Şerbetçi Otu Nedir? Özellikleri, Yararları Ve Yan Etkileri

Şerbetçi Otu Nedir? Özellikleri, Yararları Ve Yan Etkileri

Şerbetçi otu pek çok hastalığa şifa olan, uzun yıllardır kullanılan özel bir bitkidir. Özellikle dolaşım sistemi üzerinde etkileri fark edildikten sonra şerbetçi otunun kullanım sıklığı hızla artmıştır. Zaman içinde vücuda faydaları hızla öğrenilen bu bitkinin pek çok kullanım alanına yayıldığı bilinmektedir.

Doğada bulunan her bitkinin beklenmedik faydalara sahip olduğu bilinmektedir. Her birinin vücudun farklı sistemlerine etkisi kanıtlanmaktadır. Bunun yanında aşırı kullanımda yan etkilere sahip oldukları unutulmamalıdır.

Şerbetçi otu da diğer tüm şifalı bitkiler gibi fazla kullanıldığında vücudunuzda yan etki oluşturacaktır. Bu nedenle ne kadar kullanmanız gerektiğini bilerek dikkatli şekilde tüketmeye özen göstermelisiniz. Kurallarına uymanız halinde kısa süre içerisinde faydalarını hissetmeniz mümkündür.

Şerbetçi Otu Nedir?

Kendirgiller familyasına ait olan şerbetçi otu, otsu yapıya sahiptir. Doğada sık sık görülen ancak isim olarak bilinmeyen bitkilerden biridir. Çoğunlukla yeşil renkli ancak yaz mevsiminde beyaz tonlarda olduğu bilinmektedir.

Görünüş olarak kozalağı anımsatan bu ilginç bitkinin dış kısmında sert tüyler bulunmaktadır. İçinde bulunan tohum kısımlarını koruyan bu sert kabuklar, kat kat görünmektedir. Erkek şerbetçi otları salkım salkım görünürken dişiler kozalak şeklinde ayrı açmaktadır.

Hemen her yerde bulunan bir bitki olmasına rağmen şerbetçi otunun çoğunlukla Bursa, Bilecek civarında toplandığı bilinmektedir. Kullanılan, aktarlarda satışa sunulan şerbetçi otu, bu iki ilden karşılanmaktadır.

Şerbetçi Otunun Özellikleri

Şerbetçi otu özellikle taze tüketilmesi gereken bir bitkidir. Bu nedenle yeşillendiği aylarda toplamak kullanmak çok daha etkili sonuçlar almanıza yardım edecektir.

Kendine geldiği, ürün verdiği dönem ise temmuz ve eylül aylardır. Bu aylar geçtikten sonra ekim civarında dilediğiniz kadar toplayabilirsiniz. Taze toplanmış şerbetçi otunun kurutulmuş versiyonu da güvenle kullanılabilmektedir.

Halk arasında maya otu olarak da bilinen şerbetçi otu, ideal dozda kullanıldığında çok faydalı sonuçlar vermektedir. En eski zamanlardan bu yana özellikle göğüs büyütmek için tercih edilen bitki pek çok medeniyette ismi geçen bir bitkidir.

Şerbetçi Otu Nasıl Kullanılmaktadır?

Şerbetçi otu, ekim ayında toplanan daha sonra kurutulup değerlendirilen bir bitkidir. Birkaç farklı yöntemle kullanılan bitki en çok demleme çay şeklinde değerlendirilir.

Basit bir kullanımı olduğu için daha çok bu yöntemle tüketilmektedir. Kullanım alanlarından bir diğeri kozmetik dünyasıdır. Özellikle göğüs büyütme amacıyla üretilmiş kremlerin içerisinde yer aldığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra bira üretiminde de şerbetçi otuna ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle bira sanayisi için önemli bir hammaddedir.

Şerbetçi Otu Çay Olarak Nasıl Kullanılır?

Şerbetçi otunun çay olarak hazırlanması yalnızca 20 dakikanızı alacaktır. Bunun için kurutulmuş otları bir bardak ılık suyun içerisine almalısınız. Daha sonra yaklaşık 15 dakika boyunca su içinde kaynatmalısınız.

Kaynamanın ardından altını kapatarak 5 dakika da demlenmesini sağlamalısınız. Demlenen çayı süzerek rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Hazırlanan şerbetçi otu çayı, gün içinde yalnızca öğle saatlerinde bir fincan içilmelidir. Aksi halde istenilen sonucu vermeyecektir. 1 fincandan fazla içilmesi ise yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Şerbetçi Otu Krem Olarak Nasıl Kullanılır?

Şerbetçi otundan oluşturulmuş kremin vücuda çok yönlü faydası bulunmaktadır. Bu nedenle elinizde hazır bulunması son derece önemlidir. Dilediğiniz kadar şerbetçi otunu alıp sıcak suda haşlamalısınız.

Suyu göz kararı koymalı, fazla olmamasına dikkat etmelisiniz. Haşlanan otu blender yardımıyla püre haline getirmelisiniz.

Hazırladığınız karışımı katkı maddesi en az olan kremlerinizden birine karıştırmalısınız. Kremin yağsız olmasına ekstra dikkat etmelisiniz. Daha sonra istediğiniz şekilde tüketebilirsiniz.

Şerbetçi Otunun Yararları Nelerdir?

Şerbetçi otunun bilinen en yaygın avantajı göğüs büyütmektir. Kendi özünden hazırladığınız krem sayesinde göğüsleriniz üzerinde etkili olduğunu görebilirsiniz. Bununla beraber vücuda nem kazandırdığı, cildi tazelediği de bilinmektedir.

Şerbetçi otunun bilinen bir başka faydası ise iştah açıcı olmasıdır. Yemek yeme konusunda sıkıntı yaşayanlar için şerbetçi otu çok faydalı olacaktır.

İdrar yolu enfeksiyonu, böbrek taşı gibi sorunlar için kullanılan şerbetçi otu vücudunuzu temizleyecektir. Düzenli olarak her gün bir fincan içerseniz enfeksiyonlardan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Bununla beraber tuvalete çıkma durumunuzu da düzene kavuşturmuş olacaktır.

Vücuda çok yönlü faydası olan şerbetçi otunun enerji verdiği, direnç arttırdığı bilinmektedir. Bu özelliği ile gün ortasında tazelenmenizi, kendinizi zinde hissetmenizi sağlayacaktır. Bunlarla beraber vücudunuzda yer etmiş ağrılara da çözüm oluşturacaktır.

Şerbetçi Otu Eklem Ağrılarına İyi Gelir mi?

Şerbetçi otunun vücuda en büyük faydası eklem ağrılarını dindirmesidir. Özellikle yaş ortalaması yüksek olan kişilerin, ilaç kullanmasında sakınca olan hastaların eklem ağrılarını bu bitki ile sonlandırmaları mümkündür.

Şerbetçi otunu düzenli olarak kullanan kişilerin bir süre sonra ağrılardan kurtulup rahatça hareket edebildiği bilinmektedir. Uzun süreli kullanımlarda ise vücudun gençleşmesine yardımcı olmaktadır.

Şerbetçi Otunun Yan Etkileri Nelerdir?

Şerbetçi otunun detaylı araştırmalar sonucunda özellikle göğüs bölgesi için risk taşıdığı ortaya çıkmıştır. Aşırı kullanımla beraber göğüste kist oluşumuna neden olan bitkinin meme kanserini tetiklediği bilinmektedir. Bunun yanı sıra krem kullanımının abartılması durumunda tüylenme ve vücutta sivilce sorunu oluşturduğu görülmektedir.

Şerbetçi otunun çay şeklinde çok fazla tüketilmesi cinsel isteksizliğe sebebiyet vermektedir. Bu sebeple son derece dikkatli ve kontrollü kullanım gerektirmektedir. Aşırı kullanımla beraber mide bulantısı, baş dönmesi ve tansiyon oynamaları da sık sık yaşanan durumlar arasındadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Şerbetçi otu kiloyu fena etkiliyor dikkat edin.Ben idrar yolu iltihabı için kullandım ama 10 günde 3 kilo almışım. Kilonuza dikkat ediyorsanız uzak durun.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM