Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Yurt içi ya da yurt dışı seyahatlerinizde uçak tercih etmek istiyorsunuz; ancak fiyatlar pahalı mı geliyor? Ucuz uçak bileti nasıl alınır öğrenerek, çok daha uygun fiyatlarla uçak yolculuğu yapmanız mümkün.

Yolculuk yapmanın en kolay ve konforlu yöntemlerinden biri uçak yolculuğu. Bugün en çok tercih edilen yolculuk olsa bile ne yazık ki çok masraflı olduğu için birçok kişi, otobüs ya da tren yolculuğunu tercih etmek zorunda kalıyor.  Hem yolculuk konforlu olsun hem de bilet masrafı az olsun diyenler için uçak biletlerini doğru zamanda almaları öneriliyor.

Gerek yurt dışı gerek yurt içi seyahatlerde zamandan tasarruf etmenin en iyi yolu uçaklar. Uçak biletinizi ucuza aldığınızda kısa süreli, konforlu ve kârlı bir yolculuk yapabilirsiniz. Bunun içinse hem uçak firmalarını hem de zamanınızı sıkıca takip edip ayarlamalısınız. Takip sürecinizde birkaç püf noktayla uçak biletinizi ucuza alabilirsiniz.

Uçak Bileti İçin En Uygun Zaman Dilimleri Hangileri?

Uçak biletini uygun fiyata alabilmenin ilk yolu, doğru tarihe denk getirmek. Özellikle bayramlar ve özel günler, uçak fiyatlarının tavan yaptığı dönemlerdir. Bu gibi tatil günlerine ya da yolculuğun yoğun olduğu dönemlere odaklanıp bilet ararsanız asla ucuz bilet bulamazsınız. Bunun yerine esnek tarihler belirlerseniz bilet bulmanız çok daha kolay olur.

Ucuz uçak bileti için yolculuk tarihlerinizin yelpazesini genişletin. Daha sonra istediğiniz herhangi bir günü seçip yolculuğunuzu yapın. Yolculuk için yalnızca tarih değil saat konusunda da esnek davranmayı unutmayın. Sabaha karşı ve gece geç saatlerde bulunan uçak biletleri, günün diğer saatlerine nazaran çok daha ucuz olur. Bu şekilde hesaplı hareket ederseniz uçak için gereksiz masraf yapmazsınız.

Uçak Bileti İçin En Uygun Günler Hangileridir?

Uçak biletini ucuz almak isteyenler hafta sonu uçak yolculuğu yapmaktan vazgeçmeliler. Çünkü hafta sonu yolculuk yapanların sayısı iki katına çıkmaktadır. Bunun yerine sıkı bir takiple hangi günlerin daha seyrek olduğunu öğrenebilirsiniz.

Uçak biletinin en uygun olacağı zaman dilimi Çarşamba ve Perşembe günü öğleden sonradır. Diğer birçok güne göre bu iki gün çok daha ucuzdur. Bununla beraber gideceğiniz günden en erken 23 gün önce tarih belirlemelisiniz. Yani biletinizi yolculuk yapmak istediğiniz tarihten 22-23 gün önce alırsanız daha ucuza alırsınız. Yolculuk yapılacak günün bir hafta öncesinde alınan bilet, nerdeyse %10 oranında daha pahalı olacaktır.

Biletinizi alacağınız tarihi doğru şekilde ayarlarsanız o zaman bilet parasında ciddi oynamalar olduğunu fark edebilirsiniz.

Son Bir Gün Kala Uçak Bileti Alınır mı?

Uçak biletleri her zaman kapış kapış gitmez. Özel gün ya da tatil yoksa firmalar uçaklarını doldurmak isterler. Bu dönemde, kendinizi riske atıp son 1-2 gün öncesinde bilet alabilirsiniz. Üstelik uçağını doldurmak isteyen firmanın muhteşem indirimine de denk gelirsiniz.

Firmaların son birkaç koltuk için yaptıkları bu son gün kampanyaları sizin ucuz bilet bulma konusunda şansınız olabilir. Bu yüzden devamlı takipte olmanız gerekir.

Uçak Bileti Ucuza Nasıl Bulunur?

Uçak biletinizi ucuza getirmenin bir diğer yolu da diğer firmalara şans tanımaktır. Ağızdan ağıza dolaşan, en çok tercih edilen firmaların aksine yolcu bulmakta zorlanan uçak firmaları da yok değil. İllaki çok büyük ve adı duyulan firmalarla yolculuk yapma gereği duymuyorsanız o zaman diğer firmalara da şans tanıyıp daha ucuz bilet alabilirsiniz. Hemen her şehirde alternatif firmalar olduğu için biri olmasa diğeri muhakkak kampanyalı bilet bulunduracaktır.

Uçak Bileti Kampanyalarından Nasıl Haberdar Olunur?

Uçak yolculuğu yapmak isteyen fakat fiyatından dolayı tereddüt eden yolcular, kampanyalı biletlerden haberdar olmalılar. Bu yüzden e-mail adresinizi muhakkak uçak firmalarına verin. Bu şekilde ülke içine ya da ülke dışına herhangi bir kampanya olduğunda kesinlikle haberiniz olacaktır. Cebinize uygun olan bu kampanyalarla yolculuk yapmanız çok daha kolay hale gelecektir.

YAZAR HAKKINDA

Tuncay Özkök Tuncay Özkök Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi bölümünden mezun oldum. Ekonomist olmamın yanı sıra teknoloji alanında da kendimi geliştirdim. Web Tasarım bölümünde okumaya devam ediyorum. Okumak, araştırmak ve kendimi geliştirmek benim için çok önemli. Bilgizma.com sitesinde yazarlık yaparak bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmayı seviyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM