Elektrik Faturası Nasıl Azaltılır?

Elektrik Faturası Nasıl Azaltılır?

Evde tasarrufun en önemli adımlarından birisi olan elektrik faturasının nasıl daha az geleceği üzerinde durmaktadır. Elektrik faturanızın daha az gelmesi için içeriğimizde değindiğimiz noktalara özen gösterebilirsiniz.

Ev içinde, aydınlanmadan ısınmaya kadar pek çok kullanım alanı, elektrik sayesinde devreye girer. Küçük ev aletlerinizden, elektrikli sobanıza kadar hayatınızın her aşamasında kullandığınız elektriğin faturası ise gözünüzü korkutuyor olmalı.

Özellikle kış aylarında, güneşin ısısından faydalanma şansınız biraz daha azaldığı için ısınma telaşına kapılabilirsiniz. Elektrikli ısınma araçları ise faturanızı ikiye hatta üçe katlayacak kadar zorlayıcı olabilir. Dolayısıyla ısınmak için elektriği kullandığınız diğer noktalardan fedakârlık yapmanız gerekir. Doğru kontrol yöntemleri ve akıllı birkaç hareket ile faturanızın çok gelmesine engel olabilirsiniz.

Diğer faturalarla birleştiğinde kazancınızın büyük oranına el koyan elektrik faturası, uykularınızı kaçırmadan duruma müdahale etmelisiniz. Hatırlamanız gereken detaylar ve doğru kullanımlarla fatura yükünden kurtulmanız mümkün.

Elektrik Faturasını Düşürmenin Yolları Nelerdir?

Havalar soğuduktan sonra neredeyse üç katı artış gösteren elektrik faturası, evi ısıtmak için çabalamanız nedeniyle artmaktadır. Bu süreçte evi ısıtırken bir yandan da soğumasına engel olmalısınız.

Evinizin soğumasına sebep olan pencereleri koruma altına alarak başlayabilirsiniz. Pencerelerin kenarları ve kapılarınızın altlarına yerleştireceğiniz sünger kapatıcılar ile oda sıcaklığının dağılmasına engel olabilirsiniz. Rüzgâr girmesine de engel olan bu ürün, odadaki sıcak havayı içerde tutacaktır.

Elektrik faturasını ciddiye alınacak kadar arttıran bir diğer konu ise ampul kullanımıdır. Evinizin her odasında, spot ışık kullanıyorsanız faturanızın yüksek gelmesi çok doğaldır. Eğer tercihiniz ekonomik ampul olursa o zaman çok daha rahat edersiniz.

İlginizi Çekebilir: Mutfak Masraflarından Nasıl Tasarruf Edilir?

Elektrik Faturası Nasıl Azalır?

Elektrik kaybını en çok sağlayan buzdolabıdır.  Tasarruflu buzdolabı kullanma konusunda dikkatli olursanız faturanızda azalma olduğunu fark edebilirsiniz. Bunun yanında buzdolabının kapağı her açıldığında daha fazla elektrik tükettiğini unutmamalısınız. Gereksiz yere açıp katmamaya ve açtığınızda kısa sürede kapatmaya özen gösterirseniz faturanız sorun olmaz.

Derin dondurucunuzdan çıkardığınız besinleri bir gün buzdolabında bekletirseniz dolap, içinin soğuması için elektrik tüketmek zorunda kalmayacaktır. Çünkü derin dondurucudan çıkan ürün biraz da olsa soğutmayı destekleyebilir.

Elektrik tüketimi ile göze batan bir diğer beyaz eşya da çamaşır makinesidir. Ne kadar yüksek derecede çamaşır yıkarsanız makineniz o kadar enerji harcar. Haliyle fatura da o kadar yüksek gelir. Bu yüzden gerekmedikçe yüksek ısıda çamaşır yıkamamaya özen göstermelisiniz.

Elektrik Faturasının Az Gelmesi İçin Ne Yapılmalı?

Gün içinde fark edilmese de elektrik tüketimini en çok yapan cihazlar, telefonlardır. Bilhassa gece yatıp sabah kalkana kadar telefonunuzu şarja takıyorsanız yanlış yapıyorsunuz demektir. Faturanızın azalması için telefonunuzu, orijinal şarj aletleri ile şarj etmeli, dolduğu gibi de çıkarmalısınız. Boş şekilde takılı kaldığında elektrik harcamıyor gibi görünen şarj aleti, takılı olduğunda harcadığı kadar elektrik tüketiyor.

Fatura tasarrufu konusunda atacağınız en büyük adım, lambaları dikkatli kullanmak olacaktır. Gündüzleri avizenizden çok, gün ışığını kullanmaya özen gösterdiğinizde yarı yarıya elektrik harcadığınızı görebilirsiniz. Bunun yanında geceleri bilhassa koridorlar için birkaç gece lambası aydınlatıcı kullanabilirsiniz. Siz birkaç dakika yakıp kapattığınızı düşünürken lambanız bir hayli elektrik tüketimi yapmakta.

Elektrik Kullanımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Evinizde kullandığınız elektrik, yüksek faturaya neden oluyorsa küçük değişikliklerle kâr elde edebilirsiniz. Bu küçük değişikliklerden ilki, evi açık renge boyamaktır. Koyu renkli duvarları aydınlatmak için ne kadar çaba sarf ederseniz açık renkli duvarlar için o kadar az tüketim yapmak durumunda kalırsınız.

Mutfaklarınızda, elektrik kullanımı konusunda dikkatli davranmak isterseniz fırından başlayabilirsiniz. Fırında yemek pişirdiğinizde kapağını açıp kapatma konusunda dikkat etmelisiniz. Ne kadar çok açarsanız o kadar elektrik tüketimi olacaktır.

Elektrik Faturasının Çok Gelmemesinin Yolları Nelerdir?

Elektrik faturasının az gelmesini isterseniz küçük ev aletlerinizi az kullanmaya özen göstermelisiniz. Mikser, rondo ya da saç kurutma makinesi gibi aletler, elektrik konusunda ciddi tüketim sarf eder. Aralıklı ve az kullanım ile bu tüketimi azaltmanız mümkün. Bunun yanında laptoplarınızı devamlı fişte bırakmak yerine pilleri doluyken prize takmadan kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu da tüketiminizi azaltacaktır.

YAZAR HAKKINDA

Eser Tekin Eser Tekin Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesinde okudum ve fen bilgisi öğretmeni olarak mezun oldum. Ancak belli bir yerde kalmanın bana göre olmadığını anlamam ile beraber öğretmenlik yapmamaya karar verdim. Hayatımı gezip, görerek geçiriyorum. Çoğu zaman gezilerim kamp yaparak, otostop çekerek oluyor. Dinler, kültür ve sanat ilgi alanlarım arasında. Bilgizma.com sitesinde, tecrübelerimi okuyucularla paylaşmayı çok seviyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM