Selenyum İçeren Gıdalar Nelerdir?

Selenyum İçeren Gıdalar Nelerdir?

Vücut için önemli vitaminlerden birisi olan selenyum hangi yiyecek ve içeceklerde bulunur? sorusunun cevabını verdiğimiz yazıda selenyumun gıdalarda bulunma oranlarını da inceledik.

Vücudumuza aldığımız vitamin ve mineral isimleri arasında nadir olarak duyduğumuz selenyum, aslında az miktarda oluşuna nazaran vücut için oldukça sağlıklı minerallerden biridir. Özellikle selenyum ve E vitamininin bir araya gelmesi vücudun etkili bir antioksidan kaynağına sahip olmasını mümkün kılmaktadır.

Selenyum eksikliği çocuklarda ya da yetişkinlerde sıkça karşılaşılan bir sorun olmasa da bazı istisnai durumlarda selenyum eksikliğine bağlı pek çok hastalık gelişebilmektedir. Bu tür hastalıkların önüne geçmek ve selenyum eksikliğinden dolayı oluşan hastalıkları iyileştirebilmek için mutlaka bu vitamin içeriğine sahip besinlerden tüketmek gerekir.

Ton Balığı

Ton balığının içeriği hakkında en çok bildiğimiz özelliklerinden biri iyi bir omega 3 kaynağı olmasıdır. Bunun dışında ayrıca etkili bir selenyum kaynağı olan ton balığı 100 gramında yaklaşık 43 mikrogram selenyum minerali içermektedir. Ton balığı içeriğinde cıva bulunduran deniz ürünlerine göre faydası oldukça fazla olan ve haftada en az iki kere tüketilmesi gereken besinlerden biridir.

İlginizi Çekebilir: Potasyum İçeren Besinler

Ay Çekirdeği

Yemesi keyif veren ay çekirdeği, içeriğindeki birçok vitamin ve mineral nedeniyle en sağlıklı besinlerin başında gelmektedir. Fosfor ve E vitamini bakımından zengin olan ay çekirdeği, birde selenyum ile birleştiğinde vücut için iyi bir antioksidan kaynağına dönüşebilmektedir.

Her gün tüketilse bile hayır demesi oldukça güç olan ay çekirdeğini fazla olan yağ içeriği de göz önünde bulundurarak dikkatli bir şekilde tüketmek gerekir. 100 gram ay çekirdeği yaklaşık 585 kalori iken içerdiği selenyum miktarı 58 mikrogramdır.

Tavuk Eti

Selenyum mineralini hayvansal gıdalardan almanın bu mineralden daha çok fayda sağlamak gibi birçok yararı bulunmaktadır. Hayvansal besinlerin başlıcası olan tavuk eti içerdiği yüksek orandaki proteine nazaran selenyum oranı da oldukça iyi olan bir besindir.

En çok göğüs kısmında bulunan protein ve selenyum, tavuk etinin sağlıklı olmasına neden olurken aynı zamanda düşük kalorili olması da istenen sıklıkta tüketilmesine olanak sağlamaktadır. 200 gram tavuk etinin içerisinde ortalama 50 mikrogram selenyum bulunmaktadır.

Yumurta

Yumurtanın farklı şekillerde pişirme yöntemi bulunmaktadır. Bu pişirme yöntemleri yumurtanın sağladığı faydalarını değiştirmese de içeriğindeki selenyumun açığa çıkması için yumurtanın çok haşlanmış olması gerekmektedir. Omega 3 ve protein yönünden zengin olması ve lezzetli olması yumurtanın her fırsatta sofralarda yerini almasına neden olmasının yanında selenyum açısından da zengin olması yumurtanın daha faydalı bir besin olmasına neden olmaktadır. 100 gramı 150 kalori olan haşlanmış yumurtada yaklaşık 30 mikrogram selenyum bulunmaktadır.

Mantar

Doğanın eşsiz faydalara sahip besinlerinden biri olan mantar, her çeşidi ile selenyum içeriği yüksek bir besin maddesidir. Birçok yemeğe lezzet katarken tek başına da oldukça lezzetli olan mantar, mutlaka her fırsatta tüketilmesi gereken sağlıklı bir yiyecektir. Düşük kalorisine karşın 100 gram mantarın içerisinde 11 mikrogram selenyum yer almaktadır.

Benzer İçerik: D Vitamini İçeren Besinler

Peynir

Kahvaltı öğünlerinin baş tacı niteliğinde olan peynir, kalsiyum ve selenyum vitaminleri bakımından benzersiz özelliğe sahip besinlerden biridir. Kalorisi yüksek bir besin olmasına rağmen mutlaka her gün peynir tüketmek uzmanların sürekli hatırlattığı sağlık önerileri arasındadır. Hayvansal özellikte bir besin olmasından dolayı peynirin içerdiği selenyumun değeri bir kat daha artmaktadır. 100 gram peynir yaklaşık 550 kaloridir ve selenyum miktarı 18 mikrogramdır.

Yulaf

Diyet listelerinin en önemli yiyecekleri arasında yer alan yulaf içeriğindeki yüksek orandaki lif nedeniyle birçok sağlık sorununa iyi gelmektedir. Düzenli olarak sabahları yulaf tüketmek ideal lif kaynağına sahip olmayı sağlarken, vücudun ihtiyacını duyduğu selenyumunda karşılanmasına olanak sağlar. Diğer kuru meyvelerle daha da faydalı ve besleyici hale getirilmesi mümkün olan yulafın 10 gramında 34 mikrogram selenyum bulunmaktadır.

Somon Balığı

Vücudun Omega 3 ihtiyacını karşılamak için en çok önerilen besinlerin başında somon balığı gelmektedir. Yüksek omega 3 miktarına ek olarak somon balığının ideal bir selenyum kaynağı olduğunu söylemek de mümkündür. Diğer balık çeşitlerine göre kalorisi düşük olan somon balığının 100 gramı 38 mikrogram selenyum içermektedir. Haftada birkaç kez somon balığı tüketerek hem çocukların gelişimi hem de yetişkinlerin kemik sağlığı için eşsiz bir besine sahip olunabilir.

Sığır Eti

Kırmızı et çeşitlerinden biri olan sığır eti, düşük kalorisine nazaran selenyum bakımından oldukça zengin bir hayvansal gıdadır. Birçok pişirme yöntemi ile içindeki faydalardan yararlanmayı sağlayan sığır eti, selenyum eksikliği bulunan kişilerin tüketmesi önerilen bir besindir. 300 kalori olan 100 gram sığır etinin içerisinde 18 mikrogram selenyum minerali bulunmaktadır.

Kalamar

Alışıldık deniz ürünlerine göre farklı görünümü ve lezzeti ile ilgi gören deniz ürünlerinden biri olan kalamar, protein ve selenyum açısından değerli bir kaynak niteliğindedir. Sağlıklı ve düşük kalorili olarak pişirildiğinde sağlık için pek çok faydası bulunan kalamarın selenyum içeren yönünden de faydalanmak mümkündür. Kalamar gibi ahtapotta selenyum bakımından zengin olan ve mutlaka tüketilmesi gereken deniz ürünlerinden biridir. Her birinin 100 gramında yaklaşık 170 mikrogram selenyum bulunmaktadır.

Sarımsak

Sarımsağın sağlığa olan faydalarından her fırsatta söz edilmektedir. Farklı bir özelliği ile karşımıza çıkan sarımsak, içeriğindeki diğer vitamin ve mineraller kadar selenyumda içeren bir besindir. Bu özelliği nedeniyle faydası daha da değerli olan sarımsak, günlük selenyum ihtiyacının karşılanması için tercih edilebilecek en uygun yiyeceklerden biridir.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM