Krisopraz Nedir? Özellikleri ve Faydaları

Krisopraz Nedir? Özellikleri ve Faydaları

Taşıdığı enerjinin özellikleri nedeniyle iyi bir meditasyon unsuru olarak kullanılan krisopraz taşı psikolojik anlamda huzur ve sakinlik vermektedir. Doğada bulunan renkleri arasında elma yeşili ve limon sarısı gibi renk tonlarında bulunur.

Görünümü opak ve benekli olmakla birlikte genellikle yuvarlak biçimdedir. Kolay bulunabilen özelliktedir ve ABD, Rusya, Tanzanya ve Polonya gibi ülkelerde bulunmaktadır. Bedenin sakinleşip rahatlamasını sağlayıcı bir taş olmasından dolayı ruhsal aktiviteler için oldukça idealdir.

Faydaları ile yeryüzündeki en değerli taşlar arasında gösterilen krisopraz duygusal dengesini sağlamakta güçlük çeken kişilere önerilmektedir. Vücudun birçok yeri için uyumlu bir taştır ve aksesuar olarak kadınlar tarafından sıkça tercih edilmektedir.

Krisopraz Nedir?

İnsanın iç dünyasına dönüş yapmasını kolaylaştıran ve kutsal evrenin bir parçası olma hissiyatı veren krisopraz taşı eski insanlar tarafından da keşfedilmiş ve benimsenmiş bir taştır. Var olan yeteneklerin ortaya çıkarılmasında ve bencil kişiliğin yok olmasında oldukça etkilidir.

Krisopraz taşı görüntüsü ile şık bir aksesuara sahip olmayı sağlarken sağlığa ve manevi dünyaya olan olumlu etkileri ile de yaşamın şekillenmesinde önemli rol oynar.  Kalp çakraları için olumlu etkileri ile bilinen krisopraz ilişkilerdeki sadakat duygusunun artmasına katkı sağlar.

Krisopraz Taşının Özellikleri

Kendine özgü özellikleri ile değerli taşlar arasında yerini bulan krisopraz taşı insanlara bütünün parçası olma duygusunu verir. Derin duyguları tetikleyici özellikte olan taş geleceğe umutlu bakabilmeyi de mümkün kılar.

Krisopraz taşının kullanıcılarına sağladığı en büyük fayda rahat bir uyku imkânı sunmasıdır. Hastalıklara karşı iyileştirici etkisi oldukça fazladır. Bedene temas ettiği sürece birçok fiziksel ve psikolojik hastalıklara iyi gelmektedir.

Gerçek Krisopraz Taşı Nasıl Anlaşılır?

Başarı ve yeteneğin taşı olmasından dolayı kullanım amacı ne olursa olsun krisopraz taşının gerçek olması son derece önemlidir. İçeriğinde bulunan nikel elementinin verdiği yeşil rengi kendine özgü renk tonlarında olmasına ve sahtesinden kolayca ayırt edilmesine olanak sağlamaktadır.

Isıya maruz kaldığında çabuk zarar görebilecek bir taş olmasından dolayı sahte olduğu düşünülen krisopraz taşının ısıtılması boyanmış olan sahte taşın açığa çıkmasına yardımcı olur. Diğer etkili bir yöntem ise taşın kırılması sayesinde iç ve dış rengin kıyaslanmasının yapılmasıdır.

Krisopraz Taşı İle Uyumlu Burçlar

Burçlar ile bağlantılı taşlardan biri olan krisopraz taşı ikizler, boğa ve yengeç burçları ile uyumludur. Bu burçlara sahip olan kişilerin bedenlerine temas edecek şekilde bu taşı kullanmaları ortak etkilerinden en üst düzeyde faydalanmalarını sağlayacaktır.

Krisopraz taşının olumlu yönde etkilediği burçlardan bir diğeri de Yay burcudur. Konsantrasyonu artırıcı etkisini en iyi şekilde yansıttığı bir burç olarak iş ve aşk yaşamlarında dengeli davranmaları söz konusudur.

Krisopraz Taşının Faydaları

Faydaları bakımından birçok değerli taş ile kıyaslanamayacak nitelikte etkilere sahip olan krisopraz taşı ruhsal iyileşme ve hastalıkların tedavisinde sıkça yararlanılan bir taştır. Kullanım amacı genellikle psikolojik amaçlı olsa da alternatif tedavi yöntemlerine ilgisi olanlarında ilgisini çekmekte ve fayda görülmektedir.

Krisopraz Taşının Fiziksel Faydaları

Zihinsel kabiliyetleri artırıcı özelliğe sahip olan krisopraz taşı akıcı konuşma ve öfke kontrolü sağlayıcıdır. Çocuklarda karşılaşılan korkulu rüyaların azalmasına yardımcı olur.

Göz ve deri hastalıklarını tedavi edici bir taştır. Aynı zamanda hormonal bozuklukların iyileşmesinde ve gut hastalığının tedavisi için kullanılır. Stresten kaynaklanan hastalıkların tedavisi için uygundur. Kronik halsizliği giderme ve C vitamininin emilimi konusunda oldukça etkilidir.

Krisopraz taşı vücutta bulunan zararlı toksinleri dışarı atabilme becerisini artırır. Bu sayede birçok hastalıktan korunmak ve bağışıklığın güçlenmesi de kolaylaşmaktadır. Karaciğer organı ile direkt olarak ilişkili bir taş olarak hayati fonksiyonların dengelenmesinde etkilidir.

Krisopraz Taşının Psikolojik Faydaları

Bedeni sakinleştiren ve gevşeten krisopraz taşı sinir ve stresin neden olduğu birçok rahatsızlıktan uzak kalmaya yardımcı olur. Yeni olaylara karşı uyumlu ve açık olmayı mümkün kılar. Krisopraz taşı ile önyargılardan kurtulmak ve yersiz düşüncelerden kurtulmak oldukça kolaydır.

Umudun ve sevginin taşı olarak bilinen krisopraz taşı ile evrene sevgi ile bağlanmak mümkündür. Hayatındaki gerçeklerle yüzleşme cesareti olmayanlara cesaret verici bir taştır. Hoşgörüyü ve nezaketi artırır. İnsanın kafasında bulunan karmaşaların netlik kazanmasına ve zihnin duru ve berrak olmasını sağlar.

Krisopraz Taşı Nasıl Temizlenir?

Doğal taşları bilinçli kullanmanın en önemli detaylarından biri de arındırma yöntemlerinin bilinmesidir. İnsan ve evren ile doğrudan ilişkili olan bu tür taşların zamanla etkilerinin azalması söz konusudur.

Krisopraz taşı da belirli aralıklarla temizlenmesi gereken doğal ve değerli bir taştır. Taşa zarar verici temizlik yöntemlerinden uzak durulmalı ve yumuşak bir fırça yardımı ile su altında hafifçe temizlenmelidir.

Kimyasal içerikli ve sert temizleyicilerden kolayca zarar görebilecek bir taş olmasından dolayı akan suyun altında ya da güneş altında bekletilmesi uygundur.

Krisopraz Taşı Nasıl Kullanılır?

Eski uygarlıklarında birçok alanda kullandığı ve yararlandığı krisopraz taşı günümüzde dekoratif aksesuar ve mücevher yapımında kullanılmaktadır. Henüz işlem görmemiş hali ise meditasyon yapanların tercihidir.

Krisopraz taşının sağlığa ve psikolojiye olan faydalarından yararlanmak için aksesuar olarak vücuda değecek şekilde kullanılması mümkündür. Kariyer alanında yükselişe geçmek amacıyla tercih edilen krisopraz taşının iş yeri ve ofislerde bulundurulması da hedeflenen amaçlara ulaşmayı kolaylaştırmaktadır.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM