Saça Küllü Cila Nasıl Yapılır?

Saça Küllü Cila Nasıl Yapılır?

Küllü cila nasıl yapılır sorusu özellikle yanlış işlem sonrası turuncu saçlardan kurtulmak isteyen bayanların sıklıkla sorduğu bir soru. Yazımızda küllü cila nedir? Nasıl yapılır? Hangi boya tonu kullanılmalı? gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Saça küllü cila uygulaması birçok durumda saçı kurtarıcı etki yaratacaktır. Saç uygulamalarının geneline göre daha masum olan küllü cilayı bilgi sahibi olanlar evde; işi uzmanına bırakmak isteyenler kuaförde yaptırabilir.

Küllü cila özellikle çok yoğun sarı olan saçları kurtarmak için ve turunculaşmış saçları düzene sokmak için uygulanmaktadır. Saça açıcı kullanmadan kurtarmaya yönelik uygulamalardan birisi olan küllü cilada malzeme seçimine ayrıca özen gösterilmelidir. Saçınıza zarar verecek, ne olduğu beli olmayan ürünleri saçlarınıza kullanmamaya çalışın.

Küllü cila uygulamasını evde yapacaksanız uygulama için gerekli tüm malzemeleri temin edin ve mümkünse başka birinden yardım alın. Temel malzemeleri temin ettikten sonra bakım yapmaya yönelik birçok ürünü de küre ekleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Saç Cilası Nasıl Yapılır?

Küllü Cila için Gerekli Malzemeler

Küllü cila uygulaması yapmak için öncelikle küllü bir tona ihtiyacınız olacak. Bunun için Koleston 11.1 ve dengi boyaları kullanabilirsiniz. Yarım çay bardağı su, yarım çay bardağı saç kremi, badem ve susam yağları ihtiyaç duyacağınız diğer malzemeler. Saç kremi boya işlemi sırasında yanma hissini azaltacak; badem ve susam yağları ise saça bakım yapacak. Tüm malzemeleri temin ettikten sonra küllü cilanın hazırlamasına başlayabilirsiniz.

Küllü Cila Nasıl Yapılır?

Malzemelerin hazırlığı için boya kabınızın olması gerekiyor. Kabın içine boyanın yarısını sıkıp diğer malzemeleri de ekleyin ve homojen kıvama gelene kadar karıştırın. Dip cila yapmak için bu ölçüler yeterli olacaktır. Saçın ve boyanacak alanın durumuna göre miktarları artırabilirsiniz. Ancak cila uygulamalarında boya miktarının çok olmaması önemlidir.

Karışımı saçınıza tıpkı boya yapıyormuş gibi uygulayın ve cila renk vermeye başladığında istediğiniz tonu gördüğünüzde saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Bu malzemelerle yapılan cila uygulaması özellikle sarı tonları üzerinde etkilidir. Sarı saça küllü cila çok hızlı etki ettiğinden vakit kaybetmeden yıkama işlemini yapmalısınız.

Hazır Küllü Cila Evde Mi Kuaförde Mi Uygulanmalı?

Küllü cila uygulamasını evde yapmak istemezseniz kuaförlerde de bu işlemi yaptırabilirsiniz. Hiç boya tecrübeniz yoksa boya karışımlarını daha önce hiç hazırlamadıysanız; küllü cila uygulamasını bu işin uzmanı olan kuaförlerde yaptırabilirsiniz. Kuaför saçınızın turunculuk oranına göre doğru karışımı hazırlayıp doğru bekleme süresini bekleyecektir. Ancak eğer daha önce uygulama şeklini gördüyseniz ve kendinize güveniyorsanız evde de rahatlıkla yapılabilecek bir uygulamadır.

Turuncu Saça Küllü Cila Nasıl Yapılır?

Saçınız sarıdan ziyade yanlış açma işlemi nedeniyle turuncu olmuşsa ve tekrar açıcı kullanmak istemiyorsanız; küllü cila en doğru tercih olacaktır. Kullanmak istediğiniz boya markasından alacağınız kül serisi renklerden birini kullanabilirsiniz. Matrix 6.A, özellikle bakıra varan turunculuklarda güzel etki etmektedir.

Boyadan 60 gram kadar sıktıktan sonra %6’lık oksidan ilave etmelisiniz. Karışım içine bir çay bardağı kadar su ilave edin. Su cila uygulamalarının olmazsa olmasıdır. Hafif cıvık bir kıvam elde etmiş olmalısınız. Bu kıvam saçın her noktasına daha kolay uygulanacağı için idealdir.

Karışım çok hızlı bir biçimde saça uygulanmalıdır. Etki hızlı olduğu için ton farklılıkları oluşabilir. Bu nedenle mümkün oldukça hızlı olmalısınız. Uçlara uygulama yapmaya gerek kalmayacak. Boyayı yıkarken etken maddeler zaten uç kısımlara tesir edecektir. Bu nedenle turunculuğun yoğun olduğu kısma küllü cila yapılmalıdır. 15-20 dakika kadar beklettikten sonra saçı yıkayabilirsiniz.

Cila Saça Zarar Verir mi?

Cila uygulamasının saç için herhangi bir zararı bulunmamaktadır. İçinde açıcı kullanılmamasından dolayı saça yakıcı, yıpratıcı bir etkisi yoktur. Küllü cilanın hazırlığını yaparken içinde kullanacağınız saç kremi ve saç bakımı için uygun yağlar saçın yıpranmasına etki edecek ve cila yaparken bakım yapmanızı da sağlayacaktır. Kısacası küllü cila ve diğer cilalar saça zarar vermek yerine aksine saçın yıpranmış görüntüsünden kurtarmak için yardımcı olmaktadır.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Sarı saça küllü cila çok hoşuma gidiyor ama ne bir kuaföre güvenip yaptıramıyorum. En son denediğimde saçım çingene gibi oldu resmen 🙂

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM