Morganit Nedir? Özellikleri Ve Faydaları

Morganit Nedir? Özellikleri Ve Faydaları

Beril taş grubunun alt türlerinden biri olan morganit en etkileyici taşlardan bir tanesidir. Estetik görünümü, renkleri ve ışığı ile milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Özellikle bayanlar tarafından kolye ve küpe olarak tercih edilen morganit taşı erkekler tarafından da yüzük olarak kullanılmaktadır.

Zümrüt, akuamarin gibi Beril taş grubunun diğer üyeleriyle bir arada anılan morganit taşının halk arasındaki adı pembe zümrüttür. Oldukça pahalı bir o kadar da şık görüntüye sahiptir.

İçeriğinde bulunan kimyasallar nedeniyle rengi çok farklı olabilmektedir. Görüntüsünün yanı sıra hem fizyolojik hem de psikolojik faydaları bulunan bir taştır. Bu özelliği ile binlerce kişinin hastalıklarına çare olduğu bilinmektedir.

Vücudun sağlıklı bir kan dolaşımına sahip olması, sinir sisteminin daha sağlıklı çalışması için her evde morganit taşının bulunması gerekmektedir.

Morganit Nedir?

Morganit taşı, rengi ve dokusu ile gören herkesi kendine hayran bırakan eşsiz bir taştır. Değerli ve hassas olan bu özel taş, samimiyet ve aşkı temsil etmektedir. Bu nedenle halk arasında kalp taşı olarak da anılmaktadır.

Kalbi yumuşattığı, sevgi enerjisi yolladığı gerekçesi ile bu ismi aldığı bilinmektedir. Bunun yanında insanın daha iyi huylu olmasına yardımcı olduğu için melek huylu taş ismi de verilmektedir.

Morganit, zor ve nadir bulunan taşlardan bir tanesidir. Bu özelliği nedeniyle morganit araştırmaları daha hassas yürütülmektedir.  Çıkarmak kadar işlemek ve kullanıma hazırlamak da bir o kadar zordur.

Morganit Taşının Tarihçesi

Pembe beril taşı olarak da anılan morganit taşı, 20.yy’da keşfedilen genç bir taştır. İlk keşfinin Güney Kaliforniya civarında yapıldığı bilinmektedir.

İlk seferde zümrüt ile eş tutulmuş olsa da kimyasal yapısının daha farklı olduğu ortaya çıkmıştır. Taş bulunduktan hemen sonra George Kunz tarafından taş koleksiyoncusu J.P Morgan’ın ismi verilmiştir. Böylece morganit taşı literatüre geçirilmiştir.

Pembe kuvars ile sık sık karıştırılan morganit taşı ondan farklı olarak biraz daha ışıltılıdır. Pembe safir ile pembe kuvars arasında değerli bir taş olduğunu söylemek doğru olacaktır.  Bir süredir böyle bilinen morganit taşı, son dönemlerin en gözde armağan taşlarından bir tanesidir.

Morganit Taşının Özellikleri

En çok pembe ve şeftali tonlarında bulunan morganit taşı, bu iki renk nedeniyle masumiyeti temsil etmektedir. Hons ölçümlerine göre sertliği 7 civarında olan bu özel taşın hassasiyet gerektirdiği bilinmektedir. Bilhassa şekillendirme konusunda özen istemektedir. Bunun temel nedeni pembesinin saydam olmasıdır.

İçinden hasar aldığında çatlakları rahatlıkla gösterebilen bir taştır. Dikkatli bakıldığında pembe tonlamanın üzerinde beyaz çizgilerinin olduğunu görebilirsiniz.

Ekim ayında dünyaya gelenler için şans taşı olarak bilinen morganit taşı, terazi burcunun özel taşı kabul edilmektedir.

Morganit Taşının Yapısal Özellikleri

Be3Al2Si6O18 + Mn, Fe, Ca, Li formülünden oluşan morganit taşının içerisinde berilyum, silisyum, oksijen ve alüminyum bulunmaktadır. Taşın kendine özgü rengini almasını sağlayan elementler ise manganez ve demirdir. Ayrıca kalsiyum ve lityum içerdiği de bilinmektedir.

Morganit taşı pegmatit kayalıklar arasında keşfedilmektedir. Çoğunlukla lepidolit ve albit içerisinde meydana gelmektedir. Bu birleşim sonucunda matrix ortaya çıkar ve morganit taşı var olur.

Morganit taşının dâhil olduğu kimyasal grup silikattır.

Morganit Taşı Nerelerde Çıkarılır?

Morganit taşının en sık çıkarıldığı yer Madagaskar’dır. Burada değerli ve kıymetli olan morganitlere ulaşılabilmektedir. Bununla beraber Brezilya, Mozambik, Namibya’da da morganit taşlarına rastlamak mümkündür.

Dağınık halde morganit yatağına sahip olan ülkeler arasında Zimbave, Pakistan, İtalya da bulunmaktadır.

Morganit Taşının Fizyolojik Faydaları Nelerdir?

Morganit taşı, solunum yolu hastalıkları için en önemli taşlardan biridir. Kişinin astımdan nefes darlığına kadar yaşayacağı her solunum hastalığına çözüm olabilmektedir. Ayrıca morganit taşını kullanarak daha ferah nefes alabilirsiniz. Ortamda bulunan havayı temizleyen morganit taşı, kişinin bu konuda yaşadığı tüm sıkıntıları sona erdirebilecektir.

Amfizem hastalığı için de birebir olan morganit organlar arasında bulunan hava sorununa çözüm olabilmektedir. Nefes alıp verme konusunda, kullanan herkesin rahat etmesini sağlamaktadır. Bunun için morganit taşını, yatağınızın başucuna koyabilirsiniz.

Morganit Taşı Trioid Bezlerine Etki Eder mi?

Tiroid bezinin sağlıklı ve istenildiği gibi çalışmaması, kişinin baştan ayağa etkilenmesi anlamına gelmektedir. Saçlarınızın güçlü çıkmasından, depresyona kadar pek çok alanda sorun yaratabilen tiroid bezleri, morganit taşı ile kontrol altına alınabilmektedir.

Hormonsal sıkıntılara da sebebiyet verebilen bu bezler, kişinin hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan etkilenmesine neden olmaktadır. Tiroid bezlerinde meydana gelen olumsuzluklar için morganit taşı ile düzenli olarak masaj yaptırabilirsiniz. Böylece vücudunuz kendini kısa süre içerisinde toparlayabilecektir.

Morganit Taşının Psikolojik Faydaları

Morganit taşının koşulsuz sevgi aşıladığı bilinmektedir. Dolayısıyla morganitin bulunduğu evde sevgi, anlayış ve hoşgörü hâkimiyeti vardır. Bununla beraber duyguları dengeleme konusunda morganit taşının etkisi oldukça büyüktür. Özellikle ayrılık acısı, ölüm yası gibi travmalarda morganit taşının dengeleyici etkisi bulunmaktadır.

Sinir sisteminin sağlıklı çalışabilmesi için morganit taşından yapılmış kolye kullanabilirsiniz. Ani öfkelenmeler, sinir nöbetleri gibi kendinizi kontrol etmekte zorlandığınız noktalarda morganitten faydalanabilirsiniz.

Morganit taşı denildiğinde akla gelen en önemli noktalardan biri oto-kontroldür. Bu sebeple psikolog ve psikiyatri odalarında morganit taşlarının bulunduğunu görebilirsiniz.

İnsanın dönemsel ruh hali dengesizliklerine iyi gelen morganit taşı, ruhunuzu dinlendirmenize yardımcı olacaktır. Bununla beraber kendinizi dinlemenize, düşüncelerinizi berraklaştırmanıza da etki edecektir.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM