Kış Tatili İçin Türkiye’deki En Güzel 10 Tatil Yeri

Kış Tatili İçin Türkiye’deki En Güzel 10 Tatil Yeri

Kış aylarında hayatınızın yoğun temposuna ufak bir ara mı vermek istiyorsunuz? Sizin için hazırladığımız kış aylarında tatil yapılabilecek Türkiye’deki en ideal yerlerin listesine göz atabilir ve kendinize uygun olanı seçebilirsiniz.

Kış tatili denince burun kıvıranlar olduğu kadar, sadece kış tatilinden hoşlanan geniş bir kitle de vardır. Kış aylarında planlanabilecek tatil programları büyük oranda kayak yapmak, kaplıcada dinlenmek, temiz hava almak üzerine olacaktır. Tur firmaları da buna yönelik organizasyonlar oluşturmaktadır.

Uzun süredir gitmek isteyip gidemediğiniz tarihi mekanlara, müzelere, gittiğiniz yerdeki önemli yerlere kış tatilini fırsat bilerek kısa ziyaretler düzenleyebilirsiniz. Kış tatilinin güzel bir şekilde geçmesi için tüm dünyada harika yerler vardır.

Yurtdışına çıkmak gibi bir seçeneğiniz yoksa ülkemizdeki muhteşem tatil yörelerini planlarınıza dahil edebilirsiniz. Kış tatilini keyifli bir şekilde geçirmek için tek bir yer sınırlı kalmadan, gezi şeklinde de planlayabilirsiniz. Türkiye’de kış mevsiminde tatil yapmak isteyenlerin tercih edebileceği oldukça güzel tatil yerleri bulunmaktadır. Kış tatilinizi bunlardan birinde ya da birkaçından oluşan bir programla geçirebilirsiniz.

Zigana Geçidi

Yılın neredeyse 5 ayı boyunca karlarla kaplı olan Zigana, konaklama imkanına sahip bir kayak tesisini de içerisinde barındırmaktadır. Kayak tesisinin dışında kendin pişir ve ye türünde yemek servisi veren onlarca farklı tesis de yine Zigana’da yer almaktadır. Zigana en çok Hamsiköy sütlacı ile meşhurdur. Kar yağışı bazı zamanlarda ciddi seviyelere ulaştığından ulaşım konusunda sıkıntı yaşanabilir. Bu nedenle rezervasyon yaptırmadan önce ve yola çıkmadan önce mutlaka yol durumu bilgilerine ulaşmalısınız. Son yıllarda bölgeye yapılan yatırımlar sonucunda yola bağlı sıkıntılar ciddi oranda azalmıştır.

Ayder Yaylası

Ayder Yaylası özellikle kaplıcaları nedeni ile yılın her günü yoğun bir ziyaretçi akınına uğramaktadır. Kaplıcanın suları romatizma, kireçlenme gibi pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır. Ayder Yaylası yılın 5 ayı karlarla kaplı olduğundan ötürü kış turizmi için de elverişli yerlerden birisidir. Yöresel mimari ile tasarlanmış konaklama merkezleri son derece sevimlidir.

Şifa niteliğindeki Ayder yaylasına sadece temiz hava almak için bile gidebilirsiniz. Kaplıca ziyareti yanında kayak yapmanıza olanak sağlayacak tesisleri de ziyaret edebilirsiniz. Keyifli bir kayak programı sonrası kaplıca ziyareti de ideal olacaktır. Yaylayı ziyaret ettiğinizde tamamen doğal malzemelerle hazırlanmış; harika Karadeniz yemeklerinden mutlaka tatmalısınız.

Ilgaz Dağı

Kayak yapmak isteyenlerin gidebileceği Ilgaz Dağı’nda 4 farklı konaklama tesisi bulunmaktadır. Kayak merkezi ise Aralık ayı ile Nisan ayı arasında hizmet vermeyi sürdürmektedir. Bulutların, bembeyaz karın örttüğü yemyeşil ormanların harika görüntüsünü gün batımı eşliğinde seyredebilirsiniz. Yöresel Kastamonu lezzetlerini Ilgaz Dağı’na gittiğinizde mutlaka denemelisiniz. Ilgaz Dağı’na çok yakın olan Çankırı’yı da tatil programınıza dahil edebilirsiniz.

Yedigöller

Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Seringöl, Küçükgöl, Deringöl veBüyükgöl adındaki 7 farklı gölü sebebiyle Yedigöller adını alan bölge Kasım ayının ikinci yarısından sonra aldığı bol kar yağışı ile kış turizmi için ideal yerlerden birisi haline gelmektedir. Ülkemizde en harika kış manzaralarının bulunduğu Yedigöller’de birçok konaklama tesis bulunmaktadır. Kayak yapma imkanı veren tesislerden faydalanırsanız; daha hareketli bir kış tatili geçirebilirsiniz. Yedigöller’e gittiğinizde Bolu’da Gölcük ve Abant bölgelerini de ziyaret edebilirsiniz. Bu bölgelerde yöresel yemekleri tadarak yeni lezzetler deneyebilir; kış mangalı deneyebilirsiniz.

Sümela Manastırı

Yabani hayatı ve bitki örtüsünün güzelliği ile ünlenen Sümela Manastırı da yine yılın 5 ayı kar altında kalarak kış turizmi için en iyi seçeneklerden birisi olmaya devam etmektedir. Rum Ortodoks manastırı ve kilise olan Sümela Manastırı’nda tarihin izlerini görebilirsiniz. Sümela Manastırı ziyareti yapabileceğiniz yakın alanlarda konaklama yapabilirsiniz. Manastırı ziyaret ederek tarihin önemli izlerini görebilirsiniz. Manastıra uzaktan bakabileceğiniz gibi içini gezerek de inceleyebilirsiniz.

Abant Gölü

Aralık ve Nisan ayı arasında kar yağışı alan Abant Gölü’nde kayak keyfinin yanında göl kenarında piknik gibi imkanlar da bulunmaktadır. Kış aylarında mangal yakma keyfini yaşayabileceğiniz kendin pişir kendin ye alanları ve tamamen size özel piknik alanlarını ziyaret edebilirsiniz. Göl kıyısında yer alan konaklama alternatiflerini değerlendirirseniz; tesis içindeki aktivitelere katılabilirsiniz. Göl donmamışsa kayık gezintileri de yapabilirsiniz.

Sarıkamış

Çamlarla kaplı bölgelerden birisi olan Sarıkamış kış sporlarının yoğun olarak yapıldığı ender yerlerdendir. Yılın büyük çoğunluğunda kar altında kalan Sarıkamış, kayak yapmak için ideal bölgelerdendir. Kayak yapmanıza imkan tanıyan tesisleri ziyaret ederseniz; kış tatilinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Sarıkamış’ta teleferiğe binerek bölgeyi ve manzarayı yukardan da görebilirsiniz. Otel programı kapsamında Sarıkamış Harekatı’nın gerçekleştiği, tarih kokan alanları ziyaret edebilirsiniz. Sarıkamış bölge olarak yoğun kar altında olduğundan ziyaret öncesinde yol durumu hakkında bilgi alınmasında yarar vardır.

Uzungöl

Çamların içerisinde kış sporları için oldukça elverişli olan zemini ile Uzungöl’de kış tatilinde tercih edilebilecek bir bölgedir. Derin bir vadinin içinde yer alan Uzungöl, kış aylarında harika bir görünüm kazanmaktadır. Göl kıyısında yer alan ormanlar ve gölü çevreleyen dağların görüntüsü paha biçilemezdir. Uzungöl evleri olarak bilinen yöresel yerler mutlaka ziyaret edilmelidir.

Bölgenin kahvaltısı da çok meşhurdur. Uzungöl’ü ziyaret ettiğinizde konaklama tesisinde çıkarak gerçek bir Uzungöl kahvaltısı yapmalısınız. Göl üzerinde yer alan iskelelerden manzaranın tadını çıkartabilirsiniz. Yüksek alanlarda manzaraya karşı semaver çay keyfi yapabileceğiniz, kafeler de bulunmaktadır. Karadeniz bölgesinin temiz havasını almak, yöresel lezzetlerini tatmak ve çayı yerine içmek için Uzungöl, kış tatili için en iyi alternatiflerden birisidir.

Uludağ

Zemininin uzunluğu ve altyapısı ile kayak yapmaya çok elverişli olan Uludağ’da çok sayıda kayak pisti bulunmaktadır. Piknik ve mangal yapma olanağı da bulunan bölgeye her yıl yüz binlerce turist akın etmektedir. Kış turizminin ve kayağın en popüler yerlerinden biri olan Uludağ’da hayatınızın en keyifli kayağını yapabilirsiniz. Kayak dışında manzarayı çok net görebileceğiniz teleferik gezintisine katılabilirsiniz. Güzel bir konaklama tesisi tercih ederseniz; bölgenin leziz yemeklerini tadabilir; manzaraya karşı sıcacık çikolatanızı, kahvenizi, çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Palandöken

Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden birisi olan Palandöken’de yumuşak karın üzerinde kayak ya da snowboard yapma imkanı vardır. Bölgede çok sayıda tesis ve farklı konaklama seçenekleri de mevcuttur. Palandöken’de yapabileceğiniz bir diğer aktivite dağları ve dağların içinde kalan kısmı teleferikle gezerek görmektir. Yeşil üzerini kaplamış bembeyaz kart örtüsünü yukarıdan da görmelisiniz.

Palandöken’de atlama kuleleri denen alanlar da vardır. Son olarak yıkıldığı bilinen bu alanların onarılıp onarılmayacağı henüz bilinmiyor. Palandöken’i ziyaret etmişken merkeze giderek çevreyi görmeyi, Erzurum’un diğer önemli alanlarını ziyaret etmeyi unutmamalısınız. Erzurum’da tarihi öneme sahip çok sayıda alan vardır.

YAZAR HAKKINDA

Tuncay Özkök Tuncay Özkök Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi bölümünden mezun oldum. Ekonomist olmamın yanı sıra teknoloji alanında da kendimi geliştirdim. Web Tasarım bölümünde okumaya devam ediyorum. Okumak, araştırmak ve kendimi geliştirmek benim için çok önemli. Bilgizma.com sitesinde yazarlık yaparak bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmayı seviyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM