Şifalı Taşlar Nelerdir? Özellikleri Ve Faydaları

Şifalı Taşlar Nelerdir? Özellikleri Ve Faydaları

Bilim dünyasında faydası konusunda devamlı tartışmalar yapılsa da taşların doğal bir enerji kaynağı olduğu gerçektir. İnsan, doğası gereği çevresinde bulunan her nesnenin enerjisinden etkilenmektedir. Varlığın temel sonucu olarak ortaya çıkan enerji, insanda ne kadar yoğunsa taşlarda da o kadar yoğundur. Dolayısıyla insan vücudunu doğrudan etkileyen enerji taşlarda bulunmaktadır.

Saç dökülmesi, cilt hastalıkları, ruhsal sorunların çözümü gibi birçok problem için kullanılan şifalı taşlar aynı zamanda iç hastalıklar için de alternatif oluşturmaktadır. Her geçen gün inanan ve uygulayan insan sayısının arttığı da bir gerçektir.

En eski çağlardan itibaren uygulanmaya başlayan taş tedavisi bugün artarak var olmaya devam etmektedir. İnanan ve iyileşme inancına sarılan hemen herkesin olumlu dönüt aldığı bir uygulamadır.

Şifalı Taş Nedir?

İnsanın var olduğu dönemlerden itibaren taşlar araştırılmaya başlanmıştır. Kimi rengi kimi şekli kimi de enerjisi ile insanı etkilemeyi başarmıştır.

Yapılan derin açıklamaların sonucunda ise birçok taşın şifalı olduğu ortaya çıkmıştır. Şifalı taş denildiğinde akla yüzlerce taş gelmektedir. Her geçen gün artan araştırmalar, insanı etkileyen pek çok şifalı taşın olduğunu ortaya koymaktır.

Bugün fizyolojik ve psikolojik tüm hastalıklara şifa olan taşlar, ayrı bir bilim dalı olarak insan hayatında var olmaya devam etmektedir.

Akik Taşı

Şifalı taşlar arasında en çok bilinen ve rengiyle hemen herkesi etkileyen akik taşı en çok tembelliğe iyi gelmektedir. İnsanın üzerinde var olan uyuşukluğu ve mahmurluğu söküp almaktadır. Bunun yanında akik taşının hem erkeklerde hem kadınlarda üretkenliği arttırdığına inanılmaktadır. Bu özelliği ile pek çok kişinin devamlı yanında taşıdığı bir taş olmuştur.

Ametist Taşı

Zarafet taşı olarak bilinen ametist, huzur verme özelliğine sahiptir. Bu özelliği ile bilhassa uykusuzluk sorunu yaşayan kişilere iyi geldiğine inanılmaktadır. Her gece uyuyacağınız yastığın altına ametist taşı koyarsanız kesintisiz uykunuz olacaktır.

Dinginlik sağlayan ametist taşı aynı zamanda kalp rahatsızlıkları için kullanılmaktadır. Vücutta sağlıklı kan dolaşımı sağladığı için kalbinizin de rahatça çalışmasını mümkün kılmaktadır.

Ametist taşı, koç ve yay burcu için uğurlu kabul edilen taşlardan biridir.

Kehribar Taşı

Rahatlatıcı ve samimi bir renge sahip olan kehribar, ruhsal sorunlara çözüm olan bir taştır. Bu nedenle psikolojik sıkıntıları olan hemen her hastaya önerilmektedir.

Özellikle depresyon nedeniyle intihara meyilli olan hastaların kehribar taşını yanlarında taşımaları gerekmektedir. Kehribar taşı yalnızca taş versiyonuyla değil kolye ve bileklik olarak da kullanılabilmektedir.

Yeni doğmuş bebekler için özel olarak hazırlanan kehribar kolyesi ağlamalarına, gaz sancısı yaşamalarına engel olmaktadır. Bununla beraber diş çıkarırken rahat etmelerine yardım edecektir. Kehribar taşı, ikizler burcunun özel taşı olarak bilinmektedir.

Kuvars Taşı

Birbirinden farklı renklere ve anlamlara sahip olan kuvars taşı çoğunlukla aşk ile bağdaştırılmaktadır. Duygu belirleme konusunda oldukça etkili olan taş, hisleriniz konusunda kendinizi rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Bilhassa pembe kuvars taşının kısa süre içerisinde aşkı çağırdığına inanılmaktadır.

Başak burcu için limon kuvars, oğlak burcu için dumanlı kuvars belirleyici taşlar olarak bilinmektedir.

Firuze Taşı

Turkuaz taşı olarak da bilinen Firuze taşı, rengi ile gören herkesi etkileyen bir taştır. Bilhassa nazar çıkarma konusunda en çok tercih edilen taşlardan bir tanesidir. Binlerce kişinin bileğinde görebileceğiniz, etkisi uzun süren taşlar arasındadır.

Vücutta migrenden kan dolaşımına kadar pek çok dengeyi etkileyen Firuze taşı, hastalıklara renk değişimi ile tepki vermektedir. Vücudunuzda değişen pek çok şeyi renk değişimi üzerinden takip edebilirsiniz.

Firuze taşı, yay ve terazi burcu için özellikle önemli bir taştır.

Yeşim Taşı

Rengi ile gören herkese huzur veren yeşim taşı, bilgelik taşı olarak da bilinmektedir. Kim uzun süre yeşim taşı ile yaşarsa ruhuna dinginlik, ağırlık ve bilgelik yerleşir. Bunun yanında yeşim taşının cesaret, özgüven verme özelliği de vardır.

Yeşim taşının vücudun sol bölgesinde taşınması gerektiğine inanılmaktadır. Bu nedenle sol bileğinize yeşim taşından bileklik yaptırabilirsiniz.

Gergin ve negatif enerjiye çabuk kapılan başak burcu için en ideal taş yeşim taşıdır.

Akuamarin Taşı

Etkileyici bir görünüme sahip olan akuamarin taşı, bunalım önleyen taş olarak tanınmaktadır. Kişinin duygusal yalnızlık, depresif bunalım içerisine girmesine engel olan bir taştır. Bunun yanında tansiyonu ile sıkıntısı olan pek çok kişiye şifa olan bir yapısı vardır. Tansiyon hastası kişilerin başının ucunda bulunması gerekmektedir. Hem ikizler hem de kova burcu için akuamarin taşı etkili bir taştır.

Amber Taşı

İnsanlığın en eski çağlarından itibaren bilinen amber taşı, basit hastalıkları yenmek için kullanılmıştır. Özellikle bademcik, boğaz ve baş ağrısı için en çok kullanılan taştır. Bunun yanında solunum yollarıyla ilgili sorunu olanlar için amber taşı olumlu sonuçlar vermektedir. Amber taşını gün içinde boynunuzda taşırsanız astım ve bronşit gibi hastalıkları daha rahat yenersiniz.

Aytaşı

Bilhassa bayanlar tarafından daha çok tercih edilen aytaşı, regl düzensizliklerine çözüm olmaktadır. Reglinin neden olduğu mini depresyonları önlemekte, agrasif ve huzursuz hissedilmesine engel olmaktadır. Bununla beraber aytaşının bacak ve kas ağrısına da çok iyi geldiği bilinmektedir.

Elmas

Beyin gelişimi için en etkili taşlardan biri olan elmas özellikle hamilelik döneminde kullanılması gereken bir taştır. Bebeğin fizyolojik gelişiminin tamamlanmasına yardımcı olan taş aynı zamanda beyinsel fonksiyonların da rutin şekilde gelişmesini sağlamaktadır.

Aslan burcunun özel taşlarından biri olan elmas aynı zamanda koç burcuna da iyi gelmektedir.

Kalsedon Taşı

Pek çok psikoloğun odasında bulunan kalsedon taşı, insanın ruhsal dengesizliğine çözüm olan bir taştır. Devamlı depresif hissedenlerin daha huzurlu vakit geçirmelerini sağlamaktadır.

Koruyucu özelliği olan kalsedon taşının nazardan ve olumsuzluklardan koruduğuna inanılmaktadır. Bu açıdan bebeklerin odasında muhakkak olması gereken taşlardan bir tanesidir.

Kalsedon taşı, oğlak burcu için önemli taşlardan biridir.

Kan Taşı

Kan taşı eski dönemlerden itibaren özellikle Türk halkının tercih ettiği taşlardan bir tanesidir. Cesaret, kuvvet ve etkileyicilik özelliklerine sahip olan kan taşı, zihinde meydana gelen karmaşıklığı çözüme ulaştırabilmektedir.

Aslan burcunun özel taşlarından biri olan kan taşı bilhassa erkekler tarafından tespih şeklinde kullanılmaktadır.

Safir

Pozitif enerjiye ihtiyaç duyduğunuzda kullanabileceğiniz taşlardan bir tanesi de safir taşıdır. Safir hem rengi hem de duruşu ile samimiyeti, dostluğu temsil etmektedir.

Sadakat taşı olarak da bilinen safir, aşk hayatının en önemli armağanlarından biridir. Aynı zamanda başak burcunun özel taşı olarak da tanınmaktadır.

Aragonit Taşı

Şekerimsi bir görüntüye sahip olan aragonit taşı, çoğunlukla turuncu renkte olmaktadır. Evinizin herhangi bir yerinde dekorasyon amaçlı kullanabileceğiniz bu taş ile hayata bakış açınız yenilenecektir.

Gerçekleri görme, kolay kabullenme fırsatı tanıyan aragonit taşı aynı zamanda kişiliği oturaklı olmayan kişilere de önerilmektedir.

Aragonit taşı tüm burçların evinde olması gereken nadide taşlardan biri kabul edilmektedir.

 Aleksandrit Taşı

Çoğunlukla mor renkte bulunan ve gören herkesi etkileyen aleksandrit taşı, yeni başlangıçlar taşı olarak bilinmektedir. Hayatında yeni sayfa açmak isteyen fakat buna cesaret edemeyenler yanlarında muhakkak aleksandrit taşını taşımalıdır.

Kişinin daha iyi olması, kendini ve hayatını düzene kavuşturması için bu taşın etkili olduğuna inanılmaktadır.

Apatit Taşı

Dil ve diksiyon sorunu yaşayanlar için ilk önerilen taşlardan biri apatit taşıdır. Özellikle kekemelik ve pelteklik için bu taşın etkili olduğuna inanılmaktadır. İnsan, doğası gereği iletişimle var olmaktadır. İletişim kurma sıkıntısı yaşayan herkesin üzerinde apatit taşı taşıması gerekmektedir.

Apatit taşının ölüm korkusunu yenmeye, yası kısa sürede atlatmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Aquamarine Taşı 

Aquamarine, görme duyusunu karşılayan bir taştır. Bu nedenle gözleriyle ilgili sıkıntısı olanların her gece aquamarine taşını gözlerinin üzerinde 10 dakika bekletmesi gerekmektedir. Bu şekilde görme duyusu daha kuvvetli çalışacaktır.

Aquamarine taşı ruhta dinginliği, sakinliği ve huzuru sağlar. Bu açıdan balık burcu için önemli kabul edilen taşlardan bir tanesidir.

Yıldız Taşı

Hayatının yolunda olmadığını, şansıyla başının dertte olduğunu düşünenler için yıldız taşı şifa olacaktır. Bol şans taşı olarak da bilinen yıldız taşı, kişinin üzerinde taşıması gereken taşlardan bir tanesidir. Bu nedenle bilhassa kolye versiyonu bayanlar tarafından sık sık kullanılır.

Para kazanma konusunda şanssız bir süreçten geçiyorsanız yıldız taşına ihtiyacınız var demektir. Her sabah uyandığınız gibi bir saat yıldız taşını yanınızda bulundurmalı, güne öyle başlamalısınız. Kısa sürede şansınızı açacaktır.

Kum taşı olarak da bilinen yıldız taşı, şans talep eden balık burcu için özel bir taştır.

Amazon Taşı

Düşüncelerini netleştirmeye ihtiyacı olan bireyler tarafından kullanılan amazon taşı daha çok iş yerlerinde bulunmalıdır. Yeni fikirlere, berrak düşüncelere ihtiyaç duyulduğunda amazon taşının etkisi büyük olmaktadır.

Amazon taşı tansiyon ve kalp hastalarının kendilerini daha iyi hissetmesini sağlamaktadır. Kan dolaşımı ve vücudun temizlenmesi açısından amazon taşını taşımanız önemlidir.

Amazon taşı akrep burcuna şifa olan taşlardan bir tanesidir.

Azurit Taşı

Günün başlangıcını meditasyon yaparak açmak isteyenler, azurit taşını kullanabilirler. Azurit taşı özellikle rahatlama ve meditasyon merkezlerinde sıkça karşılaşacağınız bir taştır. Huzur bulmanızı, düşünme kabiliyetinizi arttırmanızı, düşüncelerinizde net olmayı sağlayacaktır.

Eklem ve kas ağrısı için şifalı olduğuna inanılan azurit taşının vücudun dengesini sağladığına inanılır.

Tüm avantajları düşünüldüğünde azurit taşının akrep burcuna çok iyi geldiği görülmektedir.

Krizokol Taşı

Dış görünüşüyle dünyayı anımsatan krizokol, özel taşlardan bir tanesidir. İnsanın vücudunda dolaşan negatif enerjiyi emme gücü olduğuna inanılan bu taşın, tek parça halinde vücutta taşınması gerektiğine inanılmaktadır. Bu özelliği ile krizokol taşımak isteyenler tek başına kolye ucu ya da küpe halinde kullanabilmektedir.

Sitrin Taşı

Metabolizmasını hızlandırmak isteyenlerin taşı olan sitrin özellikle kilo vermek için uygun bir taştır. Tokluk hissinin yanı sıra vücutta yağ yakımını hızlandırdığına inanılmaktadır.

Sindirim sisteminizin rahatlamasını sağlayan sitrin taşı, mide sorunlarını engeleme özelliğine sahiptir. Bilhassa ülser ve reflü gibi hastalıklara şifa olabilmektedir. Bunun yanında zihinsel fonksiyonlarınızın gelişmesi ve düşünce hızınızın iki katına çıkmasını da sağlamaktadır.

Sitrin taşı, tüm burçlar için ortak özelliğe sahip bir taştır. Herkeste özgüven arttırma gibi bir etkiye sahiptir.

Mercan Taşı

En özel taşlar listesinde ilk sıralarda yer alan mercan taşı bayanlar tarafından en sevilenlerden biridir. Bilhassa doğrum kolaylaştırma etkisi olduğu için binlerce bayan tarafından tercih edilmektedir.

Çocuk doğurma, ağrı ve sancıları hafifletme, doğan çocuğu benimseme konusunda mercan taşı çok etkilidir.

Kötü düşünceleri, korkuları ve endişeleri vücuttan uzak tutan taş bu konuda meşhur olan balık burcuna iyi gelmektedir. Balıkların evlerinin bir köşesinde muhakkak mercan taşının bulunması gerekmektedir.

Florit Taşı

Birçok rengin bir arada bulunduğu florit taşının, olumlu enerji yaydığına inanılmaktadır. Vücudunuzda stres nedeniyle kasılmalar oluşursa florit taşı ile masaj yapabilirsiniz. Bu şekilde hem dinlenir hem de sağlığınızı koruyabilirsiniz.

İyiliğe odaklanmanızı sağlayacak olan florit taşı, kendinizi bulunduğunuz yerde daha sağlıklı ve zinde hissetmenizi de mümkün kılacaktır.

Hematit Taşı

Grimsi bir renge sahip olan hematit taşı, ayak sağlığı açısından önemli bir taştır. Çıkık ve kırıklarda hematit taşının faydası olduğuna inanılmaktadır. Bununla beraber kan basıncını düşüren taş, tansiyonu dengeleme özelliği taşımaktadır.

Yay ve ikizler burcunun uğurlu taşları arasında kabul edilen hematit, gün içinde yarım saat üzerinizde taşıyıp pozitif enerji kazanabileceğiniz bir taştır.

Garnet Taşı

İnsan doğasının yapısını korumasını sağlayan garnet taşı, natürel ortamları arttırmaktadır. Mavi ve yeşilin yoğun olduğu yerlerde bulunan taşın, insana huzur verdiği bilinmektedir. Bunun yanında garnet taşı sayesinde akciğer, karaciğer gibi iç organlar sağlığını korumaktadır. Bu açıdan özellikle akciğer kaynaklı solunum hastalıklarının oluşmasına engel olmaktadır.

Yüksek derecede koruyucu taş olarak bilinen garnet, çevrenizde bulunan tüm kötülüklerden korunmanızı da mümkün kılacaktır.

İkizler ve kova burcunun özel taşları arasında kabul edilmektedir.

Labradorit Taşı

Madde bağımlısı olanların tedavisinde kullanılan labradorit, kişinin bağımlılığını aşması için kullanılmaktadır. Psikolojik tedavilerin önemli bir parçası olan bu taşı evinizden ayırmamalısınız. Bu şekilde bağımlılığınızın kısa süre içerisinde son bulduğunu fark edebilirsiniz.

İçsel kuvvet ve kişinin kendine olan inancını arttıran labradorit taşı, özgüven kazandırmak için de oldukça etkilidir. Bu özelliği ile özellikle terazi ve akrep burcuna uğurlu gelmektedir.

Lacivert Taşı

Lacivert taşı, içsel huzuru sağlayan özel taşlardan biridir. Özellikle dürüstlüğün sembolü olduğu için armağan edilen taşlar listesinde yer almaktadır. Vücutta baş ağrısına neden olan tüm hastalıklara iyi gelen bu taş aynı zamanda kişinin kendini motive etmesine de yardımcı olmaktadır.

Lacivert taşı ile kısa sürede içsel dünyanızı boşaltıp daha rahat düşündüğünüzü fark edebilirsiniz.

Krisopraz Taşı

Aşk acısı taşı olarak bilinen krisopraz, ayrılıklara derman olarak kullanılmaktadır. Kişinin depresif ve tükenmiş hissettiği bu dönemde krisopraz taşı üzerinde muhakkak bulunmalıdır. Bu şekilde birkaç gün içerisinde olduğundan daha iyi hissetmesi sağlanabilir.

Duygusal dengeye kavuşmak için kullanılan krisopraz taşı aynı zamanda daha güler yüzlü, samimi olmanıza da yardımcı olur. Üstelik vücut kaslarında biriken gerginlikten de sıyrılmanızı kolaylaştırır.

Topaz Taşı

Sakin bir hayat isteyenler için topaz en ideal taştır. Huzur ve dinginlik, kişinin ihtiyaç duyduğu tek şeydir. Bu özellikleri ile topaz evinizin bir parçası olabilir. Üstelik birkaç gün içerisinde rahatlıkla etkisini hissettirir.

Ağrı ve acı azaltma etkisi olan topaz taşı, ameliyat sonrasında ya da yaralanmalarda kullanılabilmektedir.

Bakır Taşı

Panik atak hastalarının iyileşmesi için kullanılan bakır taşı, ruhsal hastalıkların pek çoğuna iyi gelmektedir. Aynı zamanda vücudun dinlenmesini ve iskelet sisteminin daha sağlıklı çalışmasını mümkün kılmaktadır.

Bakır taşı özel takı, tespih ve aksesuar yapımında kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra insan doğasına pek çok açıdan iyi geldiği için alternatif tıbbın da başvurduğu bir taştır.

Oniks Taşı

Stresten koruyan taş olarak tanınan oniks taşı, kişinin bünyesini saran olumsuzluklarla mücadele etmesini kolaylaştırır. Bunun yanında geçmişte takılı kaldığınız ne varsa oniks taşıyla tedavi olmanız, yükünüzden kurtulmanız mümkündür.

Oniks taşını uyumadan önce başucunuza koyup meditasyon yapmalısınız. Sinir sisteminizi, kaslarınızı yumuşatıp gerginliğinizden sıyrılmanızı sağlar.

Rodokrozit Taşı

Güzellik taşı olarak bilinen rodokrozit, kişinin daha güzel görünmesine yardımcı olmaktadır. Daha iyi ve mutlu bir enerji sağlayan bu taşla beraber kendinizi daha güzel ve hoş hissedersiniz. Aynı zamanda kendinize yaptığınız haksız eleştirileri de durdurmanıza yardımcı olur.

Rodoktozit taşı böbrek ve cilt hastalıklarına iyi gelmektedir. Bu nedenle evinizde bulunması gereken taşlardan biridir. Rodokrozit, başak burcunun taşlarındandır.

Obsidyan Taşı

Kâbus engelleyen taş olarak bilinen obsidyan, kötü rüyalardan kurtulmanızı sağlayacaktır. Uykusuzluk, devamlı sıçrayarak uyanma ve korkular bu taş sayesinde dağılmaktadır.

Obsidyan bulunan evde uykusuzluk kaynaklı sinir, huzursuzluk, bal ve kas ağrısı olmamaktadır. Aynı zamanda taşın duygusal çöküşlere iyi geldiği bilinmektedir.

Morgarit Taşı

Aşkı temsil eden taşlardan bir tanesi de morgarittir. Saf sevgi, empati ve şefkati bir arada bulunduran taş kişinin gerçek sevgiyi tanımasını sağlar. Bunun yanında morgarit taşı kullanan her bireyin fizyolojik dengesi yerinde olur. Bilhassa iç organlarıyla ilgili hastalıkları olan bireylere morgarit taşı önerilmektedir.

Duygusal ve takıntılı yapıyı iyileştiren morgarit bu açıdan balık burcuna iyi gelmektedir.

Lal Taşı

Tutku ve şehvet taşı olarak bilinen lal, cinsel hayatında sorun yaşayanların taşıdır. Cinsel duyarsızlığa karşı kendinizi korumanızı sağlayan taş ile çift olarak uyumu yakalayabilirsiniz.

Lal taşı, kasık bölgesinde en az 15 dakika bekletildiğinde üretkenliği arttırmaktadır. Bu açıdan bebek sahibi olamayan çiftlere sıklıkla önerilmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM