Vajinismus Hastaları Hamile Kalabilir mi? Nasıl Doğum Yapar?

Vajinismus Hastaları Hamile Kalabilir mi? Nasıl Doğum Yapar?

Vajinismus, ülkemizde ortalama %15 civarında görülen bir hastalıktır. İçeriğimizde Vajinismus hastaları hamile kalabilir mi? Nasıl doğum yapar? sorularının cevaplarını verirken bu sürece dair detaylı bilgiler sunmaktayız.

Ülkemizde sıklıkla karşılaşılan bir cinsel sorun olarak bilinen vajinismus , eşlerin zor dönemler geçirmesine neden olsa da erkeğin, eşine destek olması sonucunda kısa sürede tedavi edilebilir.

Vajinismus sorunu yaşayan bayanlarda cinsel ilişki ciddi bir problem olduğu için gebelik zorlaşmaktadır. Gebelik gerçekleşmiş olsa bile bu hastalarda jinekolojik muayenede ve doğum sırasında sorunlar yaşayabilir.

Tedavisi olmasına karşın hastalar birçok nedenden vajinismus tedavisine yanaşmayıp bu sorundan kendi başlarına kurtulmaya çalışmaktadır. Gebelik döneminde tedaviyi erteleyenler, doğum sonrasında tedavi için zaman bulmakta zorlanabilirler. Bu nedenle vajinismus hastası olan bayanlar hamile kalma başarısını elde etmişse bunu kendileri için de fırsata çevirmeli ve tedaviyi düşünmelidir.

Vajinismus Hastaları Hamile Kalabilir mi?

Vajinusmuslu bayanlar, genel olarak bilinenin aksine tam bir cinsel birleşme olmadan hamile kalabilir. Tam olmayan cinsel birleşmede erkeğin spermleri vajina içinde ilerleyebilir ve tüplere ulaşıp yumurtayı döllemeyi başarabilir. Ancak bu ihtimal normal bir birleşmeye göre oldukça düşüktür. Gebelik konusu büyük olasılıkla şanstan ibaret olduğu için bir vajinismus hastası hemen hamile kalabilirken; bir diğerinin hamile kalması zaman alabilir. Bu nedenle genel bir ortalama verilmesi mümkün değildir.

Vajinismus Hastalarında Gebelik Nasıl Oluşuyor?

Gebeliğin oluşması için gerekli şey; meninin vulva isimli dış genital bölge civarına boşalması ve yüzme kabiliyeti olan spermlerin vajina içine ulaşmasıdır.

Vajina içinden yumurtaya ulaşabilen spermler yumurtayı dölleyerek gebeliği başlatabilir. Bu şekilde oluşan gebelikte ilişki biçimine sürtünme adı verilir.  Bu durumun çok nadir görüldüğü düşünülürse gerçek anlamda mucizevi bir durumdur. Vajinismus hastalarının çoğunda gebelik bu şekilde oluştuğundan hastanın hamile kalma süresi uzayabilmektedir. Bunun yanında hastaların bir kısmı yarım ilişki adı verilen penisin tamamen içeri girmemesi sonucu oluşabilecek gebeliklerle çocuk sahibi olması da mümkündür. İkinci durumda gebelik ihtimali biraz daha yüksektir. Bir diğer vajinusmuslu hasta kitlesi de ilişkiye girebilen ama ağrı sızı ve kasıntı içinde ilişkiyi sonlandıran bir gruptur. Bu gruptaki hastalarda gebelik ihtimali normal ilişkilerde olabilecek seviyesindedir.

Vajinusmuslu Hastalar Nasıl Doğum Yapar?

Vajinismus rahatsızlığı olan bayanlar gebelik sürecini atlattıktan sonra önlerinde doğum gibi büyük bir olay kendilerini bekliyor olacaktır. Bu hastalar ve doktorları büyük olasılıkla sezaryen önerisinde bulunurlar. Hasta normal doğumu kendisi istemelidir. Aksi halde daha ciddi sorunlar yaşanabilir.

Hasta isterse normal doğum denenebilir ama vajinismus da cinsel ilişki esnasında görülen kasılma doğumda da yaşanırsa ve buna doğum korkusu da eklenirse sancılar kesilip doğumun gerçekleşmesine engel olabilir.

Vajinismus Normal Doğuma Engel Olur mu?

Hastaların büyük bir bölümünde, normal doğum yapınca vajinismus sonlanacak düşüncesi hakimdir ama hastanın normal doğuma zorlanması son derece yanlıştır. Hasta kendisi istemişse normal doğum gerçekleşebilme ihtimali vardır.

Yapılan araştırmalara göre vajinusmuslu kadınların, bu sorunu yaşamayan kadınlara oranla daha kolay normal doğum yaptığı da olmuştur.

Vajinismus hastası olanların gebelik döneminde normal doğuma yönelik egzersizler yapması, sakinleştirici etkinlikler yapması, düşüncesini başka şeylere odaklaması normal doğum önündeki engellerin aşılmasına yardımcı olabilir.

Vajinismus Hastalarında Tüp Bebek Tedavisi

Vajinismus hastaları uzun süredir gebelik için beklediği halde bebek sahibi olamıyorsa kısırlık tedavilerinde kullanılan yöntemler denenebilir. Tüp bebek ile gebelik şansını artırma yolunda tercih yapılabilir. Tüp bebek maliyet olarak hastalara ağır gelebilir ama yıllar geçmesine rağmen çocuk sahibi olamamış çiftlerde en iyi çözümlerden biridir. Hastaların bir kısmında cinsel ilişkiye olduğu kadar jinekolojik muayenelere de tepki söz konusudur. Bu durum tüp bebek tedavisini güçleştirebilir ama sorun zamanla aşılabilir.

Vajinismus Hastalarında Aşılama Tedavisi

Vajinismus hastalarının hamile kalabileceği bir diğer yöntem aşılama tedavisidir. Tüp bebek ile gebelik ihtimali %40 seviyelerindeyken; aşılama tedavisinde bu oran %10 civarındadır. Vajinismus doğrudan kısırlık sorunu olmayıp cinsel bir sorun kabul edildiğinden önce hastalığın kendisine yönelmekte yarar var. Kendiliğinden oluşan bir hamileliği bir süre bekledikten sonra aşılama tedavisi denenebilir.

Gebelik İsteyen Vajinismus Hastaları

Vajinismus hastası olup gebelik talebiyle merkezlere başvuranların sayısı azımsanamayacak orandadır. Çocuk istemi bu hastalarda ciddi seviyelerdedir. Buna bir de çevresel baskılar eklenince hastalar için durum içinden çıkılmaz bir hal alır.

Hastaların durumlarını karşılarındaki insanlarla paylaşamaması olayı daha ciddi bir hale getirir. Hamile kalan arkadaşlar ve onlarla yaşanan olumsuz sosyal hayat hasta üzerinde ciddi psikolojik etki yaratmaktadır. Hiçbir zaman desteğini eksik bırakmayan eşler bile konu çocuğa gelince baskıcı olabilir. Tüm baskılar neticesinde gebe kalmayı başaran anne adayı psikolojik açıdan kendini iyi hissedecektir. Bu psikolojik rahatlık tedavi olmak için uygun bir süreç olarak değerlendirilirse başarı oranı daha yüksek olacaktır.

Gebelikte Vajinismus Tedavisi

Gebelik oluştuktan sonra vajinismus hastaları iyileşme sürecini kendi haline bırakmamalıdır. Gebeliğin olmasına ve doğumun gerçekleşecek olmasına güvenerek gebelik bittiğinde her şeyin düzeleceğine inanmak yanlış. Gebeliğin ya da doğumun iyileştirici etkisi kasların daha gevşemiş olmasıyla sınırlı olabilir. Nadir olarak bu tecrübelerden sonra iyileşme görmüş hastaların varlığı da söz konusu olabilir ama kesin tedavi yöntemi budur demek doğru olmayacaktır.

Hamilelikte vajinismus tedavisi gebeliğin riskli olan ilk üç ayını atlattıktan sonra yapılmaktadır. Bu aylardan sonra riski devam eden hastalar tedaviyi ertelemek durumundadır. Bu nedenle tedaviye başlanmadan önce genellikle 4 boyutlu ultrasonlar ile detaylı kontroller yapılır. Tedavi için en uygun zaman 3 ile 7.aylar arasıdır.

Gebelik döneminde tedavi olmayı kabul edip başarılı olan bayanlar, doğumdan sonra tekrar bir destek almak durumunda kalabilir. Vajinismus olmadığı halde normal doğumdan sonra ilişkide zorlanma söz konusu olduğu için cinsellik konusu ertelenir. Vajinusmustan yeni kurtulmuş olanlar bu durumdan daha fazla etkilenebilir. Bu nedenle tedavinin daha sağlam sonuç vermesi için klinikler doğum sonrasında hastayı tekrar görmek isterler.

Doğum Sonrasında Vajinismus Tedavisi

Gebelik boyunca risk altında olan gebeler, vajinismus tedavisini doğum sonrasına bırakmalıdır. Doğumdan sonra vajinal kasların gevşemiş olması tedaviyi kolaylaştırabilir. Ancak doğumdan sonra kadın bebeğine odaklanıp fiziksel ve psikolojik anlamda yorgunluk yaşıyor olacağı için tedavi süresi zorlaşabilir. Doğumda kesi olması sonucunda dikiş uygulanması, dikişli bölgenin doğumdan sonraki süreçte bir dönem hassas olması da vajinismus tedavisini zorlaştırabilir. Doğum sonrası vajinismus tedavilerinde eş desteği daha önemli hale gelmektedir. Normal şartlarda bile zor birliktelik kuran vajinusmuslu kadın, doğumdan sonra daha hassas olacağı için eşlerden daha fazla yardım beklenir.

Gebelikte Vajinismus Tedavisinin Avantajları

Gebelik dönemi kadınlar için zaten zorlu bir süreçtir. Bebeğe bir şey olacak korkusuyla cinsel ilişkiyi bile sonlandıran anne adayları bu dönemde tedavi için zorlanabilir ama gebeliğin tedavi için uyumlu şartlar yarattığını belirtmek gerekiyor.

Hamilelik sırasında jinekolojik muayenelerin sık sık olması, doğum konusundaki kaygıların azalmasına etki edecektir. Hamilelik sürecinde vajinismus rahatsızlığından kurtulmak anne adayına psikolojik destek verecektir. Annenin kendisine olan güveni artacak, rahat bir gebelik süreci geçirecek ve sonrasında kendisini bekleyen pozitif cinsel hayata açık olacaktır.

Gebelikte bebeğe bir şey olacak korkusuyla çoğu anne adayı cinsel birleşmeden uzak duracağından vajinismus tedavisi daha çok psikolojik yönde olacaktır. Hem doğumu kolaylaştıracak hem de vajinismus sorununa çözüm olabilecek egzersizlerle iki çözüm bir arada yürütülebilir. Gebelik döneminde vajinismus tedavisi alan anne adaylarını normal doğum yapma olasılığı daha yüksektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Vajinismus hastasıyım hamile kalmak istiyorum ama mümkün olur mu acaba? Bunun için tedavi mi görmeliyim? Ayrıca vajinismus hastaları nasıl doğum yapacak? Sorun olmaz mı?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM