Dilde Sivilce Neden Çıkar? Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Dilde Sivilce Neden Çıkar? Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Dilde sivilce neden olur? Nasıl iyileşir? Tedavisi için neler yapılabilir? sorularına cevap verdiğimiz içeriğimizde dilde çıkan kabarcıklar, beyaz sivilceler hakkında merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

Halk arasında farklı isimlendirmeler yapılsa da dilde meydana gelen aknelere, dil sivilcesi adı verilmektedir. Herpes isimli virüsün sebebiyet verdiği bu sivilceler zaman zaman kendini gösteren problemlerdendir. Dilin üzerinde çıkan bu sivilceler çoğunlukla dil ucunda meydana gelen ve kişinin yaşam kalitesini düşüren sorunlardır. Yemek yemekten su içmeye kadar pek çok işi yapmanıza engel olan sivilce, tat alma duyunuza kadar sorun çıkaracaktır.

Evde kendiniz için yapabileceğiniz alternatif iyileştirmeler olacağı gibi doktorunuzun verdiği ilaçları da kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Gerekli hassasiyet gösterilmediğinde yayılma gibi bir sonuç doğuran dil sivilcesi, dilinizin uzun süre işlevini yerine getirmesine engel olacaktır. Çok büyük bir sorun olmayan dil sivilcesi kısa sürede iyileştirilebilen sivilce türlerinden biridir.

Dilde Sivilce Nedir?

Çoğunlukla dilin uç kısmında ortaya çıkan iltihap toplayan kızarıklıklara dil sivilcesi ismi verilmektedir. Pek çok sebebi bulunan dil sivilcesinin dikkat gerektiren bir iyileşme süreci vardır. Gerekli hassasiyet gösterildiğinde yayılma ya da büyüme gibi sorun yaratmasa da kişinin konuşma şekline kadar etki ettiği söylenebilir.

Günlük ağız bakımını yapmayan ve dil fırçalama tekniklerini doğru uygulamayan hemen herkesin sivilce sorunuyla karşı karşıya kalacağı bir gerçektir. Bu nedenle henüz hastalanmadan muhakkak ağız bakım kürleri ve doğru temizleme araçlarıyla dilinizi temiz tutmaya özen göstermelisiniz.

Dilde Sivilce Neden Olur?

Dilde meydana gelen sivilcelerin pek çok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerden en yaygın olanı ise dili yaralamaktır. Yanlışlıkla ısırmak ya da sert besinlerle dili tahriş etmek bunlar arasında en yaygın olan yaralama vakalarıdır. Dil sivilcesinin bir diğer sebebi alerjik reaksiyonlardır. Özellikle sağlık için zararlı olan rujlar, parlatıcılar ya da dudak kalemleri ağzın mikrop kapasına alerji olmasına sebep olabilmektedir.

Dilinizin yüzeni yeterli hassasiyetle temizlemediğinizde de dil sivilcesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Yüzeyde meydana gelen tıkanmalar dilin bakteri nedeniyle hava alamamasına sebep olur.

Vitamin eksikliği, stres ve dişlerde meydana gelen iltihaplanmalar da dil sivilcesine neden olabilmektedir.

Gribal Hastalıklar Dilde Sivilceye Neden Olur mu?

Kişinin bağışıklık sisteminin zayıf olması kolaylıkla hastalanmasına sebebiyet vermektedir. Özellikle gribal enfeksiyonlara yakalanan kişiler daha da zayıf düşerek tüm bünyelerinde bunu hissetmektedirler. Hastalanan kişinin ateşli rahatsızlık geçirmesi kolaylıkla sivilcelenmesine neden olabilir. Yalnızca yüzde değil vücudun her yerinde enfeksiyona dayalı sivilceler çıkabilir. Bu sivilcelerin bir çeşidi de dilde çıkanlardır.

Dilde Sivilcenin Belirtileri Nelerdir?

Dil üzerinde farklı sebeplere dayanan küçük beyaz sivilceler ortaya çıkmaktadır. Bu sivilcelerin ortaya çıkma süreci ise basamak basamak gerçekleşmektedir. Önce dil üzerinde sivilcenin çıkacağı noktada kızarıklıklar meydana gelir. Kızarıklığın ertesi günü, içinde beyaz ya da sarı iltihap gibi görünen kesecikler dikkatinizi çeker. Yalnızca sivilce ve şişkinlik değil ateşlenme ve boğaz bölgesinde ağrı da yaşanmaktadır. Belirtiler arasında dikkat çeken bir diğer sorun ise dilin tamamen şişmesidir. Nadiren görülen bu belirti doktor müdahalesini gerekli kılmaktadır.

Dil Sivilcesi Nasıl Teşhis Edilir?

Dilde birçok hastalık meydana gelebilmektedir. Ne yazık ki her hastalık benzer semptomlar ortaya koyduğu için kişinin kendi başına teşhis koyması, ilaç kullanması oldukça zordur. Rahatsızlık veren sivilcenin teşhisi için kulak burun boğaz doktoruna görünmeniz yeterli olacaktır. Doktorunuzun yapacağı fiziksel muayene teşhis için önemlidir. Gözlemlemenin ardından gerekli görülürse tükürük bezi örneklerine de başvurulabilmektedir.

Dil Sivilcesi Nasıl Geçer?

Dildeki sivilcelenmenin temel nedenlerinden bir tanesi B12 eksikliği olabilmektedir. Bu nedenle tedavi sürecinde doktorunuzun size verdiği ilaçların yanı sıra B12 takviyesi de almaya özen göstermelisiniz. Bunun dışında dil temizliği için özel olan fırçalardan temin etmeli, her yemek sonrasında dilinizin yüzeyini detaylıca temizlemelisiniz.

Sivilcenin geçmesi için doktorunuz gargara kullanmanızı isteyebilir. Kullandığınız gargaranın ilk birkaç gün dilinizi yakması vazgeçmenize sebep olmamalıdır. Nitekim gargaranın türüne göre değişse de ilaç 3.günde dilinizin daha rahat olmasını sağlayacaktır. Ayrıca verilen jel ve haplar da hastalığınızın kısa sürede geçmesi için önemlidir.

Dil Sivilcesi İçin Evde Neler Yapılabilir?

Dil sivilcesi kolay iyileşen ancak kendini sık sık tekrarlayan bir problemdir. Bu probleme engel olmak ve tekrarlamasını durdurmak için muhakkak tuzlu su gargarası yapılmalıdır. Ilık su içine bir tatlı kaşığı tuz ilave edip günde 3 ya da 4 kez gargara yapmalısınız. Bu şekilde dilinizin üzerindeki gözenekleri açar, sivilcenin de iltihabını almış olursunuz. Dilinizi ve dişinizi fırçalayacağınız zaman kullanacağınız karbonat ve limon ikilisi dil sivilcesinin bir günde sönmesine yardımcı olacaktır. Bir tatlı kaşığı karbonat içine bir iki damla limon suyu sıktığınızda karşımınız hazır demektir. Sonrasında hem dilinizin hem de dişinizin temizliğini rahatça yapabilirsiniz.

Dil Sivilcesi Ne Kadar Sürede Geçer?

Dil sivilcesi ilaç kullanılmadığı takdirde 7 ya da 8 gün sürmektedir. Daha sonra kendiliğinden geçmesi mümkündür ancak bu birkaç günde sıkıntı yaşamanıza neden olacaktır. İlaç kullanma ve gerekli bakımı yapma durumunda ise yaklaşık 3 gün içinde dilinizden tamamen temizlenmiş olacaktır. Sivilce iyileştikten sonraki birkaç gün de gargarayı yaparak temizliği sürdürmeniz tekrarlamaması açısından önemlidir.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Dilde sivilce gibi kabarcıklar mevsim geçişlerinde oluşuyor. Sanırım alerjik bir durum ama bir zararını görmedim. Doktora gitmeme gerek var mı?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM