Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik, baştan sona farklılık içeren, değişiminize tanık olduğunuz bir süredir. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendinizi bambaşka hissettiğiniz bir dönemdir. Her ne kadar ilk 3 ay içinde gözle görülebilen herhangi bir farklılık olmasa da kendiniz bu süreci yakından takip edersiniz. Hormonsal dengesizlikler, büyümeye başlayan bebeğinizin gelişimi ve yaşadığınız heyecan bu süreci dolu dolu geçirmenizi sağlayacaktır.

İlk kez hamilelik tecrübesi yaşayan bayanlar hamileliği teşhis etme, anlama konusunda sıkıntı yaşayabilirler. Bu nedenle öncesinde belirtiler hakkında fikir sahibi olmak, anlamak ve takip etmek son derece önemlidir. Bir sonraki haftada veyahut ayda hangi belirtinin sizi bekleyeceğini bilirseniz hamileliğiniz daha kontrollü daha sağlıklı şekilde ilerleyecektir. Bu şekilde sizin de keyif almanız mümkün olacaktır.

Regl Gecikmesi Erken Hamilelik Belirtisidir

Erken hamilelik belirtisi, hamileliğin ilk aylarında kendini gösteren belirtilerdir. Daha sonra kaybolabilen bu belirtiler kişinin hamile olduğunu anlamasını sağlayan etkenlerdir.

İlk belirtiler arasında en sık bilinen ise regl gecikmesidir. Düzenli olarak her ay yaşanılan regl dönemi, hamilelik sürecinde gecikme yaşanmasıyla belirtiyi vermektedir. Temel belirtilerden biri olan bu gecikme, basit bir hamilelik testi ile emin olmanıza yardımcı olacaktır.

Regl gecikmesinin istisnai tek durumu üstüne görme adı verilen durumdur. Hamile olduğunuz halde ilk 2 ay adet görmeye devam edebilirsiniz. Nadiren görülen bu durum, hamilelik belirtileri için yanılmaya neden olabilmektedir.

Mide Bulantısı Erken Hamilelik Belirtisidir

Erken hamilelik belirtileri arasında yer alan mide bulantısı, kendini en önce gösteren belirtilerden biridir. Özellikle ilk haftalarda oldukça yoğun olan bu durum yaklaşık 4 aya kadar devam edebilmektedir. Özellikle 3.aydan itibaren yoğun şekilde hissedilen bulantıyı doktorunuzun tavsiyeleri ile aşabilmeniz mümkündür.

Başlangıçta yiyecek kokusundan tiksinme, en sevilen yemekleri dahi yiyememe şeklinde kendini gösteren mide bulantısı daha sonra yavaş yavaş ortadan kalkmaktadır.

Hormonal değişikliklere bağlı olarak sindirim sisteminde sorun yaşanması, hamilelik bulantılarının temel nedenidir. Çoğunlukla sabahın erken saatlerinde görülmekle beraber gün içinde herhangi bir anda da kendini gösterebilmektedir. Bunun yanında yapılan araştırmalar sonucunda, hamileliği sırasında bulantı sorunu yaşayan anne adaylarının düşük yapma ihtimallerinin düşük olduğu da açıklanmıştır.

Aşerme Erken Hamilelik Belirtisidir

Aşerme, hamileliğin ilk aylarında kendini gösteren belirtiler arasındadır. Daha çok psikolojik belirtiler listesinde yer alan bu durum, annenin ihtiyaç duyduğu herhangi bir besini yeme gereği duymasıdır.

Şiddetli şekilde yeme isteği oluşturan besinler daha çok meyve, turşu, tatlı olmaktadır. Halk arasında farklı inanışlara neden olan aşerme bebeğin cildinde leke olmaması için giderilmesi gereken bir ihtiyaç olarak anlatılmaktadır. Annenin canının istediği her şeyi yemesi bebeğin dünyaya daha sağlıklı gelmesine yardımcı olmaktadır.

Mide Yanması Erken Hamilelik Belirtisidir

Hamileliğin ilk 3 ayında kendini gösteren belirtiler arasında mide yanması da bulunmaktadır. Hormonsal dengeler ve bebeğin gelişme süreci annenin sindirim sistemi üzerine oldukça etkilidir. Yenilen besinlerin dikkatle seçilmesi daha özenli hareket edilmesi, mide yanmalarını hafifletebilmektedir. Bunun yanında kimi hamileliklerde yanmalar oldukça uzun sürebilmektedir.

Her ne kadar mide yanmalarının bebeğin saçlı olmasıyla ilgili olduğu dile getirilse de bu durumun herhangi bir bilimselliği yoktur. Bu nedenle muayenelerinizde bu sıkıntınızdan muhakkak bahsetmeli, doktorunuzun önerilerine kulak vermelisiniz.

İdrar Sorunu Erken Hamilelik Belirtisidir

Hamileliğin ilk aylarında anne adaylarını en çok rahatsız eden noktalardan biri de idrar sorunudur. Devamlı tuvaleti varmış gibi hisseden anne, sık sık idrarını yapma gereği hissetmektedir. Bu durum hemen her hamilelikte kendini gösterirken bazı anne adaylarının idrar yolu enfeksiyonu yaşamasına sebep olmaktadır. Bu nedenle olabildiğince dikkatli olunması çok su içerek sorunun aşılması önerilmektedir.

Anne adayının devamlı tuvaleti varmış gibi hissetmesinin temel nedeni bebeğin rahmin üzerine baskı yapmasıdır. Bir süre devam eden bu durum anne adayının yapısına göre erken sona erebilmektedir.

Kabızlık Erken Hamilelik Belirtisidir

Hamileliğin ilk aylarında kendini gösteren belirtiler arasında kabızlık da yer almaktadır. Daha çok sindirim sistemi üzerinde etkili olan gebelik bir süre sonra boşaltım sorunu yaşanmasına neden olmaktadır.

Annenin bağırsaklarında katılaşma, kuruma görülebilmektedir. Bununla beraber bebeğin anne vücudunda bulunan nem dengesini yarı yarıya azaltması bağırsakların da nemsiz kalmasına sebep olabilmektedir. Dolayısıyla kabızlık ortaya çıkmaktadır.

Halsizlik Erken Hamilelik Belirtisidir

Hamileliğin ilk belirtileri arasında yer alan bir başka detay halsizliktir. İlk haftalardan itibaren kendini gösteren halsizlik kimi annelerde birkaç ay içinde kaybolmaktadır. Kimilerinde ise hamilelik boyunca kalan belirtiler arasında yer almaktadır.

Kişinin hormonsal dengesiyle alakalı olan bu durum aynı zamanda bebeğin anneyi yormasından kaynaklanmaktadır. Annenin kendini yorgun hissetmesi, bebeğin de anne karnında yenilenleri paylaşmasından kaynaklanmaktadır.

Annenin ihtiyaç duyduğu enerjinin yarısı bebeğe gittiği için yorgunluk, halsizlik ve bitkinlik kendini gösterebilmektedir. Bu süreçte bol uyku ihtiyacı hissedilmesi de ilk belirtiler arasında yer almaktadır.

Duygusal Değişimler Erken Hamilelik Belirtisidir

Hamilelik, başlı başına hormon değişimi olarak tanımlanmaktadır. Anne adayının hormonsal değişimi ruh hali üzerinde etkili olabilmektedir. Sık sık ağlama ihtiyacı hissetme, zamansız dengesizlikler yaşama bu değişimlerin bir sonucudur.

İlk belirtiler arasında kendini kontrol edememe, neşeyi de hüznü de zirvede yaşama sık görülen durumlardır. Bununla beraber anne adayının devamlı sinirli olması, ufak detaylara takılıp saatlerce düşünmesi tamamıyla hormonsal sebeplere dayanmaktadır.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM