Yeşim Taşı Nedir? Özellikleri Ve Faydaları

Yeşim Taşı Nedir? Özellikleri Ve Faydaları

Nefrit taşı olarak da bilinen yeşim taşı faydası ve özellikleri bakımından oldukça etkili taşlar arasındadır. Bilim adamlarının araştırmalarına da konu olan yeşim taşının en önemli tesiri büyü ve sihirden korunmaya yöneliktir.

Yapısı mermerden bile daha sert olan yeşim taşı doğallığı ile insanlar üzerinde birçok olumlu etkiye neden olmaktadır. Doğada yeşilin birçok tonunda bulunmasına karşın sarı ve kırmızı gibi renklerde de yeşim taşına rastlanmaktadır.

İnsan sağlığına ve psikolojisine bu denli faydalı olan yeşim taşı yüzük ve kolye gibi aksesuar şeklinde bulunmaktadır. Diş ağrısından baş ağrısına kadar vücuttaki birçok ağrının üzerine temas ettirildiğinde ağrıyı dindirme özelliğine sahip yeşim taşı doğadaki en değerli taşlardan biridir.

Yeşim Taşı Nedir?

Renginden dolayı yeşim taşı olarak adlandırılmış olan yeşim taşı doğada farklı renklerde bulunabilen doğal bir taştır. Vücudun toksinlerinden arınmasına ve diş ağrısı gibi zorlayıcı ağrıların dinmesinde oldukça etkilidir.

Sadece fiziksel anlamda değil, ruhsal olarak da birçok dengesiz duyguyu düzene sokma etkisine sahiptir. Cesaret ve mutluluk taşı olarak bilinmesinden dolayı pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Yeşim Taşının Özellikleri Nelerdir?

Çok eski yıllardan beridir keşfedilmiş ve değeri anlaşılmış olan yeşim taşının da diğer doğal taşlarda olduğu gibi kendine has özellikleri bulunmaktadır. Bereketi simgeleyen bir taş olmasından dolayı doğurganlık özelliğini de artırdığı söylenmektedir.

Bileklik ve yüzük gibi aksesuarlara nazaran daha çok kolye hali tercih edilen yeşim taşının gizli olarak taşınması önerilmektedir. Başka insanların da göreceği şekilde takılması yeşim taşımda bulunan olumlu faydaların diğer insanlara aktarılmasına ve görülecek etkinin azalmasına neden olur.

Gerçek Yeşim Taşının Özellikleri

İnsanlar tarafında rağbet gören yeşim taşı gibi doğal taşların sahte ürünleri piyasa da çokça bulunmaktadır. Fayda görmek amacıyla yeşim taşı satın alan insanların ise sahte ürünlerden fayda görmeleri imkansızdır.

Görünüşünden anlaşılan gerçek yeşim taşı kırma ya da yakma işlemleri uygulanarak sahtesinden ayırt edilmektedir. Dış yüzeyinde herhangi bir boya tabakası bulunmayan ve rengi oldukça berrak olan taşların yeşim taşı olduğundan emin olunabilir.

Sahte Yeşim Taşının Özellikleri

Genellikle dışını yeşim taşına benzetme gayreti içinde olan satıcılar iç kısmın sahteliğine herhangi bir müdahale de bulunamamaktadır. Gerçek ve sahte ayrımı yapmak için ise yeşim taşının ısıtılarak kırılması yeterlidir.

Dış kısmı boyanarak yeşim taşına birebir benzetilen taşların içi ve dışının farklı renk tonlarında olması sahte olduğu anlamına gelmektedir. Sahteleri ile karşılaşmamak için kaliteli yerlerden alışveriş yapılması önerilmektedir.

Yeşim Taşının Faydaları

Yeşim taşının faydalarını en çok kanıksamış toplumlardan biri olan Çinliler, özel yaşam da ve ticari yaşamlarında sıkça olumlu etkilerinden yararlanmaktadır. Faydaları bakımından ikiye ayrılmakta ve bedeni hastalıklardan koruduğu kadar ruhu da dinlendirmekte ve pozitif enerji vermektedir.

  1. Yeşim Taşının Fiziksel Faydaları

Doğal bir antioksidan özelliği taşıyan yeşim taşı insan bedenini zararlı madde ve toksinlerin neden olduğu hastalıklara karşı korumaktadır. Hücrelerin düzenli olarak yenilenmesine katkı sağladığı için üzerinde yeşim taşı bulunduran kişilerin daha dinç ve sıhhatli olmaları kaçınılmazdır.

Yeşim taşının hastalıklar konusunda en çok faydalanıldığı kısımlardan biri diş ağrısıdır. Şiddetli ağrıyan dişe yeşim taşı temas ettirildiğinde ağrının azaldığı ve yok olduğu görülmektedir. Çocukluk döneminde kullanıldığında ise diş gelişimine katkısı da oldukça fazladır.

Günlük kullanımda hiçbir sakınca olmayan yeşim taşı göz hastalıkları, safra kesesi ve böbrek hastalıkları gibi önemli hastalıkları tedavi edici özelliğe sahiptir. Kadınlarda doğumun ve adet sancılarının azalmasına yönelik faydalarından da sıkça yararlanan insanlar bulunmaktadır.

Yeşim Taşının Psikolojik Faydaları

Pozitif enerji yüklü doğal bir yaş olan yeşim taşı psikolojik rahatsızlıkların üstesinden gelmek içinde kullanıma uygun bir taştır. Çelişkili ruh hali içinde olanların duygularını netleştirmelerinde yardımcı olur.

Gereksiz endişelerden kurtulmayı sağlayan yeşim taşı öğrencilerin konsantrasyonlarını artırma gücüne sahiptir. İradenin de gelişmesine katkı sağlamasından dolayı iş yaşamında olan birçok kişinin yararlanabileceği bir taştır.

Hayal gücünün gelişmesine katkı sağlaması aynı zamanda olumlu rüyalarında görülme sıklığını da artırmaktadır.

Yeşim Taşı Nasıl Temizlenir?

Zamanla içinde barındırdığı olumlu etkileri azalan yeşim taşının düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Yeşim taşının temizliği için akan suyun altında beş dakika boyunca yıkamak arındırma işlemi için yeterlidir.

Yıkama işlemine alternatif olarak sirkeli suda bekletilme işlemi de yeşim taşının yenilenmesine ve enerjisinin yükselmesine neden olacaktır.

Yeşim taşı temizliğinde toprağa gömülmesi ve güneşte bekletilmesi gibi yöntemlerde işe yaramaktadır.

Taş şeklinde olan ürünlerin temizli bu yöntemlerle oldukça kolaydır. Ancak aksesuar olarak tasarlanmış ürünlerin temizliğini nemli bez yardımı ile yapmak ve bekletmeden kurulamak gerekir.

Yeşim Taşı Nerelerde Bulunur?

Olumlu etkileri ve faydaları gün geçtikçe daha çok anlaşılan doğal taşların satıldığı yerlerde giderek artmaktadır. Ulaşılması kolay olan yeşim taşı gibi doğal taşları birçok aksesuarcıda bulmak mümkün olduğu gibi sadece bu taşlara yönelik satış yapan internet adreslerine rastlamak da mümkündür.

Kendi içinde çok fazla türü bulunan yeşim taşının en doğalını bulabilmek adına güvenilir adreslerin tercih edilmesi gerekir. Genellikle dış ülkelerden ithal edilen yeşim taşları gerçeklik bakımından sahtelerinden ayırt edilecek birçok işarete sahiptir.

Rengi, görünüşü ve verdiği enerji gibi özelliklere dikkat edilerek en doğal yeşim taşına ulaşılabilir.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM