Küçük Mutfakların Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı?

Küçük Mutfakların Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı?

Küçük mutfaklara her zaman dezavantajlı gibi yaklaşılmıştır ama doğru dekore edildiğinde oldukça kullanışlı olabilirler. Üstelik küçük ve iyi organize edilmiş bir mutfak çoğu zaman derli toplu görünecek ve zaman kazandıracaktır. Dağılsa bile kolayca toplanabilen küçük mutfağınızı hem zevkinize göre hem de modaya uygun olarak gayet kullanışlı bir şekilde dizayn edebilirsiniz.

Küçük mutfaklarda kurtarıcı olacak olan doğru dolap kombinasyonları ve mutfak için pratik eşyalardır. Mutfağı küçük olanların eşya seçiminde dikkatli olması da oldukça önemli. Fazla ve abartılı mutfak eşyası sizi zora sokacağından kendinizi bu anlamda sınırlandırmanızda yarar var. Önerilere uygun hareket ederseniz küçük mutfağınızda vakit geçirmenin sandığınız kadar kötü olmadığını fark edebilirsiniz.

Küçük Mutfaklar için Dolap Modelleri

Küçük mutfakları olanlar dolap yaptırırken kendilerini model konusunda kısıtlamamalılar. Eğer evinizin duvarları yüksekse boy avantajından yararlanabilirsiniz. Yüksek duvarlara uzunca dolaplar yaptırırsanız mutfak malzemelerinin düzenli şekilde yerleşmesi için alan kazanmış olursunuz. Küçük mutfaklarda dolap kapaklarının açılması için zeminden büyükçe bir alan bırakılması gerekebilir. Bu nedenle mümkünse sürgülü kapaklar tercih etmeli ya da açık raflar kullanmalısınız.

Çekmece açılacak alan olmadığında mutfak dolaplarında çekmece kullanmak avantajsız olacaktır. Bunun yerine yine raflar kullanılarak kullanışlılık sağlanabilir. Küçük mutfaklarda dolapların kapak kısımları bile değerlendirilmelidir. Kapak içlerine malzemeler koyabileceğiniz ince depolama alanları oluşturabilirsiniz.

Küçük Mutfaklar için Masa Seçimi

Küçük mutfaklara masa koyulması genellikle önerilmez ama masa koymak zorundaysanız uygun modelleri tercih edebilirsiniz. Hem tezgah hem masa olarak kullanabileceğiniz bar tipi alanlar oluşturabilirsiniz. Üzerinde çekmece ve benzeri fonksiyonlar olan küçük masaları tercih edebilirsiniz. Küçük mutfaklar için en ideal masa modellerinden birisi de açılıp kapanan masalardır. Duvara doğru kapanarak tamamen gizlenen modelleri ya da doğrudan kapanıp duvara yaslanan modelleri tercih edebilirsiniz.

Küçük Mutfaklar için Sandalye Seçimi

Küçük mutfaklar için sandalye alırken kaba olmayan modeller tercih etmelisiniz. Açılıp kapanabilen sandalyeler daha ideal olacaktır ama bar tipi, arkası olmayan, masanın altına yerleştirebileceğiniz modelleri de kullanabilirsiniz. Sandalye modelinin kolay temizlenebilir olması da dar alanlarda işinizi kolaylaştıracaktır.

Küçük Mutfakların Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı?

Küçük mutfakların dekorasyonunu yaparken her bir maddeyi birbiriyle bağlantılı olarak değerlendirmelisiniz. Ayrı ayrı yerlerden alışveriş yapmak yerine mutfağın çizimi üzerinden yerleşim görebileceğiniz ve ustalıkla çalışabilecek bir yerden alışveriş yapmalısınız. Dekorasyonu yaparken mutfağınızın küçük olmasına üzülerek aksesuarlardan vazgeçmemelisiniz. Mutfak dekorasyonunda açık renk tonlarını tercih etmeniz ortamı aydınlık ve ferah gösterecektir.

Küçük Mutfaklar için Pratik Çözümler

Küçük mutfaklarda eliniz ayağınız olacak küçük pratik çözümleri mutlaka kullanmalısınız. Buzdolabı yanına ince bir dolap, tezgaha asılan baharatlıklar, raf içi bölme araçları tercih edebilirsiniz. Günümüzde birçok yerde mutfakta işinizi kolaylaştıracak pratik araçların satışı yapılmaktadır. Dolabın içine yerleştirilen baharat raflıklarından da kullanabilirsiniz. Üst dolap ile tezgah arasına kalan duvarı bu tür ürünlerle değerlendirebilirseniz akıllıca olacaktır.

Küçük Mutfaklar için Nasıl Beyaz Eşyalar Tercih Edilmeli?

Küçük mutfaklarda en çok yeri kaplayan beyaz eşyalar doğru tercih edilirse hem mutfağı daraltmaz hem de kullanışlı olabilir. Mutfakta en geniş alana ihtiyaç duyan buzdolabını alırken iki kapaklı olanlardan uzak durmalısınız. Tek kapılı, ince ve uzun dolaplar ideal olacaktır. Dolabın enlemesine değil; uzunlamasına yüksek olması daha uygun olacaktır. Ocak ve fırın seçiminde tercihiniz ankastre ürünlerden yana olmalı. Fırınlı ocaklar için ayrıca bir alan oluşturmak yerine ocak ve fırını tezgaha entegre edebilirsiniz.

Ciddi anlamda alan sıkıntınız varsa küçük bulaşık makinelerinden ve buzdolaplarından tercih edebilirsiniz. 3-4 kişilik bir aile için yeterli gelmeyecek bu ürünleri en son seçenek olarak değerlendirmelisiniz. Diğer küçük beyaz eşyalar için de pratik çözümler düşünmelisiniz. Mikrodalga fırın, fırın gibi eşyaları dolaplara entegre ederek hem alandan kazanabilir hem şık bir görüntü elde edebilirsiniz.

Küçük Mutfakta Aksesuar Kullanılır mı?

Mutfakta kullanılacak halı, havlu, çerçeveler, perdeler aksesuar seçenekleridir. Tezgah önü camınız varsa jaluzi, stor gibi perdelerden kullanmanız doğru olacaktır. Boydan ve geniş bir camınız varsa perde seçerken rahat davranabilirsiniz. Mutfakta uzun ince bir iki ayna kullanmak mekana derinlik kazandırarak ortamın büyük görünmesine katkı sağlar.

Halı kullanmak için muhtemelen çok geniş bir alana sahip olmayacaksınız. Yine de küçükte olsa bir halı kullanmak isterseniz; ince uzun yolluk tipi halıları tercih edebilirsiniz. Orta alanda yeriniz varsa yuvarlak kilim tipi halılar ideal olacaktır.

Mutfaktaki köşeleri raflarla değerlendirirseniz; çerçeveler, kitaplar ve dekoratif ürünleri buralara yerleştirebilirsiniz. Havlular için fırın kulplarını, dolap kapaklarını kullanabilir ya da yeriniz varsa duvara küçük bir havluluk monte edebilirsiniz.

Küçük Mutfaklarda Boya Seçimi Nasıl Olmalı?

Küçük mutfaklarda boya yapılırken tercih edilecek renkler açık tonlarda olmalıdır. Canlı ve koyu renkler, mutfağın daha dar görünmesine neden olabilir. Mutfağın genelini açık tonlarda boyadıktan sonra küçük bir iki alana duvar kağıdıyla hareketlilik katabilirsiniz. Boya ile birlikte mobilyalar ve mutfak dolapları da açık renklerde olursa küçük mutfağınız daha geniş görünebilir.

Duvar boyasının yanında zeminin de açık renklerde olması doğru olacaktır. Mutfakta düz duvar boyası tercih etmeniz daha uygundur. Eski tip fayanslı mutfaklar artık tercih edilmemektedir. Bunun yerine tezgah arkası için daha modern seçenekler vardır. Fayans milimlik de olsa ortamın daralmasına neden olacaktır.

Küçük Mutfaklarda Duvarlar Nasıl Değerlendirilmeli?

Duvarları değerlendirmenin en doğru yolu kompakt dolaplardır. Mutfak dolaplarına ek olarak yaptıracağınız bu dolaplar eşyalarınızı fazlasıyla toparlayacaktır. Dolap kullanmak istemezseniz duvar raflarından tercih edebilirsiniz. Raflara asılabilir mutfak objelerini yerleştirerek kendinize düzen oluşturabilirsiniz. Asılı olan mutfak gereçleri, yığılmadan duracağından fazla hasar görmeden uzun vadeli olarak kullanılabilirler.

Geniş raflar yerine ince rafları duvara monteleyerek bardaklarınızı yerleştirmek için de kullanabilirsiniz. Mıknatısların tutabileceği parçaları duvara monte ederseniz; bıçakları, makasları buraya yerleştirebilirsiniz. Duvarların bu şekilde değerlendirilmesi kalabalık bir görüntüye neden olabilir ama düzenli kullanırsanız; duvarlar en kullanışlı alanlar olacaktır.

Küçük Mutfaklarda Aydınlatma Nasıl Yapılmalı?

Küçük mutfağınızın aydınlatmasını özenle dizayn etmezseniz; tüm çabalarınız boşa gidebilir. Dekorasyon için o kadar zaman ve emek vermişken aydınlatma konusuna da hassasiyetle yaklaşmalısınız. Mutfağın aydınlık görünmesini sağlayacak iyi bir aydınlatma olmazsa olmazdır.

Mutfakta geniş bir pencere yoksa aydınlatma konusuna daha fazla özen gösterilmelidir. Geniş ve etkili bir tavan lambası mutlaka kullanılmalıdır. Bunun yanında karanlık alanlar ve köşeler hala varsa buralar için de ek aydınlatma yöntemleri kullanılmalıdır. Yer varsa lambader, duvar lambaları, dekoratif ışıklı mumluklar işinizi görebilir.

Küçük Mutfaklarda Kapı Kullanılır mı?

Mutfaklarda kapı kullanılmasını birçok kişi tercih eder ama  küçük mutfaklar kapı gereksiz bir alan işgal edecektir. Kapının açılması için gerekli olan alan daha kullanışlı bir şekilde değerlendirilebileceğinden mutfak kapısını ortadan kaldırmanız daha doğrudur. İlla ki kapalı dursun istersen sürgülü pervazlar, yukarıdan asılan boncuklar tercih edebilirsiniz. Evde ciddi bir tadilat yapmanız mümkünse ve imkanınız varsa ince kapılardan kullanabilirsiniz. Mutfağı daha geniş bir hale getirmek için varsa mutfak balkonundan yararlanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM