Bollywood Hakkında Bilgi; Nedir? Nerede? Özellikleri Neler?

Bollywood Hakkında Bilgi; Nedir? Nerede? Özellikleri Neler?

Bollywood nedir? Nerededir? Bollywood sinemasının özellikleri nelerdir? Bollywood filmlerinin ünlü isimleri kimlerdir? Filmlerde görülen ortak özellikler nelerdir? gibi sorulara cevap verdiğimiz içeriğimizde Bollywood ve Bollywood sinemasını yakından tanımanızı amaçladık.

Eski ismi Bombay olan Mumbai’deki Hindistan film merkezi için kullanılan Bollywood, Bombay ve Hollywood isimlerinden esinlenilerek bu ismi almıştır. Dünya sinemasında en çok film üretmekte olan Hindistan, genel anlamıyla Hollywood ile aynı büyüklüğe sahip bir sektördür.

Devlet desteği almadan sektördeki varlığını sürdüren Bollywood yılda 90’a yakın film üretmekte ve diğer dünya sinemaları ile rekabet halindedir. Kendine özgü filmleri ve senaryoları ile de sektörün önde gelen prodüksiyonlarından biri olmaktadır.

Bollywood tıpkı Hollywood gibi dünya genelinde benimsenmiştir ve her yıl çok sayıda çıkan Hint filmleri milyonlar uluslararasında izlenmektedir. Bollywood filmlerinde en çok dikkat çeken unsurlardan biri ise her filmde şarkı ve dansın hâkim olduğu sahnelerin olmasıdır.

Bollwood ilginizi çekiyor ise Budizm Felsefesi ve İnançları başlıklı içerimize de göz atabilirsiniz.

Bollywood Hakkında Bilgi

Hollywood film sektörüne nazaran farklılıkları ile öne çıkan Bollywood, genel hatları ile bazı benzerlikleri de taşımaktadır. Hindistan Devletinin filmlerde yer alan öpüşme sahnelerine karşı hassas olmasından dolayı Bollywood filmlerinde öpüşme sahnelerine hiç rastlanmaz. Bu özelliği ile Hindistan hükümetinin Bollywood’u desteklemesi Hint ailelerinin de güvenle bu filmleri izlemelerini sağlamaktadır.

Çoğu izleyici tarafından sıkıcılığın ön plana çıkmasına neden olan özelliklerinden biri de Hint filmlerinin çok uzun olmasıdır.

Bollywood Nedir?

Hindistan sinemasına verilen Bollywood, Bombay ve Hollywood isimlerinin harmanlanarak ortaya çıkarılmış halidir. Sinema sektöründe geniş bir alana sahip olmasından dolayı tıpkı Hollywood gibi Hint filmleri ve oyuncuları bu kavram dahilinde anılmaktadır. Bollywood filmlerinde genellikle şarkı ve dans sahnelerinin olduğu bölümler ağırlıktadır. Bu sahneler önceden kaydedilerek çekim esnasında playback yapılarak filme dahil olur.

Bollywood Nerededir?

Hint sineması denince akılda ilk beliren Bollywood ’un nerede olduğu merak edilen konular arasındadır. Aslına bakıldığında herhangi bir yerde olmayan, sadece oldukça popüler konumda olan Hint sinemasına verilen isimdir.

Hint sinemasını daha cazip hale getiren Bollywood, farklı ve kendine has özellikleri ile Hindu dilindeki filmlerin daha dikkat çekici olmasına neden olmaktadır. Dünya sinemasına katkıları ile Bollywood, neredeyse Hollywood ile benzer niteliklere ve etkiye sahiptir.

Bollywood Filmlerinin Özellikleri

Bollywood filmlerine bakıldığında öpüşme ve sevişme sahnelerinin olmadığı görülür. Bu özellik, Hint halkının olduğu kadar bu konuda hassas olan kişilerinde daha çok Hint filmlerine ilgi göstermelerine neden olmaktadır.

Filmlerin baş karakterleri genellikle yakışıklı bir erkek ve güzel bir kızdır. Aşk temalı olan filmlerde genellikle birbirlerine aşık karakterlerin aralarına zorlu engeller çıkar.

Bollywood filmlerinin vazgeçilmez özelliklerinden bir diğeri de her filmde mutlaka danslı ve şarkılı bölümlerin olmasıdır. Filmdeki şarkılı bu sahnelerin filmin genel konusu ile herhangi bir alakası olmayabilir. Birçok film şarkısı ise filmden önce piyasaya çıkmakta ve şarkının kazandığı popülarite gişe hasılatını artırmaktadır.

Bollywood ‘un Önemli Oyuncuları

Bollywood sinemasının öne çıkan ve dünyaca sevilen oyuncuları bu sektörün daha da popüler ve takip edilen olmasını sağlamaktadır.

Aamir Khan, Hint sineması denince akla ilk gelen oyunculardan biri olmakla birlikte en çok kazanan da oyuncudur.  Salman Khan ve Shah Rukh Khan gibi oyuncularda en çok para kazanan ve başarılı oyunculukları ile dikkat çeken isimlerdir.

Madhuri Dixit ise Hollywood’un en çok beğenilen kadın oyuncularından biridir. Modellik mesleğini bırakarak sinemaya geçiş yapan John Abraham’da Hint sinemasının aranan yüzleri arasındadır.

Bollywood İle Hollywood Arasındaki Temel Farklılıklar

Hollywood ile genellikle karıştırılan Bollywodd kendine özgü farklılıkları ile ayrılmaktadır. Filmlerde seçilen gösterişli mekanları ve karakterlerin giydiği renkli kıyafetler Hollywood’dan ayrılan başlıca özelliklerden biridir. Bollywood filmlerinde geleneksellik hakimdir, Hollywood’da ise tüm her şey modern kurgulanmış şekildedir.

Hollywood oyuncuları filmlerde duygularını gizleyebilirler, Bollywood oyuncuları ise tüm duygularını izleyiciye yansıtabilir, hatta ani duygu iniş çıkışları da yaşayabilirler. Müzik Hollywood filmlerinin arka planında yer alırken, Bollywood filmlerinde ön plandadır ve tüm oyuncular ahenk içinde dans ederler.

İlginizi Çekebilir: 2016 Yılının En İyi 10 Filmi

Hint filmlerinde verilmek istenen mesajlar direkt bir şekilde verilirken, Hollywood filmlerinde bu durum dolaylı yollardan gerçekleştirilir. Son yıllarda Hint filmlerinin konularını ise din, siyaset ve toplumsal olaylar oluşturmaktadır. Hollywood filmlerinde temel çatışmaların nedeni genellikle beyaz ve zenci arasındadır. Bollywood ’da Müslümanlık ve hinduluk arasındaki çatışma konu alınır.

Bollywood Sinemasının En İyi Yapımları

Dünya sinemasında kendine geniş bir yer edinmiş olan Bollywood, en çok izlenen filmleri ile adeta Hollywood filmleri ile yarışır niteliktedir. Hint filmlerine karşı birçok kişi ön yargı ile yaklaşırken, pek çok kişi de Hint filmlerine karşı büyük bir sempati duymaktadır.

Sempati duyanların milyonları aşması, Bollywood filmlerinin dünya sinemasında en iyiler arasına girmesini sağlamaktadır.

3 İdiots, Peekay ve Dangal gibi Aamir Khan filmleri Hint sinemasının nabzını tutan önemli yapımlardır. Ayrıca Drishyam, Koş Milkha Koş, Wasseypur Çeteleri ve Kraliçe filmleri geçtiğimiz yıllarda oldukça ilgi görmüş Bollywood filmleridir. Her biri izleyiciden yüksek puan almayı hak etmiş olan filmler, başarılı oyuncuları ve ilgi çeken senaryoları ile adlarından söz ettirmektedir.

Hint Sineması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bollywood olarak adlandırılmış olan Hint sineması pek çok kişinin aklında filmlerindeki uzun süren müzik ve dansları ile canlanmaktadır. Müziklerde ve danslarda ise geleneksel Hint müzikleri esas alınmaktadır. Son 15 yıl öncesinde beklenen ilgiyi görmemiş olan Bollywood son yıllardaki hızlı yükselişi ile Hollywood başta olmak üzere batı ülkelerinin de dikkatini çekmeyi başarmıştır. Yılda vizyona giren yüzlerce Hint filmi Bollywood ‘un Hollywood’dan sonra gelen ikinci sinema endüstrisidir.

Bollywood ‘un Tarihçesi

Hint sinema endüstrisi günümüzde Bollywood ile tanınsa da Kollywood ve Tollywood gibi diğer yerel prodüksiyonlarda bu sektörün içerisinde yer almaktadır. Hindistan’da en çok filmin Bombay’da üretiliyor olmasından dolayı Dünya sinemasında önemli bir yer edinmiştir.

1940 ve 1960 yılları arasında Hint sineması Bollywood’ın altın dönemi olarak kabul edilmektedir. 2000’li yıllardan itibaren ise izleyici kitlesini iyice artırmış olan Bollywood, dünya genelinde ün yapan oyuncuları ve filmleri ile adından söz ettirmektedir. Ayrıca pek çok oyuncu Hint filmleri ile popülerlik kazanırken, filmleri ve oyunculukları ile Oscar ödüllerine de layık görülmüşlerdir.

Eski yıllardan beri Hint filmlerinde müzik ve dansa uzun süreler ayrılmasından dolayı film süreleri 3-4 saati bulmaktadır. Bollywood filmleri aynı zamanda mekân konusunda Hindistan ile sınırlı kalmayıp Türkiye gibi ülkeleri de tercih etmektedir.

Yeni Hint Sineması ve Bollywood

Hint sineması tarihini Bollywood ve yeni Hint sineması olarak ikiye ayırmak mümkündür. Geçmiş tarihlerde filmlerin konusu ve işleyişi genel olarak benzer nitelikte iken, yeni Hint sinemasında konular geleneksellikten çıkıp daha Batılılaşmış durumdadır.

Eski yapımlarda filmlerin içeriğinde müzik ve dans daha ağırlıkta iken, yeni yapımlarda kameranın açısı daha çok sokaktaki insanlara yönlendirilmiştir. Filmlerde dans eden oyuncular sadece genç kesim değildir. Kadroda yer alan her oyuncu dans etmeye hazırlıklıdır. Önceki yıllarda dans seçimi daha çok yerel Hint dansları iken, artık modern dans alternatifleri de filmlerde yer almaktadır. Ancak Hint filmlerinde her daim geleneksel ve modern değerler arasındaki ince çizgi gözetilerek hareket edilir.

YAZAR HAKKINDA

Eser Tekin Eser Tekin Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesinde okudum ve fen bilgisi öğretmeni olarak mezun oldum. Ancak belli bir yerde kalmanın bana göre olmadığını anlamam ile beraber öğretmenlik yapmamaya karar verdim. Hayatımı gezip, görerek geçiriyorum. Çoğu zaman gezilerim kamp yaparak, otostop çekerek oluyor. Dinler, kültür ve sanat ilgi alanlarım arasında. Bilgizma.com sitesinde, tecrübelerimi okuyucularla paylaşmayı çok seviyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM