Wales(Galler) Nerede? Nasıl Gidilir? Nerede Kalınır? Neler Yenir?

Wales(Galler) Nerede? Nasıl Gidilir? Nerede Kalınır? Neler Yenir?

Wales, bir diğer ismi ile Galler, Birleşik Krallık’a bağlı ülkelerden birisi. İçeriğimizde Galler nerede? Nasıl gidilir? sorularına cevap verirken Wales’e gidenlerin mutlaka gezip görmesi gereken yerler ve tadına bakılması gereken lezzetlere değindik.

Britanya’daki Birleşik Krallığa bağlı en önemli ülkelerden biri olan Galler, başkenti olan Cardiff ile de oldukça ünlü bir ülkedir. Britanya’nın güneydoğusunda yer alan ülke güneyi Bristol kanalı, güneybatısı George kanalı ve kuzeyi ise İrlanda denizi ile çevrilidir.

Ilıman okyanus iklimi görülen Galler Temmuz aylarında gidilmesi ve görülmesi gereken en güzel yerlerden biridir. Yıl boyunca yağış olan bölgede nem oranı oldukça fazladır.

Birleşik Krallık tarafından 1999 yılında tanınmış olan hak neticesinde Galler kendi meclisini kurmuş olsa da Krallığa ait tüm ülkeler tek bir hükümet ve parlamentoya bağlıdır. En büyük şehir olan Cardiff olmak üzere Newport, Swansea ve Bangor gibi altı adet şehri bulunmaktadır.

Wales(Galler) Nerededir?

Galler Britanya’nın güney doğusunda yer alan ve etrafı birçok kanal ve denizle kaplı bir ülkedir. Britanya adasının eşsiz güzellikteki ülkelerinden biri olan Galler İngiltere ile yakın komşu özelliğinde olan bir konumda bulunmaktadır. Gezilecek yerleri kültürü ve tarihi ile oldukça merak edilen yerlerden biri olarak her yıl binlerce kişi gezip görmek amacıyla Galler’i tercih etmektedir.

Wales(Galler) Nasıl Gidilir?

Galler ziyareti yapmak isteyenler için gerekli olan en önemli unsurlardan biri Büyük Britanya vizesidir. İngiltere vizesi olarak da bilinen Britanya vizesi ile İskoçya ve Kuzey İrlanda gibi bölgeleri de ziyaret etmek mümkündür. Diğer yandan Galler’e ulaşım için Başkenti olan Cardiff’deki havalimanını kullanmak gerekmektedir. Bunun için Türkiye’den direkt olarak uçuş olmamakla birlikte ilk önce İngiltere’ye havayolu ile ulaşmak ve ardından Tren ya da kara yolu ile Galler’e ulaşılmaktadır.

Galler gezisi sırasında şehir içinde ulaşım ise otobüs ve metro gibi seçeneklerle oldukça kolay ve ucuz olmaktadır. Genellikle gece on ikiye kadar seferleri bulunan Galler otobüsleri ile ülkenin keyfini geç saatlere kadar çıkarmak mümkündür. Galler’e düzenlenen seyahat turları ile burayı ziyaret etmek ulaşım ve konaklama açısından daha avantajlı olmaktadır. Bu sebeple bireysel Galler seyahati yerine tur seyahatleri tercih edilebilir.

Galler’de Nerede Kalınır?

Galler, bölgeye gelen ziyaretçilerin konaklamalarına imkân sunan pek çok kamp alanı ve birbirinden güzel otelleri ile dışardan gelen insanların konaklama konusunda sorun yaşamayacakları bir ülkedir. Konaklama noktalarının aynı zamanda ziyaretçilerine birçok etkinlik yapabilme olanağı sunması da çeşitli kamp ve otellerin önemli ayrıcalıklarından biridir.

Galler’de Neler Yenir?

Kırmızı et İngiltere’de Galler ile en yapmış lezzetlerden biridir. Galler halkı ile koyun eti daha lezzetli iken kahvaltılarının vazgeçilmezi olan bacon ve laverbread’a cockles adı verilmektedir. Ayrıca ülke topraklarının büyük bölümü tarım arazisi olarak belirtilmiş olmasına rağmen çok az kısmı tarıma elverişlidir. Diğer yandan dağlık bir arazi yapısına sahip olması büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın bölgede gelişmiş olmasına ve süt ve üst ürünleri üretiminin yoğun olmasına neden olmaktadır.

Pırasa da Galler’in en başlıca lezzetleri arasındadır. Galler pırasası olarak adı geçen sebze ile sıklıkla pırasa çorbası pişirilmektedir. Ayrıca ana maddesi deniz yosunu olan laverbread, meyveleri ile yapılan bara bread ve Galler’in meşhur tatlılarından Welsh cakes bu bölgenin sıklıkla yaptığı lezzetlerdir. Galler’de bulunulan süre içinde mutlaka bölgeye has bu lezzetlerden tatmak farklı bir yemek kültürüne şahitlik etmeyi da sağlayacaktır.

Galler’de Gezilmesi Gereken Yerler

Kendine has kültürü ve bölge halkı ile görülmesi gereken en güzel ada ülkelerinden biri olan Galler, pek çok tarihi ve görsel yerleri ile kendine çeken bir yerdir.

Galler’in bu denli çekim merkezi olmasında etkisi büyük olan Cardiff, ülkenin başkenti olma özelliğinin yanı sıra gezilecek yerleri ile de adından söz ettirmektedir. Bu doğrultuda Cardiff Kalesi Galler ziyareti sırasında mutlaka karşılaşılabilecek şehrin merkezi konumunda olan bir yerdir. Galler’i panoramik olarak görme imkânı sunan kale bir cafe ve kaleden oluşmaktadır. Snowdonia Ulusal Parkı, Llandudno sahili, Pembrokeshire kıyıları ve Brecon Beacons Milli Parkı Galler’in görülmeye değer yerleri arasındadır.

Galler’de Hangi Para Birimi Geçerlidir?

İngiliz Sterlini Galler’de geçerli olan para birimidir. Yaklaşık üç buçuk milyon nüfusa sahip olan Galler, Britanya’ya bağlı ülkeler arasında işsizlik oranı en yüksek olan yerdir. Geçmiş asırlarda tam bir tarım ülkesi iken son yıllarda sanayi ülkesi özelliği kazanmış olan Galler, geleneksel kültürün büyük ölçüde korunduğu dikkatleri çekmektedir.

Wales(Galler) Seyahati İçin Vize Gerekli Mi?

Vize ile ziyaret edilmesi mümkün olan Galler için İngiltere vizesine sahip olmak yeterli gelmektedir. Birleşik Krallığa dahil olan ülkeler için sadece İngiltere vizesine başvurmak gerekiyor. Başvurunun onaylanması ve Galler’in yanı sıra İskoçya ve İrlanda gibi ülkeleri de görebilmek için başvuru dosyasının dikkatle hazırlanması gerekmektedir. En pahalı vize seçeneklerinden biri olan İngiliz vizesinin 6 aylık olan seçeneği için 110 pound ödenmesi gerekmektedir. İnternet üzerinden vize başvuru formunu doldurduktan sonra çıktısı ve diğer gerekli evraklarla birlikte İngiltere Konsolosluğu’na başvuru yapılmaktadır.

Galler Konaklama Ücretleri

Yerli ve yabancı turistlerin en rahat şekilde konaklamalarına olanak sunan otel ve kamp alanları Wales(Galler) gezisinin daha cazip olmasına neden olmaktadır.

Eşsiz manzaraları ve eğlenceli aktiviteleri ile kalabalık ailelerinde sorunsuz bir şekilde konaklamalarını sağlayan yerler uygun fiyatlı seçenekleri ile de dikkat çekmektedir. Özellikle Kuzey Galler lüks otelleri ve özel konaklama alanları ile Galler’in en çok tercih edilen bölgelerinden biridir. Hem doğa ile iç içe olmayı sağlayan hem de bakımlı ve modern tesisleri ile konforu sağlayan kamp alanları da macerayı sevenlerin değerlendirmeleri gereken seçenekler arasındadır. Ücretleri özelliklerine göre farklılık gösteren konaklama yerleri her bütçeye uygun seçenek sunmaktadır.

Galler’den Ne Alınır? (Alışveriş Rehberi)

Gezilip görülen yerlerin kendi özgü sembolü sayılan hediyelik eşyalarını almak sıkça seyahat edenlerin vazgeçilmez alışkanlıklarından biridir. Galler ziyareti sonrasında da kendi ülkesine buraya ait bazı şeyler almak isteyenler için bölge genelinde hediyelik eşyaların satıldığı birçok dükkân bulmak mümkündür.

Madencileri ile ünlü olan Cardiff şehrine ait madenci bibloları ve anahtarlıkları alınabilecek seçenekler arasındadır. Ayrıca yine Cardiff’te bulunan ve taze meyve ve hamur işi lezzetlerinin bulunduğu market, ülkeye has ilginç ürünlerin bulunduğu pek çok alışveriş merkezi alınabilecek alternatifleri bir arada görmek için mutlaka gidilmesi gereken yerlerdir.

Wales’te Gezilecek Yerler

Birleşik Krallığa bağlı dört ülkeden biri olan Wales, kendine ait 6 şehri ile görülmeye değer nitelikteki Britanya ülkelerinden biridir. Doğa sporlarına ve yürüyüş yapmaya elverişli olan Wales Milli Parkları mutlaka vakit ayrılması gereken yerlerdir. Caernarfon Kalesi, bölgenin tarihi ve mimarisi hakkında bilgi edinilebilecek duraklardan biridir.

Wales Milenyum Merkezi, Great Orme ve Welsh Mountain Zoo ise burada uzun süre kalacak olanların zaman geçirebilecekleri ve keyif alabilecekleri adreslerdir. Diğer yandan Wales’te bulunan eğlence parkları ve kamp alanları da farklı bir deneyim yaşamak isteyenlerin tercih edebileceği alternatifler arasındadır. Wales’teki mağara ve oyukları görmek içinde Big Pit National Coal Museum ülkenin en çok rağbet gören turistik merkezlerinden biridir.

YAZAR HAKKINDA

Eser Tekin Eser Tekin Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesinde okudum ve fen bilgisi öğretmeni olarak mezun oldum. Ancak belli bir yerde kalmanın bana göre olmadığını anlamam ile beraber öğretmenlik yapmamaya karar verdim. Hayatımı gezip, görerek geçiriyorum. Çoğu zaman gezilerim kamp yaparak, otostop çekerek oluyor. Dinler, kültür ve sanat ilgi alanlarım arasında. Bilgizma.com sitesinde, tecrübelerimi okuyucularla paylaşmayı çok seviyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM