İlaç Reçeteleri Kaç Gün Geçerli 2018?

İlaç Reçeteleri Kaç Gün Geçerli 2018?

Çok uzun yıllardır karmaşaya ve hataya neden olan ilaç ve reçete ikilisi, dikkat gerektiren bir konudur. Doktora gittiğinizde size uygun olan ilacı yazıp kısa sürede temin etmeniz gerektiğini söyleyecektir.

Reçeteye yazılan ilacı belli gün sayısı içerisinde almanız, kullanmaya başlamanız sağlığınız için oldukça önemlidir. Bununla beraber alınması gereken gün sayısını aşmanız halinde ilaçlarınızı kullanamamanız da mümkündür. Bu duruma düşmemek için kaç gün içerisinde alınması gerektiği, ne kadar esneme payı olduğu unutulmamalıdır. Doktor tarafından tarafınıza yazılan reçeteyi kısa süre içerisinden eczaneden almanız, daha sonra sıkıntı yaşamamanız açısından oldukça önemli.

İlaç Reçetesi Nedir?

Her geçen gün gelişen teknoloji ile ilaç ve reçete ikilimi daha da rahat bir hale gelmektedir. Doktorlar tarafından özel bir kâğıda yazılan ilaçlar, eczaneye bu kâğıdın teslim edilmesi ile temin edilmektedir. Oldukça eski bir kural olan reçete son gelişmelerle beraber farklı bir sisteme dâhil edilmiştir.

E-reçete olarak da tanımlanan bu uygulama ile yalnızca birkaç sayıdan oluşan barkodu temin etmeniz yeterli olmaktadır. Eczanenizde ekranda görülebilen ilaçlar rahatlıkla alınabilmektedir. Sayfalarca reçetenin aksine birkaç sayıdan oluşan kod reçete çilesine son vermektedir. Bunun yanında sistemde değişmeyen tek şey reçetenin gün sayısıdır.

Belli günler arasında alınması gereken ilaçlarınızı zaman kaybetmeden almanız gerektiğini unutmamalısınız. Aksi halde ücret ve ilaç temini konusunda sıkıntı yaşarsınız.

İlaç Reçetesi Kaç Gün Geçerli?

Doktorunuza gittiğinizde size verdiği ilaçları bir an önce kullanmaya başlamanız gerekmektedir. Yazılan reçetede özellikle tarih olduğu ve bu tarihin üzerinden yaklaşık 4 gün sınırı tutulduğu unutulmamalıdır.

İlaç reçetenizde belirtilen tarihten sonraki 4 gün içerisinde ilaçlarınızı temin edebilirsiniz. Sonraki birkaç günü geçirdikten sonra aynı reçete bünyesinde ilaç alabilmeniz mümkün değildir.

İlaç Reçetesinin Günü Kaçarsa Ne Yapılmalı?

İlaç reçetenizin üzerinde yazılı olan tarihten sonra 4 günü kaçırmanız halinde reçetenizin iptal olduğunu bilmelisiniz. İptal edilen reçete dâhilinde herhangi bir işlem yapmanız mümkün değildir. Bunun için doktorunuzdan yeniden randevu almalı tekrar muayene olmalı daha sonra yeniden ilaç talebinde bulunmalısınız.

Yazılan yeni tarihli bu reçetenin de aynı şekilde 4 gün kullanımı mevcuttur. 4 gün içerisinde ilaçlarınızı temin edip kullanmaya başlayabilirsiniz.

İlaç Reçetesinin 4 Günü Hafta Sonunu Kapsar mı?

İlaç reçetenizde yazılı olan ilk başvuru tarihi oldukça önemlidir. Bu tarih üzerine eklediğiniz 4.günde ilaç temini hakkınız dolmaktadır. Bu nedenle reçeteyi okumanız gerekmektedir. Sık yapılan hatalardan bir tanesi de hafta sonunun 4 gün dâhilinde olduğunu düşünmektir.

İlaç reçetenizde yer alan günler arasına Cumartesi ve Pazar günleri giriyorsa 4 gün içerisinde kabul edemezsiniz. Şöyle ki reçetenizi Cuma günü aldıysanız Cuma’yı 1.gün kabul edip Pazartesi’yi 2.gün kabul etmelisiniz.

Cumartesi ve Pazar günleri sınırlı gün kapsamına dâhil değildir. Bu durumda Cuma günü reçete edilen bir ilacı Çarşamba gününe kadar alabilme hakkına sahipsiniz.

İlaç Reçetesinde Bulunan İlaçlar Reçetesiz Alınabilir mi?

İlaç reçetesinde bulunan ilaçlar için 4 gün sınırını kaçırmanız yeniden muayene olmanızı mecburi kılmaktadır. Özellikle ücreti fazla olan ilaçlar için yeni reçete almak neredeyse zorunludur. Bunun yanında aynı ilaçları reçetesiz temin etme şansınız da bulunabilir. Bu durumda eczaneye giderek eski reçeteyi göstermeniz yeterli olacaktır fakat ilaçların ücretlerinin reçetesiz olarak hesaplanacağını unutmamalısınız.

Birçok ilaç reçetesiz çok daha pahalı olacaktır. Aciliyeti olan ilaçlar reçetesiz paralı alınabilirken acil olmayanlar için yeni bir reçete temin edebilirsiniz. Bunun yanında her ilacın reçetesiz satış onayı yoktur. Bu nedenle reçetede yer alanların hepsini parasını ödeyerek alabilmeniz de mümkün olmayabilir.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

7 yorum

  1. Araya hafta sonu girince reçete yazıldıktan kaç gün sonra ilaç alınabilir? Perşembe yazdırdığım reçetemi pazartesi alabilir miyim?

  2. Selamlar. Reçetedeki ilaçların biri alıp diğerini ertesi gün almak istediğimiz zaman yeniden mi reçete yazılması gerekir. Uzman Dr yazdığı ilacı acil serviste yazdıra bilir miyiz. Teşekkürler

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM