Gilaburu Nedir? Özellikleri, Yararları Ve Yan Etkileri

Gilaburu Nedir? Özellikleri, Yararları Ve Yan Etkileri

Gilaburu, üzerinde en derin bilimsel araştırmaların yapıldığı şifalı bitkiler arasında yer almaktadır. Son derece zarif ve narin görünen bu bitki, insan doğası için mucizeler barındırmaktadır. Bu özelliği nedeniyle uzun yıllardır araştırılan bitki birkaç yönüyle pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Bununla beraber bitkinin asırlardır kullanılan pek çok medeniyette farklı isimlerle yer alan bir bitki olduğu da öğrenilmiştir.

Tüm yararlarının yanı sıra her şifalı bitki gibi gilaburunun da yan etkileri bulunmaktadır. Kullanım öncesi alerjiniz olup olmadığını öğrenmelisiniz. Üstelik fazla miktarda kullanım sonucunda vücutta beklenmedik reaksiyonlara neden olan bir yapısı vardır. Henüz tam olarak çözülememiş bir bitki olsa da doğru kullanıldığında insan doğasına çok yönlü faydası olduğu bilinmektedir.

Gilaburu Nedir?

Bilim dünyasının viburnum opulus olarak isimlendirdiği gilaburu bitkisi, ağaç formunda olan bodur bir bitkidir. Üzerinde bulunan kırmızı iri meyveleri nedeniyle gilaburu ismini almıştır.

Bitki hanımeligiller familyasına bağlıdır. Ağaç formunda olduğu için ortamına bağlı olarak 4 metreye kadar uzayabilmektedir. Bununla beraber gilaburuyu çoğunlukla 1 metre civarında görmek mümkündür.

Gilaburu bitkisi meyvelerinin dış görünüşü nedeniyle üzümü andırmaktadır. Üzüm gibi salkım salkım bulunmaktadır ayrıca tıpkı üzüm gibi bol sulu bir yapısı vardır.

Gilaburu Nerede, Hangi Koşullarda Yetişir?

Gilaburu bitkisinin yetişme şartları genellikle nemli ve ılık havalardır. Bu nedenle havanın çok soğuk olduğu yerlerde yetiştirilmesi zordur. Nisan ayından Ağustos ayına kadar kabukları soyularak hasat edilen bitki daha sonra kurutulur ve saklanır. Tentür yapımı için kullanılmak istendiğinde taze kullanılır bunun yanında kurusu çok daha rahat kullanılmaktadır.

Gilaburu bitkisinin dalları, yaprakları ayrı ayrı şifalı kabul edilir ancak meyvelerinden şifa beklenmesi durumunda dikkatli olunmalıdır. Meyvelerin yeterince olgunlaştıktan sonra toplatılıp kullanılması daha doğrudur. Aksi halde toksisiteye neden oluşturmaktadır.

Gilaburu bitkisinin Türkiye’de en yoğun üretildiği il Kayseri’dir. Kayseri’den ünlü olan bitki daha sonra tüm ülkeye yayılmıştır. Özellikle bu bölgede hazırlanan gilaburu suyu binlerce kişiye şifa olmuştur.

Gilaburunun Özellikleri

İçerisinde az miktarda eter yağı, zamk ve reçine bulunduran gilaburu bitkisinin oleanolasit, kateşin, α- ve β-amyrin etken maddelerini içerdiği bilinmektedir. Temkinli kullanıldığında insan doğası için çok faydalı olan bu özel bitki, zarar verdiğinde de tehlikeli olabilmektedir.

Gilaburu bitkisi ile çok farklı kullanım alanları yaratılabilmektedir. Başlangıçta yalnızca çay olarak hazırlanan bu bitkinin daha sonra kozmetik dünyasından ilaç sanayisine kadar pek çok alanda etkili olduğu görülmektedir. Özellikle salamura şeklinde hazırlanmış olan meyveleri sayesinde ömür uzattığı, yaşlanmayı geciktirdiği de bilinmektedir.

Gilaburu Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Gilaburu bitkisi başlangıçta yalnızca çay hazırlama amacıyla kullanılmaktadır. Hazırlanan çayların hemen arasından kurutulmuş dal ve yaprakları da değerlendirilmeye başlanmıştır. Bunun yanında tentür olarak keşfedilmiş uzun süre üzerinde çalışıldıktan sonra istenildiği şekilde başarılmıştır. Tentür sayesinde dünyada önemli bir yere sahip olmuştur.

Tüm bu kullanım alanlarının dışında natürel ilaçlar içerisinde, kremlerde de gilaburu detayını fark edebilirsiniz. Kendi özünden hazırlanan kremleri sayesinde vücudunuza da iyi gelebilmektedir.

Gilaburu Bitkisi Çay Olarak Nasıl Kullanılır?

Gilaburu çayını hazırlayabilmek için zamanında toplanmış, kurutulmuş gilaburu dal kabuklarına ihtiyacınız olacaktır. Toplatılmış kıyılmış olan bu dal kabukları yarım tatlı kaşığı ölçüsünde cezvenin içine atılır. Üzerine 400 ml su ilave edilerek kaynayana dek pişirilir. Kaynama noktasına geldiğinde 2 dakika daha pişirilerek 5 dakika demlemeye bırakılır.

Gilaburu çayını hazırlayıp gün içinde bitirmeniz gerekmektedir. Sabahları ve akşamları olmak üzere günde 2 bardak içmeniz dilediğiniz sonucu almanızı sağlayacaktır.

Gilaburunun Yararları

Gilaburu bitkisinin kas kramplarının önüne geçtiği bilinmektedir. Özellikle doğum sonrasında rahim kaslarında meydana gelen kasılmaları rahatlıkla ortadan kaldırmaktadır. Bununla beraber vücudunuzun herhangi bir noktasında zamansız görülen kramplara da çözüm olabilmektedir.

Gilaburu, kanında pıhtılaşma sorunu olan kişiler için tedavi niyetiyle kullanılmaktadır. En hızlı kan pıhtılaştıran bitkiler arasında yer almaktadır.

Özellikle böbrek doktoru olarak anılan bu özel bitkinin böbreklerde meydana gelen tüm hastalıklara şifa olduğu bilinmektedir. Taş dökmeden enfeksiyon sorunlarına kadar çok yönlü tedavi işlevi mevcuttur.

Kolesterol üzerinde etkili olan gilaburu, kan dolaşımı ve tansiyonda da etkisini göstermektedir. Bu nedenle düzenli olarak kullanılması çok yönlü fayda sağlayacaktır.

Gilaburunun Regl Sürecinde Yararları

Gilaburu, regl sürecini zorlu atlatan bayanlara çare olan bir bitkidir. Özellikle kanaması geciken, ağrılarla bir türlü aşılamayan ilk birkaç günü gilaburu ile atlatabilirsiniz.

Hem ağrı kesici olacak hem regl dönemini kontrol altına almanıza yardım edecektir. Bunun yanında kadınlarda sık sık görülen genital problemlerin bir çoğuna da çare olabilmektedir. Enfeksiyonlardan kramplara kadar bu bölgedeki sorunlara çözüm getirmektedir.

Gilaburunun Yan Etkileri Nelerdir?

Gilaburu bitkisi özellikle bayanlar için çok yönlü fayda sağlamaktadır ancak kullanımının doktor gözetiminde olması gerekmektedir. Özellikle hamilelik sürecinde uzak kalınması gereken bitkiler arasında yer almaktadır.

  • Aspirine karşı alerjisi olan, kullanımı yasak olan kişilerin gilaburu kullanması son derece sakıncalıdır. Bu nedenle birlikte tüketilmemelidir.
  • Meyveleri tüketilmek istenen gilaburunun olgunlaşması gerekmektedir. Aksi halde zehirlenmelere neden olabilmektedir. Ayrıca güneş ve yüksek ısıdan korunması oldukça önemlidir.
  • Mide ve bağırsaklarında ülser sorunu olan kişilerin gilaburu kullanmaları sakıncalıdır. Bitki asidik bir yapıya sahip olduğu için midede hasara neden olabilmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Gilaburu hakkında yorumları olan arkadaşlar var mı? Şeker hastalığı ve kilo verme için kullanacağım ama nereden bulacağımı da bilmiyorum. Doğalını bulmak hiç kolay değil diyorlar.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM