Kan Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Kan Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Kan yapan yiyecekler, özellikle kansızlık yaşayan kişilerin sıklıkla tüketmesi gereken yiyecekler arasında yer alıyor. Vücutta farklı nedenlerle ortaya çıkan kansızlık çoğunlukla B12, B9 ya da yetersiz beslenme sonucu görülmektedir. Kişinin doğru besinleri alması yoluyla kansızlığı yenebildiği, kan değerlerini yükseltebildiği bilinmektedir.

Doktorlar tarafından da tavsiye edilen, kan yapan yiyeceklerin yenmesi sonucunda kan değerlerinizin istediğiniz sonuca yükselmesini sağlayabilirsiniz. Sebzeler, meyveler, kırmızı ve beyaz et, baklagiller arasından kan yapan besinlerin seçilip düzenli ve istikrarlı şekilde yenmesi gerekmektedir. Kısa süreli tükettiğiniz bu besinler, istenilen etkiyi ortaya çıkarmaz. Mutlaka düzenli olarak tüketilmeye devam etmesi gerekiyor.

İlginizi Çekebilir: D Vitamini İçerik Besinler

Kan Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

Sebzelerinizi seçerken kansızlık sorununuza göre tercih yapacaksanız alışverişinizde renklerin çok önemli olduğunu unutmamalısınız. Sebzeler arasından koyu yeşil renkli olanları tercih etmeniz durumunda kansızlık probleminize kısa sürede çözüm bulabilirsiniz.

Hem demir oranı yüksek hem de kan değerlerini arttıran bu besinler arasında en önemlileri ıspanak, pazı, semizotudur. Bununla beraber brokoli, acı sivri biber de kan değerleriniz üzerinde etkili olabilecek besinler arasındadır. Gün içinde yalnızca bir porsiyon koyu yeşil yapraklı sebze tüketirseniz günlük sebze ihtiyacınızı karşılamış olursunuz.

Domates

Kansızlık ve kan ile ilgili herhangi bir sorunu olan kişiler için önerilen ilk besin domatestir. Domates, zengin demir içeri ile kan değerlerinin yükselmesini, kanın istenilen seviyeye gelmesini sağlamaktadır. Bunun yanında kan temizliğini sağlayarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olmaktadır.

Organik ve taze domates kullanılması durumunda kansızlık sorununuz en geç 1 ay içerisinde son bulacaktır.

Ciğer ve Dalak

Kan değerleriniz çok düşükse ya da kansızlıkla ilgili farklı bir rahatsızlığınız varsa bu durumda zaman kaybetmeden yükseltecek besinlere yönelmelisiniz. Kan yapan yiyecekler arasında en etkili olanlar arasında ciğer ve dalak gelir. Özellikle karaciğer tüketme konusunda ısrarcı olmanız oldukça önemlidir. Çünkü karaciğer yiyen herkesin 1-1,5 ay içerisinde kan değerlerinde ciddiye alınır bir artış gözlemlenir. Bunun yanında kanda demir sıkıntınız varsa düzenli olarak dalak tüketmeniz gerekmektedir.

Sakatat yeme konusunda sorun yaşayanlar için farklı tarifler bulunmaktadır. Bu tariflerle ihtiyacınız olan dalağı yemeli, kan değerlerinizi yükseltmelisiniz.

Deniz Ürünleri

Deniz ürünlerini sağlıklı bir metabolizma için haftada 2 kez tüketmek gerekmektedir. Özellikle kanla ilgili herhangi bir probleminiz varsa kansızlık sorunu yaşıyorsanız deniz ürünleri size şifa verecektir. Hemoglobin üretimini hızla yükselten deniz ürünleri arasında ton balığı ve somon liste başında yer almaktadır.

Türkiye sınırları içerisinde taze olarak bulabilmek mümkün olmasa da dondurulmuş veya konserve şeklinde tüketmek de faydalı olacaktır. İkisinin dışında sardalya ve alabalık da kansızlık için ideal deniz ürünleri arasında yerini almaktadır.

Tavuk

Sağlıklı ve organik bir tavuğu yemek, hemoglobin değerinizin sindirimle beraber yükselmesi demektir. Market ya da kümes tavuklarından ziyade serbest tavuk adı verilen köy tavuklarından tercih etmeniz önemlidir. Organik bir tavuktan hem demir hem de kan açısından oldukça faydalanabilirsiniz.

Yumurta

Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlayan ve vücudun rahat kan üretimi yapmasına yardım eden bir başka besin yumurtadır. Gün içinde hangi sebeple olursa olsun en az 1 yumurta yenmesi gerekmektedir. Kansızlık sorunu yaşayan bireylerin günde iki yumurta sarısı yemeleri kan değerlerinin sağlıklı düzeye çıkmasına yardım edecektir.

Süt ve Yoğurt

Süt ve süt ürünleri ile ilgili bilinen en yanlış ifade kansızlık yaptıkları yönündedir. Ne süt ne de sütün herhangi bir ürünü kansızlığa neden olmamaktadır. Aksine kansızlığa sebebiyet verecek her madde ile savaşıp kan değerlerinin yükselmesini sağlamaktadır.

Demir emilimi ile ilgili sıralamaya dikkat edildiği takdirde demir ilaçları ve süt beraber tüketilebilmektedir. Yalnızca 2 saat aralıklı olmasına özen gösterilmelidir. Bunun yanında kansızlıkla ilgili iddia edilenler son derece yanlıştır. Sütün yanında ayran, lor, çökelek de kansızlığa iyi gelmektedir.

Kepekli Tahıllar

Kepekli ekmek, pirinç, bulgur, makarna tüketimi kan değerlerinin yükselmesini sağlar. Lifli içeriğe sahip oldukları için sindirimde yorgunluğa engel olup kan üretiminin artmasına yardımcı olurlar. Beyaz ekmek, pirinç ve makarnanın aksine kepekli ürünler kan değerlerinin dibe çekilmesine engel olmaktadırlar.

Baklagiller

Kansızlık yaşayan kişiler için en eski tarihlerden itibaren baklagil önerilmektedir. Özellikle kuru fasulye ve nohut kan değerlerinin olması gereken düzeyde tutulması için çok etkilidir. Sindirim ve mide sorunu yaşanmaması için doktor kontrolünde olması gereken baklagil tüketimi, tavsiye sonucunda kan değerlerinizin ve demirinizin toparlanmasına yardım edecektir.

Üzüm

Kansızlık ve kan değerleri problemi denildiğinde akla gelen ilk meyve üzümdür. Özellikle siyah ya da mor üzüm olarak adlandırılan tür, kansızlık için birebir çare olmaktadır. Taze tüketilebilen üzümün yanı sıra kuru olarak tüketileni de makbuldür. Gün içinde bir avuç kuru üzüm tüketmeniz durumunda kansızlığınıza çare aramanıza gerek kalmayacaktır çünkü kısa süre sonra kansızlık diye bir sorunuz olmayacaktır.

Üzümü alternatif olarak pekmez şeklinde de kullanabilirsiniz. Üzüm pekmezi asırlardır kansızlığa ilaç olmaktadır. Kan değerleri düşük olan kişilerde görülen tüm belirtiler üzüm pekmezi ile ortadan kaldırılabilmektedir. Bu nedenle kahvaltılarınızdan üzüm pekmezini eksik etmemelisiniz. Ara öğünlerde taze ya da kurutulmuş şekilde tüketmeyi unutmamalısınız.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM