Potasyum İçeren Besinler Nelerdir?

Potasyum İçeren Besinler Nelerdir?

Potasyum içeren besinler, vücuttaki elektrolit dengesinin sağlanması için oldukça önemlidir. Vücudun, tüm sistemleri üzerinde doğrudan ve dolaylı olarak etkisi bulunur. Başta dolaşım ve sinir sisteminin sağlığı için, günlük beslenme programınıza mutlaka potasyum içeren besinleri eklemelisiniz.

Vücuttaki sıvı ve elektrolit dengeyi koruyabilmek için olmazsa olmaz olan potasyum, vücutta eksikliği görüldüğünde ciddi sorunlarla karşılaşılabilecek bir mineraldir. Kas ve sinir sisteminde büyük öneme sahiptir. Düzensiz beslenme sonucunda potasyum eksikliği yaşandığı takdirde kalp problemleri ve dolayısı ile dolaşım bozuklukları, solunum problemleri ortaya çıkabilir. Uzun süreli mide bulantısı ve kusma sonucunda ölüme kadar gidebilir.

Potasyum, birçok besinde yer almaktadır. Sağlıklı beslenme dengesini oluşturabilmek amacıyla hangi besinlerin potasyumca zengin olduğu öğrenilmeli ve mutlaka günlük beslenme programına mutlaka eklenmelidir.

Fasulye Potasyum Deposudur

Vücudun ihtiyacı olan besinlerin, vitamin ve mineral bakımından zengin olması gerekmektedir. Herhangi bir eksiklik durumunda sorunlar, bağışıklık sistemi ile başlayıp çok büyük problemlere kadar uzanmaktadır. Tüketilmesi gereken besinlerde aranacak önemli maddelerden biri de potasyumdur.

Özellikle kuru fasulye içinde yoğun olarak bulunan potasyum, günlük ihtiyacınızı karşılamaya yetecektir. Bir bardak haşlanmış kuru fasulye içinde yaklaşık 1004mg potasyum bulunmaktadır. Günlük tüketilmesi gereken potasyumun yaklaşık 3,5 gram olduğunu düşündüğünüzde kuru fasulyenin oldukça besleyici olduğunu görebilirsiniz.

Bilhassa adzuki, soya, lima, barbunya ve pinto fasulyelerde potasyum değeri, ciddiye alınacak kadar yüksektir.

Patates, Kabuğu ile Potasyum Barındırır

Patates, toprak altında yetiştiği için kabukları soyularak tüketilir. Bilinmelidir ki potasyum alabilmek için patatesi kabuğu ile tüketmek çok daha sağlıklıdır. Kabuklu pişirilmiş olan patates, 1bardakta 839 mg potasyum içerir. Orta boy haşlanmış kabuklu patateste ise yaklaşık 542mg potasyum bulunmaktadır.

Birçok besinden çok daha fazla potasyuma sahip olması, eksiklik yaşayanlar için sıkça önerilir. Karbonhidrat bakımından yoğun olan sebzeyi, diyabet hastalarının dikkatli tüketmesi gerekmektedir. Günde bir patatesten fazlası zararlı olacaktır.

Potasyum İhtiyacı İçin Kışın Ispanak Tüketin

Gün gün potasyum alımı yapmanız gerekirse tüketebileceğiniz sağlıklı besinlerden biri de ıspanaktır. Koyu yeşil yapraklı sebzelerde yoğun olarak bulunan potasyumu, bu sebzeler arasında en çok ıspanaktan alırsınız. 180 gram yani bir bardak haşlanmış ıspanak içerisinde yaklaşık 839 mg potasyum bulunmaktadır.

Ciddi eksikliklerde hızlı potasyum yüklemesi yapmanız gerekirse ıspanağı rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Bilhassa emzirme döneminde, ne kadar ıspanak tüketirseniz potasyum ihtiyacınızı o kadar karşılamış olursunuz.

Somon Balığı Potasyuma Destek Veriyor

Yalnızca baklagiller ya da sebzelerde potasyum aramak çok doğru değildir. Et ve et ürünlerinden de potasyum desteği alınabilir. Bunun en güzel kanıtı da somon balığıdır. Kişinin potasyum ihtiyacının %13-14lük kısmını somon balığı rahatlıkla karşılayabilir. 100 gram somon balığı tüketmeniz durumunda vücudunuza 460mg potasyum girecektir. 100 gram sizin gün içinde almanız gereken potasyumun %13 lük kısmını karşılayacaktır. Ne kadar fazla yerseniz potasyum değeriniz o kadar fazla yükselir.

Muz, Potasyum İhtiyacınızı Karşılayacaktır

Hemen her şeyin yanında severek tüketilen meyvelerden biri olan muz, potasyum ihtiyacınıza da cevap vermektedir. Lifli bir yapıya sahip olması, vücudun birçok sistemine fayda sağlamakla birlikte potasyum alımını da kolaylaştırır. 100 gram muz yediğinizde yaklaşık 360mg potasyum almaktasınız. Tükettiğiniz 100 gram, sizin gün içinde almanız gereken potasyumun %10luk kısmını oluşturur.

Yeşil Yapraklılardan Bir Diğeri: Brokoli

Koyu yeşil yapraklı hemen her sebze, potasyum madenidir. Bu yüzden olabildiğince haşlayarak yenmelidir. Haşlanarak tüketilen sebzelerin besin değeri daha kalıcıdır. Brokoli de yeşil yapraklı potasyum madenlerinden biri kabul edilmektedir. Bilhassa su buharında pişirildiğinde gün içinde alınması gereken potasyumun bir miktarını karşılamaya yetecektir.

100 gram brokolinin içinde yaklaşık olarak 315 mg potasyum bulunmaktadır. 315mg potasyum demek, sizin günlük almanız gereken potasyumun % 9’u demektir. Biraz fazlaca tükettiğinizde ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayacaktır.

Domates, Potasyum Konusunda Oldukça Besleyici

Domates tüketimi konusunda, bilinmesi gereken bazı önemli noktalar var. Bu noktalardan ilki, domatesin hormonsuz olması gerektiğidir. Özellikle kanserle savaşma konusunda en çok ihtiyaç duyulan besinlerden biri olan domates, mevsimi dışında hormonlu tüketilirse yarardan çok zarar verir. Zamanında yendiğinde pek çok vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayacaktır. Bu ihtiyaçlardan biri de potasyumdur. Potasyum almak isteyenler gün içinde domatese ağırlık verebilirler. Ne kadar organik domates yerseniz o kadar potasyum depolarsınız.

100 gram domates içerisinde yaklaşık olarak 240mg potasyum bulunmaktadır. Bu potasyum miktarı, sizin gün içinde ihtiyaç duyduğunuz potasyumun %6sını karşılamaktadır. Bu yüzden hem organik hem de çokça tüketilmeye özen gösterilmelidir. 

İki Şekilde de Potasyum Deposu: Kuşkonmaz

Gerek çiğ gerekse pişirilerek tüketilebilen yeşil sebzelerden kuşkonmaz, potasyum konusunda oldukça faydalı bir sebzedir. Daha çok salatalarda ve çorbalarda tüketilen sebzenin besleyici değerinin daha kalıcı olması için çiğ tüketilmesi uygundur.

Potasyum değeri yüksek olan kuşkonmaz, düzenli olarak tüketildiğinde değerlerinizde hızla yükseliş meydana getirecektir. 100 gram kuşkonmazın içinde yaklaşık 225 mg potasyum bulunmaktadır. Bu da sizin gün içinde almanız gereken potasyum ihtiyacınızın %6sı demektir. Bu ihtiyacınızı, düzenli kuşkonmaz yiyerek karşılayabilirsiniz.

Karalahananın da Beyaz Lahananın da Potasyum Değeri Yüksektir

Hem beyaz lahana hem de karalahana, potasyum içeriği yoğun olan besinlerdir. İkisini de çiğ ya da pişirerek tüketebilmek mümkün. Ancak çiğ tüketim, gaz sancısı yarattığı için pişirerek kullanmak daha uygun olacaktır.

Karnabahar grubuna dâhil olan lahana, potasyum içeriği ile oldukça besleyici kabul edilir. 100 gram lahananın içinde 196 mg potasyum bulunmaktadır. Gün içinde ihtiyacınız olan potasyumun %5lik dilimini lahanadan almanız mümkün.

Yoğurt ve Potasyum

Potasyum yalnızca sebzelerde değil, süt ve süt ürünlerinde de bulunmaktadır. Buradan yola çıkarak potasyum yoğunluğu en fazla olan süt ürününün, yoğurt olduğu dikkat çekmekte. Yoğurt, koyu yeşil yapraklı sebzeler kadar olmasa da potasyum değeri konusunda oldukça iyi bir durumda. 100 gram yoğurt tükettiğinizde yaklaşık 150mg potasyum almış olursunuz. Bu da gün içinde almanız gereken potasyumun %4lük kısmını oluşturur. Düzenli tüketmeniz durumunda, dengeli bir şekilde ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Kuru Kayısı, Potasyum Değeri Yüksek Besinlerdendir

Sebzeler, balıklar, süt ve süt ürünleri dışında diğer besinler arasından potasyum değeri en yüksek olanlardan biri kuru kayısıdır. Kuru kayısı, içinde ciddiye alınacak kadar potasyum değeri taşır. 10 tane kuru kayısı tükettiğinizde vücudunuz yaklaşık 815 mg potasyum alacaktır. Bu da sizin günlük potasyum ihtiyacınızın %20 sini karşılamaktadır.

Kuru kayısının yanında bir bardak kuru üzüm de tüketirseniz potasyum yüklemeniz çok daha hızlı ilerler. Bir bardak kuru üzüm içinde 1088 mg potasyum bulunmaktadır. İkisinin bir arada kullanılması demek hızlı bir potasyum yükselişi demek.

Havuç Suyunun Mucizevi Etkisi

Potasyum konusunda dert yanan bireylerin tüketebileceği besinlerden biri de havuçtur. Elinize alıp yediğinizde de artış gözlemleyebilirsiniz fakat suyunu içtiğinizde etkisini çok daha rahat hissedeceksiniz. Bir bardak havuç suyunu her gün düzenli olarak içtiğinizde, yaklaşık 20 gün içinde potasyum sorununuz ortadan kalkacaktır.

1 su bardağı havuç suyunun içinde yaklaşık 690mg potasyum bulunmaktadır.

Avokado ile Potasyum Dengenizi Koruyabilirsiniz

Potasyum dengenizi koruyabilmek için ihtiyacınız olan meyvelerden bir diğeri avokadodur. Besin, birçok şeyin yanına yakışır. Bununla beraber tükettiğiniz her 300 gram avokadoda 485mg potasyum elde edersiniz. Bu da günlük ihtiyacınızda ciddi bir denge kurmanıza yardım eder.

Mantar, Yüksek Potasyum İçeriğine Sahiptir

Birçok besine nazaran potasyum konusunda en donanımlı sebzelerden biri de mantardır. Çok fazla türe sahip olsa da hemen hemen her çeşidinde potasyum yükü bulunmaktadır. Mantarın yaklaşık 100 gramı 395 mg potasyuma denk gelir. Bünyenizin ihtiyaç duyduğu potasyum dengesinin karşılanması için yetecektir.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM