Krizokol Nedir? Özellikleri Ve Faydaları

Krizokol Nedir? Özellikleri Ve Faydaları

Huzur veren taş olarak bilinen krizokol taşı, farklı bir görünüme sahiptir. Çoğunlukla eklentili olması krizokol taşının çok parçalı keşfedilmesini sağlamaktadır. Bununla beraber damarlı ve kalabalık bir şekle sahip olduğu da söylenebilir.

Krizokol taşı insan üzerinde derin etkiler bırakan bir taştır. Her ne kadar çok pahalı, değerli taşların gösterişine sahip olmasa da bu taşı özel kılan faydaları bulunmaktadır.

İnsan üzerinde hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan olumlu pek çok katkısı bulunmaktadır. Bilhassa moral ve motivasyona ihtiyacı olan kişilere sıklıkla önerilen taşlar listesinde yer almaktadır. Ayrıca insan bünyesinin rahatlaması, fizyolojik açıdan sıkıntılarından kurtulması için de krizokol taşından yardım alınabilmektedir.

Çok yönlü çakra etkisine sahip olan krizokol taşı, her açıdan faydası dokunabilecek bir taştır.

Krizokol Nedir?

Krizokol taşı, içeriğinde donmuş su bulunan şekilsiz ve doğal bakır silikatıdır. Çoğunlukla kristalize olmuş su şeklinde bulunmaktadır. Gördüğünüzde diken diken olmuş mavi kristaller dikkatinizi çekecektir. Bununla beraber özellikle beyaz, turkuaz tonlarında bulunursa evinizde dekorasyon detayı olarak tercih edebilirsiniz.

Krizokol taşını kendiniz için tercih etmek istediğinizde ne amaçla aldığınızı unutmamalısınız. Size iyi gelecek, hangi sorunları çözecekse buna bağlı olarak adım atmalısınız. İnsanda kalp hastalıklarından ruhsal sıkıntılara kadar pek çok soruna çözüm olabilen krizokol taşı, bilinçli kullanılması gereken bir taştır.

Krizokol Taşının Özellikleri Nelerdir?

Krizokol taşı, kıymetli taşlar arasında en farklı şekle sahip olanlardan bir tanesidir. Bu farklılık onu diğer taşlardan ayrı kılmaktadır. Donmuş su kristallerini anımsattığı ve inanılmaz ışıltılar yaydığı için en sevilen taşlardandır.

Mavi, yeşil, turkuaz, siyah, gri ve kahverengi tonlarında olan krizokol taşı; doğada nadiren görülebilen taşlardan biridir. Bu nedenle bulunduğu taş yatakları özel olarak koruma altına alınmaktadır.

Çoğunlukla cam veyahut balmumu ışıltısı taşıyan krizokol taşı, yarısaydam veya opak olarak bilinmektedir. Kimileri ise o kadar ışıltılıdır ki ışıltıları donuk bir parlaklık sağlamaktadır.

Krizokol Taşının Yapısal Özellikleri Nelerdir?

Krizokol taşı yapısal özellikleri bakımından turkuaz taşı ile karıştırılmaktadır. Çoğunlukla mavi tonları benzer olsa da krizokol taşının kendine özgü absürt bir şekli vardır. Bu şeklinin aksesuar ya da dekorasyon ürünü hazırlamak için bozulması durumunda ise kendine özgü rengini kaybetmektedir.

Kimyasal formülü (Cu, Al)2H2Si2O5(OH)4.nH2O olan krizokol taşının içerisinde alüminyum ve demir elementleri de bulunmaktadır.

Çok ayırıcı bir yapısı olan krizokol taşının özellikle dile dokundurulduğunda deriye yapışabilme özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle dikkatli kullanılması önerilmektedir. Piyasada daha çok işlenmiş, şekil kazandırılmış ve cilalanmış şekillerde satışa sunulmaktadır.

Krizokol taşı gerek rengi gerekse şekli ile üçüncü gözü temsil etmektedir. Hayata bakış açısını değiştirmek isteyen kişilerin sahip olması gereken özel bir taştır.

Krizokol Taşı Nerelerde Bulunmaktadır?

Krizokol taşı nadir bulunan taşlar arasında yer almaktadır. Bulunduğu bölgede bolca bulunsa dahi bu bölgeleri keşfetmek oldukça zorlu olmaktadır. Bu nedenle krizokol taşının çıkarıldığı bölgeler özenle araştırılmaktadır.

Dünya üzerinde en çok Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde bulunan bu özel taş, bunun dışında Britanya ve Şili’de de bulunmaktadır.  Ayrıca Meksika, Peru, Rusya ve Zaire de krizokol taşının bulunduğu ülkeler arasında yer almaktadır.

Krizokol Taşının Fizyolojik Faydaları Nelerdir?

Krizokol taşının insan fizyolojisine en büyük faydası, zihinsel sorunlara çözüm bulabilmesidir. Özellikle nörolojik sorunlar baş göstermeye başladığında evinize vakit kaybetmeden krizokol taşı almanız gerekmektedir.

Her gece uyumadan önce yastığınızın altında bulunması gereken bu özel taş çakralarınızı açacak, beyin ve zihin sorunlarınızla yüzleşmenize yardımcı olacaktır.

Her sabah uyandığınızda elinize alıp bir süre elinizde bekletmelisiniz. Bu süreç içerisinde yoga veyahut meditasyon yapmalısınız. Hem zihniniz için hem de beyin sağlığınız için çok faydalı olduğunu görebilirsiniz.

Krizokol taşının bir başka faydası sindirim sistemini düzenlemesidir. Yediğiniz her şey sindirim sorunu oluşturuyor ve rahat rahat beslenemiyorsanız krizokol taşı ile bu sorunu aşmalısınız.

Hem istediğiniz şekilde beslenebilir hem de sindirim boşaltım sorunu yaşamazsınız. Bunun için önemli olan tek şey yatak odanızda ve mutfağınızda bu taşı bulundurmanızdır.

Krizokol Taşının Mideye Faydaları

Her sabah uyandığınızda mide yanması her yemek sonrasında gaz sancısı çekiyorsanız midenizle ilgili ciddi bir sıkıntınız var demektir. Krizokol taşını kullanırken bu sorunlardan uzaklaştığınızı fark edebilirsiniz. Bunun temel nedeni bu taşın mide sorunlarına mucizevi şekilde etki etmesidir.

Dilediğiniz zaman mideniz üzerinde bir saat kadar krizokol taşı bekletmelisiniz. Daha sonra uyuyacağınız odada bulundurmalısınız. Ertesi gün midenizle ilgili en ufak bir sorun yaşamadığınızı görebilirsiniz.

Krizokol Taşının Psikolojik Faydaları

Krizokol taşının fizyolojik faydaları olduğu kadar psikolojik faydaları da bulunmaktadır. Çoğunlukla sinirsel gerilimler için kullanılan bu özel taş, bununla beraber kişinin kendini daha güçlü hissetmesi için de önerilmektedir. Özellikle suçluluk duygusu ile baş etme yöntemleri arasında krizokol taşı tedavisi de bulunmaktadır. Bu açıdan düzenli olarak tüm vücudunuza krizokol taşı masajı yaptırmalısınız.

Devamlı gergin ve panik halde dolaşan biriyseniz krizokol taşı ile sakin kalmanız mümkündür. Huzur ve sükûnet kazandıran bu taşla istediğiniz zaman kendinizi dinleyebilir, istediğiniz zaman berrak bir zihin gücüne sahip olabilirsiniz.

Korku ve endişeler ile baş etmek istediğinizde de krizokol taşı yardım edecektir. Gün içinde üzerinde krizokol taşı bulunduran kişiler günün stres, gerginlik, endişe ve korkularından kurtulmaktadır.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM