İntralipid Serum(Serumla Tüp Bebek) Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

İntralipid Serum(Serumla Tüp Bebek) Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Serumla tüp bebek tedavisi olarak da bilinen intralipid serum tedavisi, uzun süredir denemesine rağmen hamile kalamayanların denediği ve başarı oranı oldukça yüksek bir yöntem. İçeriğimizde Serumla tüp bebek tedavisi nedir? Nasıl uygulanır? Başarı oranları ve fiyatı gibi konuları inceledik.

Uzun yıllar çocuk sahibi olamayanlar çiftler var olan bütün yöntemleri denemektedir. Tüp bebek tedavisi de çocuk sahibi olmak konusunda başarılı yöntemlerden bir tanesidir ama çok kez denenmesine rağmen bazen başarı ile sonuçlanmayabilir. Gerek tüp bebekte gerekse kendiliğinden gelişen hamileliklerde bağışıklık sistemi büyük önem taşımaktadır.

Başarısız tüp bebek tedavilerinde altta yatan birçok neden olabilir. İşte bu nedenlerden bir tanesi de anne adayının bağışıklık sistemiyle alakalıdır. Bağışık sisteminin güçlendirilmesi ile sorun ortadan kalkabilmektedir. Anne adaylarındaki bağışıklık sorunlarına çözüm ihtiyacı bir şekilde oluşmuştur. Serumla tüp bebek tedavisi de bu ihtiyaçtan ortaya çıkmıştır. Serumla tüp bebek tedavisinde kullanılan serum bağışıklık güçlendirici kategorisinde yer almaktadır.

İntralipid Serum Tedavisi Nedir?

Tekrarlayan başarısız tüp bebek uygulamalarına intralipid serum ile bir son vermek mümkündür. Tüp bebek tedavisinin intralipid serum adı verilen bağışıklık güçlendirici serum ile desteklenmesine intralipid serum tedavisi adı verilmektedir. Karmaşık bağışıklık sisteminin gebelikler için ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmış ve bunun üzerine bu tedavi yöntemi geliştirilmiştir.

ABD’de yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bu tedavi yönteminde uygulama anne adayına yapılmaktadır. Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda oluşan tedavi yönteminin fayda ettiği görüldüğünden sık sık kullanılmaktadır.

İntralipid Serum Nedir?

İntralipid serum olarak bilinen ilaç içeriğinde soya fasulyesi yağı, gliserin, yumurta fosfolipidleri bulunmaktadır. Yağ emülsiyonundan oluşan karışım serum şeklinde piyasada bulunmaktadır. Serum temin edilerek tüp bebek tedavisinde kullanılabilmektedir. Serumun en genel kullanım alanı tüp bebek tedavileridir.

İntralipid serumun kullanım alanı aslında farklıdır ama son dönemde tüp bebek ile özdeşleşmiştir. İntralipid serum normalde yoğun bakım hastalarında kullanılmaktadır. Ağızdan beslenemeyen yoğun bakım hastalarına bu ilaç damardan verilir.

İntralipid Serum Tedavisi Nasıl Yapılır?

Serumla tüp bebek tedavisinde asıl işlem yine sıradan tüp bebek uygulamasıdır. Anneye alışama yapıldıktan sonra ya da embriyo nakledildikten sonra intralipid serum uygulaması yapılır. Serumun önerilen kullanım şekli hastanın yağı elimine etme kapasitesine göre belirlenmektedir. Yetişkin kadınlar için bu miktar kilo başına 3 gram olarak belirlenmiştir. Ancak intralipid serum tedavisinde kullanılacak doz miktarıyla ilgili uzman görüşleri de önemlidir.

İntralipid Serum Nasıl Etki Eder?

Bebek oluşumunda genlerin yarısı anneninken kalan yarısı babadan gelmektedir. Babadan gelen bu yabancı genler, annenin vücudu tarafından kabul edilmeyebiliyor. Bağışıklık sistemindeki hücreler bu genleri gömebiliyor. Bağışıklık toleransı olarak tanımlanan bu durumda vücut tolere etmeyi başardığında bebek sağlıklı olarak dünyaya geliyor ama tam aksi durumda gebelik düşük ile sonuçlanıyor. Bu durum tüp bebek tedavilerinin de başarısız olmasına neden oluyor. Aşılanan spermler ya da embriyo anne vücudu tarafından yabancı genlerden dolayı reddedilebiliyor. İntralipid serum içeriğindeki maddelerin etkisi ile anne adayının bağışıklığını baskılıyor ve vücudun bebeği kabul etmesi için çalışıyor.

Serumla Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Serumla tedavi tüp bebekten önce başlanan bir tedavi değildir. Önce tüp bebek tedavisi yapılır ve tedavi başlayınca intralipid serum uygulanmasına da başlanır. Serumun anneye verilmesinde bebeğin kalp atışı duyulana kadar devam edilir. Gebelikte kalp atışının ortalama olarak 5 ila 8 haftalarda duyulduğu varsayılırsa serumla tüp bebek tedavisinin birkaç hafta süreceği söylenebilir. Tedavinin ne kadar süreceğinin değişken olması her gebelikte bebek kalp atışının farklı haftalarda görülebilmesidir.

Kimlere İntralipid Serum Tedavisi Uygulanamaz?

Serumla tüp bebek tedavisi ne yazı ki herkese uygulanamıyor. En sık karşılaşılan alerji çeşitlerinden ikisi soya ve yumurta alerjileridir. İntralipid serum ilacının içinde soya ve yumurta maddeleri bulunduğu için soya ve yumurtaya alerjisi olanlara bu tedavi uygulanamamaktadır. Serumun bunun dışında olumsuz bir yan etkisi görülmemektedir.

İntralipid Serum Tedavisinin Başarı Oranı Nedir?

Anne baba olmak isteyen birçok çift için umut olan bu tedavi yöntemi henüz çok yeni olduğundan başarı oranına dair net bir şey söylenmemiştir. İntralipid serum tedavisi Almanya’da 2013 yılından bu yana uygulanıyor. Türkiye’de ise uygulamaya 2014 yılından itibaren başlanmıştır.

Henüz yeni kabul edildiği için Türkiye’nin her yerinde merkez bulmak olanaksızdır ama sadece İstanbul’da üç dört denemeye rağmen hamile kalamayan anne adaylarının çoğu bu yöntem ile hamile kalmıştır. Oran vermek için kabaca ; tedaviyi denemiş 15 hastadan 12 tanesinin gebe kaldığı söylenebilir.

İntralipid Serum Tedavisi Ne Zaman Yapılır?

Tüp bebek tedavisi anne baba adaylarını ciddi şekilde yıpratmaktadır. Her bir deneme her bir başarısızlık anne baba adaylarını daha çok üzmektedir. Çok sayıda deneme ve uzun yıllar süren tüp bebek tedavisinden sonra artık çözüm olarak serumla tüp bebek tedavisi sunuluyor.

Uzunca bir zaman bekledikten sonra tüp bebek tedavisi yaptırabilen çiftler serumla tüp bebek tedavisi için 3-4 deneme sonrasını beklemesi gerekiyor. Üç dört deneme sonrasında hala gebelikle sonuçlanmayan tedaviler için artık intralipid serum tedavisine geçiliyor.

İntralipid Serum Fiyatı Nedir?

İntralipid serumun 500 ml ölçülü ambalajının fiyatı 20 TL ile 25 TL arasında değişmektedir. Kullanım miktarı hastanın kilosuna göre değişeceğinden bir paketin ne kadar süre kullanılacağı değişmektedir. Tedavinin süresi de kullanım süresini etkilemektedir. Dolayısıyla intralipid serum tedavisinde sadece bir paket serum kullanmak büyük olasılıkla yeterli olmayacaktır. Zaten çok masraflı olan tüp bebek tedavisine bir de intralipid serum tedavisinin bedeli eklenecektir.

İntralipid Serum Tedavisi ile Hamile Kalanlar

Uzun zaman bebek sahibi olmak için beklemiş ama istediğine ulaşamamış çiftlerin ciddi bir kısmı intralipid serum tedavisini denemiştir. Ülkemizde de hızla yayılan tedavi tüm dünyada ciddi bir başarı sağlamıştır. İntralipid serum tedavisini kullanan çiftlerin büyük çoğunluğu bebeğine kavuşmuştur.

Altta yatan başka bir sorun yoksa tedavinin başarısız olma ihtimali oldukça düşüktür. Serumla tüp bebek tedavisinin diğer yan tedavilere oranla daha uygun fiyatlı olması birçok çifti rahatlamıştır. Ciddi bir yan etkisi olmadığından bebek sahibi olmak isteyen çok sayıda çift intralipid serum tedavisini tercih etmiştir.

Serumla Tüp Bebek Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Her şeyden önce serumla tüp bebek tedavisinin fiyatı son derece uygundur. Kullanılan intralipid serumun içeriği çok karmaşık değildir ve dolayısıyla ilaç çok ciddi yan etkilere sahip değildir. İntralipid serum tedavisi diğer alternatiflere göre çok yıpratıcı, can yakıcı değildir ki neticeleri de genelde olumlu olduğundan mutlaka denenmelidir.

İntralipid Serum Tedavisi Nasıl Ortaya Çıktı?

Ülkemizde serumla tüp bebek tedavisinin tanıtımı büyük oranda Dr. Hakan Özörnek tarafından yapılmıştır. Kendisinin yaptığı açıklamalardan tedavinin ortaya çıkışı ile ilgili olarak ABD’de yaşayan Profesör Doktor Carolyn Coulam ismine ulaşılıyor. Doktor Carolyn Coulam ve ekibinin çok titiz ve uzun yıllar süren çalışmaları neticesinde ortaya çıkan tedavi tüp bebek tedavisinde çığır açmıştır.

Amerikalı bilim kadını Carolyn bulduğu bu tedavi yöntemi ile birçok kadının umudu olmayı başarmıştır. Bulduğu tedavi yöntemi çok kısa sürede yayılmış ve başarılarla anılmaya başlanmıştır. Carolyn Coulam, üreme immünolojisi alanında çalışma yapan önemli isimlerden bir tanesidir hatta dünyada bu alanda tek başına önemli bir noktada olduğu söylenebilir.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

4 yorum

  1. İntralipid serum fiyatı gerçekten çok uygunmuş. Abimle yengemin bebekleri olmuyor. Kendilerine bu tedaviden bahsedeceğim.r

    • İntralipid serum ile hamile kalanlardan birisi de benim Yağmur hanım. Uzun süre hamile kalmak istedim ama olmadı. Böylesi kısmetmiş. Mutlaka denemelerini öneririm.

      • Öncelikle gözünüz aydın olsun çok sevindim adınıza. Benim de 5. Denemem olacak. Acaba transfer sonrası ne kadar intralipid serumu kullandınız. Sadece bir paket mi yoksa devam arz edecek şekilde mi kullandınız.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM