Nelson Mandela Kimdir? Hayatı, Eserleri ve Ölümü

Nelson Mandela Kimdir? Hayatı, Eserleri ve Ölümü

Efsane lider sıfatı ile tanınan ve dünyaca saygı duyulan Nelson Mandela, devlet adamı, siyasetçi aynı zamanda düşünür olarak kabul edilmektedir. Siyasi yaşamı boyunca örnek teşkil etmiş ve sözleri ile takdir toplamış olan siyasetçi aynı zamanda dünya düzenine aykırı pek çok düşüncesiyle de dikkat çekmiştir.

Özellikle ırk ayrımcılığı ile ilgili fikirleriyle hemen herkesin ilgisini çeken Nelson Mandela, iz bırakmış devlet adamları arasında yerini almıştır. Bütün dünyada hâkimiyet süren ırk çatışmalarına keskin ve oldukça zıt yanıtlar veren Mandela, söylenmesi gereken doğruları çekinmeden dile vuran isimlerden bir tanesi olmuştur. Ölümünün ardından insanlar Nelson Mandela’yı bu özelliği ile hatırlayacak ve saygı duymaya devam edeceklerdir.

Nelson Mandela Kimdir?

Nelson Mandela henüz iş hayatına atıldığı tarihten itibaren gözleri üzerine çekmeyi başaran isimlerden biri olmuştur. 1942 yılında eğitim aldığı üniversite olan Witwaterstrand’dan mezun olan Mandela,  Güney Afrika’nın ilk siyahi avukatı olmuştur. Bu alanda daha önce örneğinin bulunmaması ülke genelinde tedirginlik yaratsa da büyük çoğunluğun kabulüne sebep olmuştur. Aynı zamanda aykırı görüşler de her zaman varlığını hissettirmiştir.

1948 yılında ANC kurumuna katılan Mandela, bu kuruma dâhil olmakla bütün hayatı boyunca ırk ayrımıyla mücadele edeceğini göstermiştir.

Afrika Ulusal Kongresi anlamına gelen ANC,  Afrika’da siyahilerin görmüş olduğu muameleleri sonlandırmayı amaçlayan bir kongredir. Hayatı boyunca ırkçılık ile zıtlaşan bir isim olan Nelson Mandela kendi ülkesinin başkanı olarak seçilmiştir. Ne yazık ki hayatı istediği gibi devam etmemiş, sonrasında onu büyük zorluklar beklemiştir.

Nelson Mandela’nın Hayatı

Özgürlük savaşçısı olarak da tanınan Nelson Mandela, 18 Temmuz 1918 yılında dünyaya gelmiştir. Kabile adı Madiba olan Mandela’nın Tembu kabilesi mensubu olduğu bilinmektedir. Kabile şefinin oğlu olan Madiba, zeki bir o kadar da çalışkan bir çocuktur. Bu özelliği onun okuması gerektiğini ortaya koymuş, babası da elinden gelen yardımı göstermiştir. Yerel bölgelerde lise eğitimini tamamlayan Mandela daha sonra Fort Hare Üniversitesi ve Witwatersrand Üniversitesi hukuk fakültesinde okumuştur.

Genç yaşta ANC üyesi olup gençlik kolları kurucu üyesi kabul edilen Mandela, ilk kez 1952 yılında başkaldırı mücadelelerinde göze çarpmaya başlamıştır. Avukatlığı sırasında devamlı tutuklanan Mandela, fikirleri nedeniyle aralıklı zaman dilimlerinde hapiste kalmıştır.

1962 yılında hükümeti alaşağı etmek suçuyla tutuklanan Mandela, ömür boyu hapse mahkûm edilmiştir.

Nelson Mandela’nın Hapishane Yaşamı

Nelson Mandela 1962 yılında hükümeti düşürme çabası nedeniyle ömür boyu hapse mahkûm edilmiştir. Hapishane yıllarının bir kısmını Robben Adası’nda bir kısmını da Pollsmoor Hapishanesi’nde geçirmiştir.

Geçen yıllar boyunca hapisten çalışmalarını yürüten Mandela, davasından asla vazgeçmemiş, dışarıya çıkmak için elinden gelen gayreti sarf etmiştir. Nihayetinde ömür boyu hapis cezası, yapılan düzenlemeler sonunda sonlandırılmış ve 27 yıl sonra yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur.

1990 yılında hapisten kurtulan Mandela, siyasete adım atarak devlet başkanı olarak seçilmiştir.

Nelson Mandela’nın Devlet Başkanlığı

Nelson Mandela seçimler sonucunda neredeyse tüm Afrika halkının da onayı ile devlet başkanı seçilmiştir. Bu seçimlerin arkasından devlet başkanı olarak ilk işi, anayasayı değiştirmek olmuştur. Anayasa ırkçılığa dair tüm kuralları yerle bir eden Mandela aynı zamanda toprak reformu da yapmıştır.

Ülke gelişimi için yoksullukla mücadele çalışmaları düzenleyen devlet başkanı, bu konuda en başarılı olan isimlerden biri olmuştur. İkinci bir seçime kadar oldukça gelişme kat eden Mandela, ikinci seçimlerde aday olmayı kabul etmemiştir. Yerine devlet başkanlığına yardımcısı olan Thabo Mheki geçmiştir.

Mandela, siyasi yaşamını sonlandırdıktan sonra ülkesi için çalışmaya devam etmiş bir isimdir. En çok yoksullukla mücadeleleri ve AIDS ile savaşı ile takdir toplamıştır. Ülkede sağlık alanında atılan adımların pek çoğu Mandela ile gerçekleşmiştir.

Nelson Mandela’nın İlk Evliliği

Nelson Mandela, ilk evliliğini 1944 yılında Evelyn Ntoko Mase ile yapmıştır. 13 yıl süren evlilikleri boyunca Madiba Thembekile ve Makgatho Mandela isimli iki erkek çocukları dünyaya gelmiştir. Bunun yanında Makaziwe Mandela isimli bir de kız çocukları olmuştur. Evliliği 1957 yılında son bulan Nelson Mandela’nın büyük oğlu trafik kazasında küçük oğlu ise AIDS hastalığı nedeniyle hayata gözlerini yummuştur.

Nelson Mandela’nın İkinci Evliliği

Nelson Mandela, ikinci evliliğini Winnie Madikizela ile gerçekleştirmiştir. Bu evliliğinden Zindzisva isimli kızları dünyaya gelmiştir. Doğumunun üzerinden 18 ay geçtikten sonra Nelson Mandela tutuklanarak Robben Adası’na gönderilmiştir. Evlilik, uzun süreli ayrılığa dayanamamış 1996 yılında son bulmuştur.

Nelson Mandela’nın Üçüncü Evliliği

Nelson Mandela, üçüncü evliliğini Graça Maçhel ile gerçekleştirmiştir. Evlilikleri Mandela’nın 80. yaş gününe denk getirilmiş ve büyük bir kutlama ile duyurulmuştur. Son evliliği Mandela’nın ölümüne dek sürmüştür.

Nelson Mandela’nın Aldığı Ödüller

Yaşamının 27 yılını hapishanede geçiren Nelson Mandela, hayatı boyunca Afrika için çalışan bir isim olmuştur. Avukatlığından devlet başkanlığına kadar her an devleti için mücadele eden Nelson Mandela en çok ırk nedeniyle gerçekleşen savaşlara karşıt fikirleriyle tanınmaktadır. Bu özelliği Nelson Mandela’nın anti sömürgeci ve anti aρartheid görüşleri kadar beğeni toplamıştır. Afrika’nın eski devlet başkanı, bu özellikleri ile kısa sürede dünyaca tanınmıştır. 1993 yılında Nobel Barış Ödülüne layık görülmüştür.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığı Özgürlük Madalyası kazanan Nelson Mandela, bu madalyanın yanında Sovyet Lenin Nişanı’na da layık görülmüştür. Tüm bunların yanı sıra 250’ye yakın ödül aldığı bilinmektedir.

Nelson Mandela’nın Ölümü

1995 yılında oğlunu AIDS nedeniyle kaybeden Nelson Mandela, ölümü ve hastalıkları ülkesinden kovmak istediğini sık sık dile getirmiştir. En büyük kampanyasını da bu alanda gerçekleştirmiştir. Özellikle oğlu Makgatho’yu kaybettikten sonra çalışmalarını daha da hızlandırmıştır.

En son halk arasında 2010 yılında görülen Nelson Mandela, Dünya Kupası kutlamalarında yer almıştır. 2011 yılında soğuk algınlığı geçiren devlet adamının hastalığı ilerlemiş ve göğüs enfeksiyonuna dönüşmüştür. Kısa süre sonra karın bölgesindeki ağrı şikâyetiyle doktora giden Mandela 2012 yılında safra kesesi ameliyatı olmuştur. Bünyesi zayıf olduğu için kendini toparlayamayan Mandela 2013 yılının 8 Haziran tarihinde yeniden hastaneye kaldırılmıştır. Yapılan müdahalelere rağmen 5 Aralık 2013 yılında hayata gözlerini yummuştur.

Nelson Mandela’nın Eserleri

Nelson Mandela, hayatı çalkantılı ve mücadele ile geçen siyasetçilerden biridir. Bu nedenle her anının kıymetini bilmiş, kendi yaşamını kendi kalemiyle ifade etme şansına erişmiştir. Hapishaneden çıktıktan sonra otobiyografisini kaleme alan devlet adamı kendi adı ile eseri bastırmıştır. Bunun yanında Madiba Büyüsü ve Özgür Bir Güney Afrika isimli eserleri de bulunmaktadır.

 

Nelson Mandela’nın Türkiye’de Yaşayan Kürtlere Bakış Açısı

Nelson Mandela, 1992 yılında Atatürk Uluslararası Barış Ödülüne layık görülmüştür. Bu durumu geniş ifadelerle irdeleyen Nelson Mandela, ödülü kabul etmemiş Türkiye’nin Kürt politikasını eleştiren bir ifade kullanmıştır.

Nelson Mandela Kürt halkı için kendi mücadelesini örnek göstererek yalnızca derilerinin rengi nedeniyle aşağılanan kendi halkını vurgulayarak Kürt halkının da çektiği sıkıntıyı görmezden gelmeyeceğini belirtmiştir. Ölümünün ardından dünya üzerinde yaşayan Kürtler de büyük bir üzüntü duyduklarını dile getirerek saygı duydukları bir isim olduğunu vurgulamışlardır.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM