Koca Yusuf Kimdir? Hayatı, Eserleri ve Ölümü

Koca Yusuf Kimdir? Hayatı, Eserleri ve Ölümü

Türk tarihinde övgü duyulması gereken isimlerden bir tanesi de Koca Yusuf’tur. Ünlü bir güreşçi olan Koca Yusuf, hayatı boyunca yalnızca 1 kez yenilmiştir. Hakkında çıkan yüzlerce efsane ve anlatılan yüzlerce anekdota bakıldığında Koca Yusuf’un kesinlikle tanınması gerektiği düşünülmektedir.

Yalnızca Türkiye sınırları içerisinde değil dünyaca tanınan Koca Yusuf, başarılı bir güreş geçmişine sahiptir. Yüzlerce galibiyetin ardından hızla dünyaya açılan güreşçi binlerce ödül almış pek çok güreşçiyi yenmiş bir isimdir.

Kendi becerilerinin yanı sıra bu işin eğitimini de alan Koca Yusuf hem sporcu yeteneğine hem de ahlakına sahip örnek bir güreşçidir. Bu nedenle güreş ile ilgilenen her gencin tanıması, örnek alması gerektiği dile getirilmektedir.

Koca Yusuf Kimdir?

Dünyaca ünlü, büyük Türk pehlivanı olarak bilinen Koca Yusuf, adını kısa sürede duyuran başarılı bir isimdir. Azimli, hırslı ve bir o kadar da ahlaklı bir sporcu olan güreşçi; güreş sporunun tüm maharetlerine sahiptir.

Henüz küçük bir çocukken ineklerle, danalarla güreştiği söylenen Koca Yusuf’un köyünde yenmediği kimse olmadığı söylenmektedir. Yeteneğinin kısa sürede fark edilmesi üzerine Anadolu’nun pek çok noktasından güreşlere çağrılan isim, gittiği her yerden galibiyet ile ayrılmıştır.

Tüm güreşçilerin korkulu rüyası olan Koca Yusuf, bir süre sonra dünyanın her yerinden merak edilir olmuştur. Nitekim dünyaca ünlü pek çok güreşçi ile müsabakalara katılması da uzun sürmemiştir.

Koca Yusuf’un Hayatı

Bulgaristan’ın Şumlu kasabasının Karalar köyünde, 1857 yılında dünyaya gelen Koca Yusuf, Osmanlı Devleti sınırları içerisinde yaşayan Türk ailelerden birinin oğludur. Asıl ismi Yusuf İsmail olan ünlü güreşçinin babasının adı da İsmail’dir. Küçük yaşta iri yarı yapısı ve güreşe olan merakı dikkat çeken Yusuf’un ilk ustaları, babası ve dedesi olmuştur.

Güreş üzerine ilgisi olduğunu keşfeden Koca Yusuf, yaşı büyüdükçe çevresindeki herkesi yenmeye başladığını fark etmiştir. Nihayetinde dönemin ünlü pehlivanlarının yanında çırak olarak çalışmaya başlamıştır. Aldığı eğitimin yanı sıra müsabakalarda da başarılı olan Yusuf, kısa sürede ismi duyulan pehlivanlardan biri olmuştur.

Koca Yusuf’un Güreşe Başlaması

Küçük yaştan itibaren güreşe yakınlık duyan Koca Yusuf, babası ve dedesinin desteği ile kendine güvenmiş ünlü pehlivanların yanında çıraklığa başlamıştır. Çıraklık yaptığı ilk isimlerden bir tanesi Nasçıköylü Kel İsmail Pehlivan olmuştur.

İsmail Pehlivan, adı tüm Osmanlı sınırlarında duyulan görkemli ve marifetli pehlivanlardan biridir. Koca Yusuf, İsmail Pehlivan’dan güreşe dair öğrenmesi gereken hemen her şeyi öğrenmiştir. Çıraklığının ardından ilk büyük müsabakasına Kırkpınar başpehlivanlığını elinde bulunduran Kel Aliço ile adım atmıştır.

Kel Aliço, sayısız kişiyi yenilgiye uğratan başarılı bir isim olsa da Koca Yusuf’a yenilmiştir. Dünyaca ünlü güreşçilerden biri olan Adalı Halil’i ise iki kez yenmiştir. Koca Yusuf’un Osmanlı sınırları içerisinde başarısı duyuldukça dünya genelinde güreş müsabakalarına davetleri de artmıştır.

Koca Yusuf’un Yurt Dışında Yaptığı Güreşler

Koca Yusuf, Osmanlı Devleti sınırlarında olduğu kadar sınır dışlarında da başarılara imza atmış bir isimdir. Öncelikle Avrupa ülkelerinden davetler alan ünlü güreşçi ilk olarak 1897 yılında Avrupa güreşlerine katılmıştır.

Başarıları pek çok ülkeden duyulmuş daha sonra Paris’e davet edilmiştir. Paris’te bir süre kalan Koca Yusuf minder güreşinin detaylarına da hâkim olmuştur. Sonrasında çıktığı pek çok güreşte başarılı olan usta sporcu Olsen, Pons, Fournier ve Sebes gibi dünyaca ünlü güreşçileri yenilgiye uğratmıştır.

Avrupa sonrası Amerika Birleşik Devletleri tarafından güreş müsabakasına çağrılan Koca Yusuf burada da yaptığı tüm güreşlerden başarıyla ayrılmıştır. Amerika’da yenilgiye uğrattığı isimler arasında, dünyanın en iyi güreşçisi unvanına sahip olan Robert da bulunmaktadır.

Koca Yusuf’un Fiziksel Özellikleri

Koca Yusuf, küçüklüğünden itibaren dış görünüşü ile dikkat çeken çocuklardan biri olmuştur. Yaşıtlarından her zaman daha iri olan Yusuf, güreşlerde daha rahat manevralar yapmış çok daha güçlü kabul edilmiştir. Gün geçtikte daha da büyümüş, görenlerin heybetle andığı isimlerden biri olarak bilinmiştir.

Anlatılan pek çok hikâyede Koca Yusuf, 120 okkalık gövde sahibi olarak tanımlanmıştır. 120 okkalık bir görevde 145 kg etmektedir. Dolayısıyla 1.88 boyuyla kolları, gövdesi ve kaslarıyla oldukça heybetli olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Koca Yusuf’un Karakteristik Özellikleri

Koca Yusuf, sert ve korkutucu bir görünüme sahiptir. Köy meydanında onu görenler yanından geçerken çekingen ve ürkek davrandıklarını dile getirmişlerdir. Bunun yanında saygılı, ahlaklı ve delikanlı güreşçi olarak da tanımlanmaktadır.

Koca Yusuf, köy halkından kime sorulsa terbiyeli ve saygılı olarak anılmıştır. Nitekim hayatı boyunca bir kez yenildiği, bu yenilginin de hocasına saygısı nedeniyle olduğu bilinmektedir.

Güreşçi Aliço’nun hakemliği ile yapılan müsabakalarından birinde hocasının işareti ile yenildiği kabul etmiş hayatı boyunca başka hiçbir yenilgisi olmamıştır. Nihayetinde başarıları ile gittiği Avrupa ve Amerika’da da Türk milletini ahlaklı, güçlü ve heybetli olarak sunmuş, temsil etmiştir.

Koca Yusuf’un Ölümü

Koca Yusuf, yurt dışından Türkiye’ye dönmek istediği 21 Mayıs 1898 tarihinde yolculuk için Fransız gemisine binmiştir. Fransız gemisi La Bourgogne ile yola çıktıktan birkaç zaman sonra deniz kazası yaşanmış ve gemi parçalanmıştır. 4 Temmuz 1898 tarihinde New York civarında çarpışan gemiden çok az kişi kurtulabilmiştir.

Koca Yusuf, filikalardan hangisine binmek istediyse kabul edilmemiş, vücudu nedeniyle batacağı gerekçesi ileri sürülmüştür. Bir takım anlatılara göre elleri balta ile kesilmiş, bir takım anlatılara göre ise bir çocuğu kurtarırken can vermiştir.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM