ve geçmek bilmeyen öksürükler için ideal bir şifalı taştır.

Sahiplerini pek çok kötülükten koruma özelliğine sahip olmasından dolayı günlük yaşamdaki ansızın gelen kazalardan kalsedon taşı ile korunmak mümkündür.

Uyku sorunları ile de mücadele edenler içinde ideal faydaya sahiptir ve yatarken kalsedon taşı bulunduran kişilerin derin ve huzurlu bir uyku uyumaları kaçınılmazdır.

Kalsedon Taşının Psikolojik Faydaları

Başarı ve iç huzurun taşı olan kalsedon hayattaki hedeflere ulaşmayı bir nevi kolaylaştıran uğurlu taşlar arasındadır. İş yaşamına yeni atılmış olanlar için enerjiyi yükseltme ve motivasyonu artırma gibi psikolojik faydalarından dolayı kariyer basamaklarını emin adımlarla çıkmak söz konusu olmaktadır.

Cömertlik taşı olarak bilinmesinden dolayı insanın çevresindekilere karşı elinin açık olması yansıttığı özelliklerindendir. Olumlu özellikleri barındıran bir taş olmasından dolayı melankolik ruh halinden çıkmak ve negatif enerjiden arınmak mümkün olmaktadır.

Kalsedon Taşı Nasıl Temizlenir?

İnsana verdiği olumlu enerjileri artırmak amacıyla belirli sürelerle kalsedon taşının temizlenmesi şarttır. Temizleme işlemi için sirkeli ya da tuzlu suyun içerisinde bekletmek önerilen yöntemler arasındadır.

Doğal taşların temizliği hakkında en bilinen yöntemlerden akan suyun altında tutmak ve güneş altında bekletmek gibi tekniklerde kalsedon taşının arınması için yeterlidir.

Gerçek Kalsedon Taşı Nasıl Anlaşılır?

Kalsedon taşı ile hiçbir ilgisi olmayan sıradan taşlar boyanarak orijinallik görünümü verilmektedir. Piyasada bu tür taşlarla karşılaşma olasılığı herkes için geçerli iken gerçek kalsedonu sahtesinden ayırt etme yöntemlerini bilmek riski azaltmaktadır.

Gerçek kalsedon taşını anlamak için kırma ya da yakma işlemleri etkili yöntemlerdir. Bu tür işlemler sırasında boyasında akma ve bozulma olacağı için sahteliğini anlamak mümkün olacaktır.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM