Borsa Nedir? Nasıl Yatırım Yapılır?

Borsa Nedir? Nasıl Yatırım Yapılır?

Yatırım seçeneklerinden birisi olan borsanın ne olduğu ve borsada nasıl yatırım yapılabileceğini açıkladığımız bu içeriğimizde, aynı zamanda güvenilirliği, riskleri ve püf noktaları üzerine de değindik.

Birikmiş para sahibiyseniz, paranızın değerlenmesi ve kâr kazandırması için farklı yatırım yollarına başvurmanız gerekir. Bu aşamada doğru hamleleri yapmak, kazancınızı kat be kat arttıracaktır. Bununla birlikte eğer yanlış hamle yaparsanız biriktirdiğiniz paranız elinizden kayıp gidebilir.

Piyasayı iyi tanımak, yatırım araçlarını bilmek, doğru olan stratejiyi geliştirmek, deneyim sahibi olmak ve sağlam adım atmak gibi meseleler dikkat gerektirir. Gereken özen gösterilmediğinde ya da tecrübesiz davranıldığında ise olumsuz sonuçlarla karşılaşılır.

Borsa ile paranızı değerlendirmek istiyorsanız, her şeyden önce borsanın ne olduğunu bilmelisiniz. Daha sonra borsa nasıl oynanır bunun hakkında fikir edinilmelisiniz. Bu iki kavramı ve iki sorunun cevabını net bir şekilde öğrendikten sonra borsaya gerektiği gibi girilebilirsiniz.

Borsa Nedir? 

Borsa belirlenmiş kurallar dâhilinde, talep edilen mallar için düzenlenmiş piyasanın genel adıdır. Komisyoncunun aracılık yaptığı, arz talep dengesine dayalı, fiyatların resmi olarak hazırlandığı bir kazanma tekniği olarak da düşünülebilir.

Elinizde bulunan parayı, zamanı geldiğinde olduğundan daha değerli hale getirmeyi isterseniz borsayı yakından bilmelisiniz. Henüz fiyatların düşük olduğu dönemde, şartların uygun olması durumunda alım yaparsınız. Daha sonra fiyatlar yükseldiğinde kar elde etmek için satarsınız. Borsa ile para kazanan kişilerin aslında para kazanmak için çok da uğraşmadıklarını anlayabilirsiniz. Yapmanız gereken bir çiftçiden çok daha az çalışıp akıllı yatırım yapmak.

Borsaya Nasıl Yatırım Yapılmalıdır?

Özellikle henüz yatırım yapmaya yeni başlayanların en büyük sıkıntısı, nasıl yatırım yapmaları gerektiğini bilmemeleridir. Doğru yapılmadığında elinizdekini de kaybetmenize neden olan yatırım, biraz araştırma ve düşünme payı gerektirir.

  • Her şeyden önce elinizdeki parayı bilin. Yatırım yapmak istediğiniz paranın kâr ve zarar durumunu irdeleyin. Kaybettiğinizde her şeyiniz gidecekse bu yatırımı yapmayı iki kez düşünün. Elinizde yalnızca yatırım amaçlı ayrılmış bir miktar paranız olduğuna emin olun.
  • Elinizdeki parayı belirledikten sonra yatırım seçeneklerini öğrenin. Hangi yatırım tarzı size daha yakınsa onu tercih edin. Henüz yolun başındaysanız o zaman en az risk gerektiren yatırımı tercih edin.
  • Yatırım seçeneğinize karar verdikten sonra ne kadar kazanmak istediğinizi belirleyin. Yani durmak istediğiniz hedefiniz olsun.
  • Sonrasında yatırım yapacağınız seçenekte size yardımcı olacak komisyon için ne kadar harcamak istediğinize karar verin. Çünkü yapmak istediğiniz yatırımda muhakkak aracılar olacaktır. Bir miktar harcama yapacağınız grup komisyonculardır.
  • Aracı kurumu seçtikten sonra piyasayı ve kendinizi kontrol etmeniz gerekiyor. Uzun vadede sabırlı ve azimli olmayı bilmelisiniz. Devamlı gözünüz yatırımınızda olmalı. Çekilmeniz gereken zaman geldiğinde, doğru hamleyi yaparsanız kazanan siz olursunuz. Aksi halde işler biraz ters gidebilir.

Borsanın Avantajları Nelerdir?

Yatırım yapmanın en büyük adımlarından biri borsadır. Herhangi bir firmadan hisse senedi alarak yatırım yapabilir daha sonra firmada sahip olduğunuz orana bağlı olarak kazanabilirsiniz. Firmadan hisse senedi alıp daha sonra kâğıtlar yükseldiği an elinizden çıkararak yüksek meblağlarda kâr elde edebilirsiniz.

Borsada en büyük avantajı, paranızı doğru kullanmayı öğrenmenizdir. Kazanmanız elbette önemli ancak ondan önce elinizdeki parayla nasıl tasarruf yapacağınızı da öğrenebilirsiniz.

Borsa ile Yatırım Yapmak Güvenli mi?

Altın gümüş ya da değerli taşlar üzerinden yatırım yapmak en eski para değerlendirme yollarından biridir fakat uzun vadede değil de hızlı yoldan kâr elde etme üzerine düşünüyorsanız en sağlıklısı borsa yatırımıdır. Elbette borsada diğer yatırım seçeneklerine nazaran daha yüksek zarar oranları bulunmaktadır ancak sağlıklı adım attığınızda kazancınızın da bu doğrultuda olabileceğini unutmamalısınız. Ne kadar akılcı alım satımlar yaparsanız borsada o kadar çok kazanırsınız.

Gayrimenkul ya da meta alım satımları, uzun vadede getirisi yüksek olacak yatırımlardır. Aslında borsa için de aynı şeyin geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Ufak bir araştırma sonucunda borsaya girildiğinde, uzun vadede kaybetme riski oldukça azdır. Fakat aynı şeyi kısa süreli yatırımlar için söylemek mümkün değil. Kısa vadeli al-sat teknikleri bolca risk içerir.

Borsaya Nasıl Girilmelidir?

Borsaya girerken bilmeniz gereken ilk nokta, başkalarının kazanmasının size etki etmediğidir. Yatırımcı tanıdıklarınızın, satış yapıp kazanması sizin de kazanacağınız anlamını taşımaz. Tecrübeniz ve cesaretiniz varsa borsada yüksek kazanç sağlayabilirsiniz. Aksi halde işiniz biraz zor olabilir.

Girdiğiniz piyasanın dişli bir piyasa olduğunu kabul etmelisiniz. Elinizde olan paranın her an değerinin birkaç katı olabileceğini ya da tam tersi yok olup gidebileceğini bilmelisiniz. Daha sonra borsa hakkında derin araştırma yapmalısınız. Yani borsanın ne olduğundan ziyade nasıl işlediği hakkında fikir edinmelisiniz. Hangi adımlar size çok kazandırır hangileri kaybınızı arttırır, bunu iyice öğrenip o şekilde giriş yapmalısınız. Sonrasında zaten tecrübeniz ve akıllı adımlarınız sayesinde doğru zamanda doğru hamleyle satış gerçekleştirip kazanabilirsiniz.

Borsa Deneyimi Nasıl Kazanılır?

Borsada deneyim sahibi olmak için alım-satım konusunda hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Yatıracağınız paranın ne kadar olması gerektiğini bilmeli daha sonra o paranın size ne kadar kazanç sağlayacağını önceden tahmin etmelisiniz.

Borsada deneyimin altın kuralı iyi bir takipçi olmaktan geçer. İyi takip edip sağlam analizler yapmalısınız. İzledikçe adım attıkça kazanıp, kaybedeceksiniz. Bu süre içinde attığınız adımlara iyice düşünerek karar vermelisiniz. Borsada deneyim kazanmak, zaman isteyen bir durumdur. Attığınız adımları diğer bir değişle alım satımlarınızı, deneyim kazanana kadar küçük tutmanızda fayda var. Yoksa biriktirdiğiniz paranız, elinizden tek seferde gidebilir.

Borsada Sabırlı Ve Sakin Kalınmalı

Borsada yatırım yapacak olanlar için yapılmaması gereken temel hatalar vardır. Bu hataları yaptığınızda elinizde olan tüm parayı kaybedebilirsiniz.

Yapılmaması gereken ilk hata, sabırlı ve sakin olmamaktır. Paranızın, en doğru zamanda sizi en doğru kazanca götürmesine izin vermeden aceleci ve sabırsız davranırsanız kâr elde edemeden hüsrana uğrarsınız. Önemli olan para oynamalarını lehinize çevirebilmenizken siz aceleci davranarak kontrolünüzü kaybedebilirsiniz.

Özellikle deneyimsiz yatırımcıların yaptığı en büyük hata, borsadaki hareketliliğe aldanıp panik yapıp harekete geçmektir. Yaptığınız hata sadece para kaybına neden olur. Bu nedenle her dalgalanmada sakinliğinizi korumalı, durumu lehinize çevirmeyi bilmelisiniz. 

Bilinmeyen Sahaya Yatırım Yapılır mı?

Borsada düşülen tuzaklardan biri de bilinmeyen sahaya giriş yapmaktır. Elinizde bulunan parayı ne şekilde değerlendirdiğiniz kadar ne kadar değerlendirdiğiniz de önemli. Bunun için herkesin kuyruğa girdiği alana para yatırmaktansa kendi bildiğiniz alana yatırım yapmaya özen göstermelisiniz. Hiç bilmediğiniz bir alanı, sadece insanlar tercih ediyor diye seçerseniz o zaman işler kontrolünüzden çıkar.

Borsada Analiz Takibi Neden Önemli?

Borsanın bel kemiği analizlerdir. Alım ve satım kararlarınız için altın bilgileri, analiz takibinden kazanabilirsiniz. Hangi noktada adım atmanız gerektiğini, risk almanız gereken zamanının ne zaman olduğunu analizler sayesinde öğrenebilirsiniz. Analiz, karmaşık bir yapıya sahip olabilir. Bu karmaşık yapının gereksiz olduğunu düşünürseniz hata yapma riskiniz artar. Haliyle kaybedersiniz.

Borsadaki dalgalanmalar hakkında size bilgi verecek olan temel analizlerdir. Teknik analizler ise daha çok işin matematiksel kısmını kavramanız için önemlidir.

Borsada Yapılan En Büyük Hata Nedir?

Borsanın, yalnız karar verilmesi gereken bir saha olduğunu unutmamalısınız. Kimi zaman sezgilerinizle kimi zaman öngörü yeteneğinizle kimi zaman da matematik becerinizle borsa alanında yatırım yapıp kazanacaksınız. Başkalarının yaptığı satışlar ya da alımlar sizi ilgilendirmemeli. Elbette gözlem yapmalı ya da incelemelisiniz fakat kararlarınızı kendi hedefinize göre belirlemelisiniz. Aldığınız kararı kendiniz verirseniz sonucuna kendiniz katlanırsınız. Kâr da yapsanız zarar da yapsanız sizin kendi deneyiminiz olmalı.

YAZAR HAKKINDA

Tuncay Özkök Tuncay Özkök Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi bölümünden mezun oldum. Ekonomist olmamın yanı sıra teknoloji alanında da kendimi geliştirdim. Web Tasarım bölümünde okumaya devam ediyorum. Okumak, araştırmak ve kendimi geliştirmek benim için çok önemli. Bilgizma.com sitesinde yazarlık yaparak bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmayı seviyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM