Safir Taşı Nedir? Özellikleri Ve Faydaları

Safir Taşı Nedir? Özellikleri Ve Faydaları

Çoğunlukla bayanların hayran olduğu safir hem rengi hem de görüntüsü ile muhteşem bir taştır. Kullanan pek çok insan üzerinde olumlu etkileri olduğuna inanılmaktadır. Bununla beraber şifa kaynağı olduğu bilinmektedir. Vücutta yer alan bazı hastalıklar safir taşı sayesinde kontrol edilebilmektedir.

Doğada kendiliğinden oluşan ve bulunan nadir taşlar arasında yer alan safir en değerli taşlardan bir tanesidir. Bu özelliği nedeniyle safir çıkarılan yerler koruma altına alınmış, dikkat ve özenle çalışmalar yapılmıştır.

Aksesuar dışında evinizde dekorasyon ürünü olarak kullanabileceğiniz safir taşı, bulunduğu yerden tüm eve istenilen enerjiyi yayacaktır. Bu nedenle safir alırken size katkılarını araştırıp öğrenerek almanızda fayda vardır. Hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Safir Taşı Nedir?

Korund taş kümesinin elemanlarından biri olan safir, yakut ile aynı taş sınıfına dâhildir. Renk ve sertlik açısından farklılık gösterdiği diğer taşlardan değer açısından da ayrılmaktadır.

Pek çok çeşitli renkte olabilen safir taşı, ışıltısı ve aydınlık görüntüsü ile gören herkesi kendine hayran bırakmaktadır. Dünyanın birkaç noktasında çıkarılan bu taşın en önemli noktası Hindistan’dır.

Hindistan’da çıkarılan safir en kıymetli safirdir. Bu nedenle büyük firmalar ithalatlarını Hindistan üzerinden yapmaktadır.

Safir Taşının Özellikleri Nelerdir?

Safir taşı, yeryüzünde elmastan sonra kıymetli kabul edilen ikinci önemli taştır. Mohs ölçeğine göre sertliği de elmastan hemen sonra gelmektedir. Ölçüsü 9 olarak tespit edilmiştir. Isıya ve baskıya dayanıklıdır. Bu derece özel olması safiri diğer taşlardan kıymetli kılmıştır.

Çoğunlukla mavi renkli beyaz damarlı olan safir taşı bunun yanında pek çok renkte görülebilmektedir. Safirde bulunmayan tek renk kırmızıdır. Hangi renk olursa olsun kendini son derece canlı göstermektedir. Bu özelliklere sahip olduğu için kolye, küpe ve özellikle yüzüklerde çokça tercih edilmektedir. Safir, ışığın kırılmasını muhteşem renklerle yansıtmaktadır.

Safir Taşının Tarihçesi

Safir taşı en eski tarihlerden itibaren bilinen değerli taşlardan biridir. Keşfedildiği günden bu yana paha biçilemeyen değerler arasında yer almıştır. Özellikle Batı medeniyetlerinde koruyucu tılsım olarak kabul edilen safir taşı, kraliyet ailelerinin üzerinde bulunmuştur. Takılarının yanı sıra kılıçlarında da safir detayları yer almış, bu şekilde kendilerini koruyacaklarına inanılmıştır.

Safir taşı Osmanlı Devleti zamanında da kullanılan taşlar arasındadır. Padişahların hemen hepsinde safirden yapılmış özel yüzükler bulunmuştur. Bununla beraber dinlerle bağdaştırılmış olan safir taşı, Hristiyan âleminde papalığı temsil eden taş olmuştur.

Safir Taşı Nerelerde Çıkarılmaktadır?

Safir taşının en sık çıkarıldığı yer Hindistan’dır. Üstelik Hindistan’da dünyanın en kıymetli safir taşları yer almaktadır. Bununla beraber Tayland ve Sri Lanka da safir taşının çıkarıldığı noktalardır.

Afganistan, Brezilya, Rodezya’da da safir taşı yatakları bulunmaktadır. Dünyanın pek çok noktasında çıkarılan safir taşı, rengi ve yapısına göre değerlendirilmektedir.

Afganistan ve Pakistan da bu açıdan safir madenlerine sahip ülkeler arasında yer almaktadır. Bu noktalarda çıkan safir taşları son derece kıymetli kabul edildiği için ithal edilmektedir.

Safir Taşının Fizyolojik Faydaları Nelerdir?

Safir taşının insan fizyolojisine en büyük katkısı kalple ilgilidir. Kalp yorgunluğu, kapakçık sorunu olan kişiler için önerilen değerli taşlardan biridir. Bununla beraber kalbin kan pompalamasına bağlı olarak ortaya çıkan kan hastalıkları da safir taşı ile iyileştirilebilmektedir.

Safir taşını uyuduğunuz odada kendi yatağınızın başucuna bırakmanız gerekmektedir. Taşın solunuzda kalması, istediğiniz çözüme ulaşmanızı sağlayacaktır. Bununla beraber metabolizmayı hızlandıran safir taşı, hızlanan metabolizmaya bağlı olarak kalbin gücünü arttıracaktır. Safir taşı bulunan odada kalbiniz kardiyo çalışmış gibi güçlü ve sağlıklı olacaktır.

Safir Taşı Böbreklere İyi Gelir mi?

Safir taşının güven verdiği noktalardan bir tanesi de böbreklerdir. Böbreklerde ağrı ve sancıya neden olan enfeksiyon, kum, iltihap gibi sorunlar safir taşı ile dağılabilmektedir.

Her gece uyumadan önce safir taşını böbreklerinizin üzerine sıcak havlu ile kapatmalısınız. Enerjisinin sizi iyi edeceğine, ağrınızı alacağına inanmalısınız.

Safir taşı bilhassa kum dökme aşamasında çekilen ağrılara iyi gelmektedir. Kişinin acıyla hareket etmesini engelleyerek sakinleşmesini sağlamaktadır.

Safir Taşı Salgı Bezlerine İyi Gelir mi?

Safir taşının vücuda iyi geldiği noktalardan bir tanesi de salgı bezleridir. Özellikle tiroitle ilgili sorun yaşayanlar için safir önerilmektedir. Safirin tiroitlerin neden olduğu sinirsel sorunlar dışından hormonsal problemlere de iyi geldiğine inanılmaktadır. Bu özelliği nedeniyle safiri üzerinizde taşımanızın faydasını muhakkak görürsünüz.

Salgı bezlerinin psikoloji ile doğrudan ilgisi vardır. Kişinin sinir sistemi üzerinde meydana gelecek sorunlar, safir taşıyla aşılabilecektir. Bunun için küçük de olsa gerçek safir taşlarını yanınızda bulundurmanız yeterli olacaktır.

Safir Taşının Psikolojik Faydaları Nelerdir?

Safir taşının bilinen en güzel faydası özgürlük hissi vermesidir. Kişiye kendini iyi, güçlü ve bağımsız hissettiren bir yapısı vardır. Enerjisiyle çevresinde olumsuz fikirlere kapılanlara yardımcı olan safir taşı, aşta da pozitif fikirlere yönelmenizi sağlar. Bu bakımdan safirin karşılığı sadakat ve güvendir. İkisi partnerinize olan aşkınızı arttıracaktır.

Sezgileri kuvvetlendirme etkisi olan safir taşının özsaygı enerjisi verdiği bilinmektedir. Böylece kişi herkesten önce kendine, kendi karakterine güvenecektir. Bu taş sayesinde özellikle bayanların kendilerine olan inançları artmaktadır.

En eski dönemlerden bugüne dinlerle doğrudan ilişkilendirilen safir taşı, kişinin inancını arttırmaktadır. İnandığı dine güvenini arttırıp kendini daha güvende hissetmesini sağlamaktadır.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM