Sitrin Nedir? Özellikleri Ve Faydaları

Sitrin Nedir? Özellikleri Ve Faydaları

Halk arasında tüccar taşı olarak da bilinen sitrin taşı, değerli taşlar listesinde yer almaktadır. Çoğunlukla zenginlik ve bereket ile bağdaştırıldığı için ticaret yapan kişilerde olduğuna inanılmıştır.

Eski zamanlardan bu yana ticaret ile çok para kazanan kişilerin muhakkak sitrin taşı keşfetmişliği olmuştur. Ceplerinde bulundurdukları bu taş sayesinde işlerinde daima bereket görmüşlerdir. Tüm bunlar nedeniyle sitrin taşının özel bir taş olduğuna inanılmıştır.

Renk ve özellik bakımından oldukça geniş kapsamlı olan sitrin taşı pek çok kişinin ilgisini çeken özel bir taştır. Halk arasında sitrin kuvarsı adının verilmesi değerli ve bir o kadar da güzel görüntüsü nedeniyledir. Şeffaf, ışığı güzel yansıtan, hoş bir renk tonuna sahiptir. Hemen herkesin evinde olması gereken kıymetli taşlar arasında yer almaktadır.

Sitrin Nedir?

Keşfedilmesinin ardından altın topazı veyahut İspanyol topazı olarak isimlendirilmiş olsa da sitrin taşının topaz taşı ile herhangi bir bağı yoktur. Kendine özgü özellikleri olan, kıymetli taşlardan bir tanesidir. Bilim dünyasında yapılan araştırmalarda citrin ve citrine olarak da tanınmaktadır.

Pırlanta taşlı mücevherlerde renk ve ışık yansıması için kullanılan taşlardan biri de sitrindir. Değer sınıflandırılmasında yarı değerli taşlar sınıfında yer almaktadır. Bu nedenle başlı başına bir mücevher olduğunu söylemek doğru değildir. Daha çok çeşitlendirme amacıyla tercih edilmektedir.

Sitrin Taşının Özellikleri

Sitrin taşı sarıdan kahverengiye doğru koyulan bir renk skalasına sahiptir. Yer yer sarının en açık tonları olsa da çoğunlukla kahverengi tonlarına daha yakın bulunmaktadır. Saydam kristaller halinde bulunan bu değerli taş çoğunlukla jeot, uçlu ve küme şeklinde görülmektedir.

Doğada bulunan doğal sitrinler oldukça nadir görünen taşlardır. Piyasada çok fazla görülmesinin temel nedeni ise ametist taşının da sitrin olarak satılmasıdır. Ayrımını yapmak oldukça zor olduğu için sitrin taşının iyi bilinmesi gerekmektedir.

Çakra açma, yeniden canlanma gibi konularda sitrin taşı oldukça başarılıdır. Güneşin gücünü toplayıp insanı iyileştirdiğine inanılmaktadır. Fizyolojik ve psikolojik birçok soruna çözüm oluşturabilmektedir.

Sitrin Taşının Yapısal Özellikleri

Sitrin taşının dışarıdan görünümü saydam veya yarı saydamdır. Bu özelliği nedeniyle sarı elmas, sarı kuvars ile benzerlikleri çok fazladır. Bunun yanında sitrin taşının üzerinde sarı, beyaz, yeşil ve kahverengi çizgiler bulunmaktadır. Kullanılmadan önce cilalanarak bu çizgiler olabildiğince azaltılmaktadır.

Kuvars grubunda bulunan sitrin taşı, camsı parlaklığa sahiptir. Bu özelliği ile ışığı dilediğininiz gibi yansıtmaktadır. Üstelik çok şık ve zarif bir görüntüsü vardır.

Kullanımı mümkün olduğunca bakımlı olması gereken bir taştır. Gereken özen gösterilmediğinde parlaklığında azalma meydana gelmektedir. Ayrıca sert yüzeylere temasıyla üzerinde devamlı çizilmeler oluşmaktadır. Hassas ve dikkat gerektiren bir yapısı vardır. Çıkarımından kullanımına kadar her detay oldukça önemli olmaktadır.

Sitrin Taşı Nerelerde Çıkarılmaktadır?

Sitrin taşının en yoğun bulunduğu, çıkarılıp işlendiği ülke Brezilya’dır. Brezilya, değerli ve yarı değerli taşlar konusunda oldukça zengin bir ülkedir. Pek çok ülkeye bu yolla ithal ürünler göndermektedir. Brezilya dışında Rusya, Madagaskar da sitrin taşının yoğun olduğu ülkelerdendir.

Amerika Birleşik Devletleri’nin birkaç eyaleti, Britanya ve Fransa da sitrin çıkarılan yataklara ev sahipliği yapmaktadır.

Sitrin Taşının Fizyolojik Faydaları Nelerdir?

Sitrin taşının insan doğasına pek çok açıdan faydalı olduğu bilinmektedir. Bilhassa cilt konusunda başarılı bir taştır. Cildiniz üzerinde bulunan sivilceler, siyah noktalar, sivilce lekeleri sitrin taşı ile rahatlıkla yok olabilmektedir.

Cildinizin hangi noktasında problem varsa üzerine sitrin taşı ile masaj yapmalı daha sonra güzelce arındırmalısınız. Üşenmeden her gün yapabileceğiniz bu işleme düzenli olarak devam etmelisiniz. Böylece cildiniz arınacaktır.

Sitrin taşı iç salgı bezlerinin düzenli olarak çalışmasını sağlamaktadır. Yanınızda uzun süre kalması, başta tiroid bezi olmak üzere pek çok iç salgı bezinin kontrollü şekilde çalışmasını mümkün kılmaktadır. Haftanın 2 günü sitrin taşı ile masaj yaptırmalısınız. Diğer günler de üzerinizde taşımalısınız.

Sitrin Taşı Bağışıklık Sistemini Korur mu?

Sitrin taşını devamlı üzerinde taşıyan kişiler, bağışıklık sistemlerini güçlendirebilirler. Vücudu savunmasız bulduğunda rahatlıkla çoğalabilen mikroplar, sitrin taşının biyoenerjisi ile vücuda yaklaşamamaktadırlar. Bununla beraber insan bünyesi bu taş sayesinde kuvvetlenerek daha güçlü bir hal almaktadır. Böylece bağışıklık sistemi vücudun hastalıklara karşı direncini arttırmaktadır.

Sitrin Taşı Bağımlılıklara İyi Gelir mi?

Sitrin taşının insan bünyesine iyi gelen noktalarından biri de bağımlılıklarla savaşma enerjisi vermesidir. İnsan alkolden sigaraya, sigaradan madde bağımlılığına kadar pek çok sorunun içerisinde savrulabilmektedir.

Bağımlılıklarla mücadelede tedavi olmazsa olmazdır. Bunun yanında terapi tedavisi de zorunludur. Sitrin taşı ile bağımlılık terapisi aldığınızda ruhunuzun bağımlılıklardan nasıl kolay sıyrıldığını göreceksiniz.

Kendinizi en kötü hissettiğiniz zamanlarda dahi sitrin taşının enerjisi ile daha iyi olacaksınız.

Sitrin Taşının Psikolojik Faydaları

Sitrin taşı ruhu dinlendiren özel taşlardan bir tanesidir. Gün içinde koşuşturmaca, stres ve gerginlik sizi yorarken bir yandan da sitrin taşı ile dengenizi koruyabilirsiniz. Bunun için her gece uyumadan önce bu taşla meditasyon yapıp kendinizi dinlemelisiniz.

Kısa süre içerisinde kendinizi ve ruhunuzu toparlayabilirsiniz. Bu şekilde dinlenmeniz oldukça kolay olacaktır.

Sitrin taşı sahip olduğu enerji ile kişiyi duygusal travmalardan kurtaran bir taştır. İnsanın ruhsal çöküntü yaşamasına izin vermeden kendini toparlayabilmesini sağlamaktadır. Bununla beraber neşe ve enerji veren bir yapısı vardır.

YAZAR HAKKINDA

Tuncay Özkök Tuncay Özkök Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi bölümünden mezun oldum. Ekonomist olmamın yanı sıra teknoloji alanında da kendimi geliştirdim. Web Tasarım bölümünde okumaya devam ediyorum. Okumak, araştırmak ve kendimi geliştirmek benim için çok önemli. Bilgizma.com sitesinde yazarlık yaparak bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmayı seviyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM